Aktuálne spravodajstvo - Mesto Veľký Krtíš

Kultúra

Na novom albume speváčky Björk sa podieľal aj producent Arca

BRATISLAVA 1. októbra (WEBNOVINY) - Na novom albume islandskej speváčky Björk sa podieľal aj producent Arca, známy vďaka spoluprácam s rapperom Kanyem Westom či speváčkou FKA twigs. Rodák z Venezuely prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter oznámil, že spolu s Björk koprodukujú jej deviatu štúdiovku. "Bolo to veľké dobrodružstvo. Som poctená," reagovala zasa 48-ročná speváčka. Názov ani dátum vydania novej štúdiovky Björk nie je zatiaľ známy. Video: Björk - Hyperballad Björk sa na hudobnej scéne pohybuje už od roku 1977, keď iba ako 12-ročná vydala svoj eponymný debutový album. Paradoxne až svoju druhú štúdiovku z roku 1993 nazvala Debut a následne s ňou zaznamenala medzinárodný úspech. Nasledovali nahrávky Post (1995), Homogenic (1997), Vespertine (2001), Medúlla (2004), Volta (2007) a Biophilia (2011). Okrem toho má na svojom konte aj soundtracky k snímkam Tanečnica v tme (2000) a Drawing Restraint 9 (2005), pričom v oboch si aj zahrala. Za skladbu I've Seen It All z prvého menovaného filmu získala nomináciu na Oscara. Okrem toho ju trinásťkrát nominovali na cenu Grammy, no ani jednu z nominácií sa jej nepodarilo premeniť na víťazstvo. Medzi jej najznámejšie skladby patria Isobel, Human Behaviour, Hyperballad, All Is Full Of Love, Big Time Sensuality alebo Army Of Me. Alejandro Ghersi, vlastným menom Arca, pôsobí v newyorskom Brooklyne. Na konte má EP Barón Libre (2012), Stretch 1 (2012) a Stretch 2 (2012) a mixtapes názvom &&&&& (2013). Prvý štúdiový album s názvom Xen mu vyjde 4. novembra. Informácie pochádzajú z webstránky www.digitalspy.co.uk a archívu agentúry SITA.

logo Na novom albume speváčky Björk sa podieľal aj producent Arca

Film Felvidék - Horná zem ocenili na MFF v Budapešti

BRATISLAVA 1. októbra (WEBNOVINY) - Snímku Vladislavy Plančíkovej Felvidék - Horná zem (2014) ocenili na Medzinárodnom festivale dokumentárneho filmu v Budapešti, kde sa zároveň konala aj jej premiéra. Dokument, v ktorom sa filmárka venuje následkom povojnového presídľovania obyvateľstva, zvíťazil v súťažnej sekcii Let Us Be Free. Autorka v ňom nazerá na slovensko-maďarské vzťahy cez prizmu vlastnej rodinnej histórie. Porotu budapeštianskeho festivalu zaujalo predovšetkým netradičné spracovanie, v ktorom režisérka a scenáristka kombinuje postupy typické pre dokumentárny film s animovanými pasážami. Dielo Felvidék - Horná zem budú vďaka projektu Mobilné kino premietať aj vo viacerých dedinských kinosálach, záhradách či kultúrnych domoch po celom Slovensku. "Asi každý režisér by bol veľmi rád, keby jeho film videlo čo najviac divákov - veď nakoniec pre ľudí ten film robil. V prípade môjho dokumentu Felvidék - Horná zem mám však jedno špecifické osobné prianie. Chcela by som, aby sa film dostal k ľuďom, ktorých sa hádam najviac týka - k pamätníkom, ich deťom a vnukom," vyjadrila sa Plančíková.

logo Film Felvidék - Horná zem ocenili na MFF v Budapešti

Nový album U2 je už na 70 percent hotový

BRATISLAVA 1. októbra (WEBNOVINY) - Basgitarista írskej kapely U2 Adam Clayton prezradil, že ich pripravovaná štrnásta štúdiovka Songs Of Experience je už na 70 percent dokončená. "Myslím, že už máme 70 percent materiálu, ktorý by mal skončiť na albume. Tých zvyšných 30 percent by sme mali vytvoriť relatívne ľahko. Ale je ťažko odhadnúť, koľko energie bude treba, aby sme tie skladby úplne dokončili," uviedol 54-ročný hudobník v rozhovore pre britský hudobný magazín Q. Clayton sa taktiež vyjadril, či novinku plánujú vydať podobným spôsobom ako ich aktuálny album Songs Of Innocence (2014), ktorý ponúkli zadarmo v digitálnej verzii na portáli iTunes. Video: U2 - Beautiful Day "Záleží, ako dlho bude trvať, kým ho dokončíme, možno dovtedy už bude aj nová metóda na vydávanie albumov. Musíme si počkať a uvidíme. Ale áno, bolo by predvídateľné, ak by sme to spravili zas rovnako. Možno sa dovtedy zmenia aj zákony a budeme musieť nájsť nejaký iný spôsob, ako to spravíme," dodal. U2 plánujú na budúci rok absolvovať k spomínanej nahrávke Songs Of Innocence turné, pričom na rozdiel od predchádzajúcej 360° Tour chcú väčšinu koncertov odohrať v halách namiesto štadiónov. U2 vznikli v roku 1976 a patria k najúspešnejším kapelám na svete, pričom podľa odhadov predali viac ako 150 miliónov kópií albumov. Na konte majú trinásť štúdioviek. Medzi ich najväčšie hity patria skladby ako Sunday Bloody Sunday, One, With Or Without You, Where The Streets Have No Name, Staring At The Sun, Beautiful Day, Vertigo či Sometimes You Can't Make It On Your Own. Pieseň Ordinary Love, ktorú napísali pre film Mandela: Long Walk to Freedom (2013), získala Zlatý glóbus a nomináciu na Oscara. Získali už 22 cien Grammy a v roku 2005 ich uviedli do Rock'n'rollovej siene slávy.

logo Nový album U2 je už na 70 percent hotový

Do Bratislavy sa vráti Goran Bregović

BRATISLAVA 1. októbra (WEBNOVINY) - Balkánsky hudobník Goran Bregović odohrá v stredu 11. februára koncert v bratislavskej Aegon aréne Národného tenisového centra (NTC). Šesťdesiatštyriročný muzikant, ktorý sa v Bratislave naposledy predstavil vlani v novembri, predstaví v NTC skladby zo svojho zatiaľ posledného albumu Champagne For Gypsies (2012) ako aj ukážky zo staršej tvorby. Vstupenky sú v predaji prostredníctvom webstránky www.orepole.sk, pričom prvých 200 kusov sa predáva za 25 eur. Po ich vypredaní sa cena zvýši najprv na 35 eur (ďalších 300 kusov) a neskôr na 45 eur. K dispozícii sú aj dva druhy VIP vstupeniek v cene 55 a 75 eur. Video: Goran Bregovic - Bella Ciao - Paris 2013 Goran Bregović je rodákom zo Sarajeva, pričom jeho otec je Chorvát a matka Srbka. V rokoch 1974 až 1989 pôsobil v rockovej skupine Bijelo Dugme, ktorá patrila k najpopulárnejším kapelám bývalej Juhoslávie. Medzinárodne známym sa stal predovšetkým skladbami, ktoré zložil pre filmy Emira Kusturicu, konkrétne Dom obesenca (1988), Arizonský sen (1993) a Underground (1995). Spolupracoval s ním aj legendárny americký spevák a hudobník Iggy Pop či už zosnulá kapverdská speváčka Cesária Évora.

logo Do Bratislavy sa vráti Goran Bregović

Vedci odhalili tajomstvo známeho obrazu Leonarda Da Vinciho

BRATISLAVA 1. októbra (WEBNOVINY) - Francúzsky vedec Pascal Cotte zistil, že na známom diele Leonarda Da Vinciho s názvom Portrét Cecilie Gallerani, pôvodne nebola lasica hranostaj. Tím vedcov pod jeho vedením dospel k tomuto zisteniu po trojročnom výskume. Analýzu diela vykonali pomocou reflexnej svetelnej techniky, takzvanej Layer Amplification Method, ktorá umožnila skúmať jeho jednotlivé vrstvy. Výsledkom výskumu je zistenie, že Da Vinci cicavca na portrét dorobil až dodatočne, a to vo dvoch verziách. "Technika LAM nám umožňuje olúpať maľbu ako cibuľu, dostať sa pod povrch a vidieť, čo sa deje vo vnútri a pod mnohými vrstvami farby. Zistili sme, že Leonardo stále menil názor. Stále váhal - mazal veci, pridával veci, stále dookola menil názor," vyjadril sa Cotte. Experti na Da Vinciho tvorbu označili tento objav za "vzrušujúci", pretože vraj môže pomôcť objasniť okolnosti vzniku obrazu. Portrét Cecilie Gallerani, teda milenky vojvodu z Milána Ludovica Sforzu, namaľoval umelec pravdepodobne v období rokov 1489 a 1490. Pôvodné teórie hovorili o tom, že hranostaj nepriamo upozorňuje na priezvisko ženy na obraze a je tiež symbolom čistoty a citovej zdržanlivosti. Najnovšie štúdie však vychádzajú z toho, že maliar domaľoval cicavca na obraz k mladej žene ako symbol jej milenca alebo jednoducho preto, že sa chcel šľachticovi zavďačiť. Iní odborníci sa zase domnievajú, že o pridanie zvieraťa na obraz Da Vinciho požiadal samotný Sforza, pretože tak chcel dať milánskemu dvoru najavo, že má s dievčinou románik. Obraz zvyčajne vystavujú v Národnom múzeu v poľskom Krakove. V súčasnosti ho však pre rekonštrukciu presunuli na Wawelský hrad. Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com.

logo Vedci odhalili tajomstvo známeho obrazu Leonarda Da Vinciho

Sam Smith v novom klipe Restart použil zábery z vystúpení

BRATISLAVA 30. septembra (WEBNOVINY) - Anglický spevák Sam Smith zverejnil videoklip k piesni Restart. V novinke použili zábery z vystúpení a ciest, ktoré hudobník absolvoval za ostatný rok. O réžiu sa postaral Michael Holyk. Skladba Restart je zároveň piatym singlom zo spevákovej prvej štúdiovky In the Lonely Hour (2014). "Restart je jedna z mojich obľúbených piesní na tomto albume a chcel som to preniesť aj do videa. Keď som klip dával dokopy, zažil som úžasné chvíle, najmä keď som spomínal na niektoré neskutočné momenty z tohto roka a tiež na nedávny letný výlet s mojím tímom do Brightonu," uviedol 22-ročný Smith. Video: Sam Smith - Restart Samuel Frederick "Sam" Smith sa narodil 19. mája 1992 v Londýne. Známy je napríklad aj vďaka spolupráci na piesni Latch dua Disclosure. Podieľal sa tiež na singli La La La, ktorý v roku 2013 vydal producent Naughty Boy. Vlani v októbri mu vyšlo EP Nirvana. Spomínaný počin In the Lonely Hour, ktorý obsahuje aj úspešné single Money on My Mind, Stay with Me a I'm Not the Only One, sa dostal na vrchol britského albumového rebríčka. Smith v januári zvíťazil v ankete BBC Sound of 2014, ktorá predurčuje najväčšie hudobné hviezdy roka. V rámci Brit Awards mu tento rok udelili Critics' Choice Award. Nedávno ho nominovali na štyri MTV Europe Music Awards a tiež štyri MOBO Awards. Informácie pochádzajú z webstránky www.digitalspy.co.uk a archívu agentúry SITA.

logo Sam Smith v novom klipe Restart použil zábery z vystúpení

Johnovi Malkovichovi udelia cenu za celoživotné dielo

BRATISLAVA 30. septembra (WEBNOVINY) - Americkému hercovi, producentovi a režisérovi Johnovi Malkovichovi udelia na filmovom festivale v Zürichu cenu za celoživotné dielo. Šesťdesiatročnému hercovi odovzdá ocenenie Zlaté oko v sobotu 4. októbra nemecká herečka Veronica Ferres, s ktorou si Malkovich zahral v televíznom miniseriáli Bedári (2000). Počas večera predstavia aj najnovšiu snímku herca, triler Cut Bank (2014). John Gavin Malkovich si dosiaľ vyslúžil dve nominácie na Oscara, prvú v roku 1985 za vedľajšiu úlohu v dráme Miesta v srdci (1984) a druhú v roku 1994 tiež za vedľajšiu úlohu v kriminálnej dráme V dráhe strely (1993). Okrem toho na seba upozornil stvárnením Vicomta Sébastiena de Valmonta v dráme Nebezpečné známosti (1988). Zahral si tiež vo filmoch Objekt krásy (1991), O myšiach a ľuďoch (1992), Portrét dámy (1996), Netvor (1996), Con Air (1997), Muž so železnou maskou (1998), V koži Johna Malkovicha (1999), V tieni upíra (2000), Adaptácia (2002), Po prečítaní spáľte (2008) alebo RED: Vo výslužbe a extrémne nebezpeční (2010). Ako režisér sa podieľal na snímke The Dancer Upstairs (2002) a krátkom filme Hideous Man (2002). Informácie pochádzajú z webovej stránky www.hollywoodreporter.com a archívu agentúry SITA.

logo Johnovi Malkovichovi udelia cenu za celoživotné dielo

Maroon 5 zverejnili videoklip k piesni Animals

BRATISLAVA 30. septembra (WEBNOVINY) - Americká kapela Maroon 5 zverejnila videoklip k piesni Animals. V novinke si s lídrom kapely Adamom Levinom zahrala aj jeho manželka, modelka Behati Prinsloo. Tridsaťpäťročný hudobník sa v klipe predstavil ako mäsiar, ktorý prenasleduje ženu - zákazníčku v podaní spomínanej Prinsloo. O réžiu videa sa postaral Samuel Bayer. Pieseň Animals je druhým singlom z albumu V, ktorý kapela vydala tento rok v auguste. Z nahrávky, ktorá dobyla americký albumový rebríček Billboard 200, pochádzajú aj skladby ako Maps, Sugar či My Heart Is Open (feat. Gwen Stefani). Video: Maroon 5 - Animals Maroon 5 vznikli v roku 1994, pričom pôvodne sa volali Kara's Flowers. Pod týmto názvom vydali v roku 1997 album The Fourth World. Ako Maroon 5 uviedli na trh prvú štúdiovku Songs About Jane v júni 2002. Po nej nasledovali počiny It Won't Be Soon Before Long (2007), Hands All Over (2010), Overexposed (2012) a spomínaná V, pričom všetkých päť sa dostalo do prvej desiatky britského i amerického albumového rebríčka. Na konte majú hity ako This Love, Harder To Breathe, She Will Be Loved, If I Never See Your Face Again (feat. Rihanna), Makes Me Wonder, One More Night alebo Moves Like Jagger (feat. Christina Aguilera). Skupina získala okrem iného tri ceny Grammy. Adam Levine a modelka Behati Prinsloo sa zosobášili tento rok v júli v Mexiku. Informácie pochádzajú z webstránky www.digitalspy.co.uk a archívu agentúry SITA.

logo Maroon 5 zverejnili videoklip k piesni Animals

Jazz Start Up má víťaza, stalo sa ním Andrej Urminský trio

BRATISLAVA 30. septembra (WEBNOVINY) - Víťazom druhého ročníka súťaže Jazz Start Up sa stalo Andrej Urminský trio. Rozhodla o tom odborná porota, ktorú tvorili Juraj Griglák, Gabo Jonáš, Lucia Lužinská, Róbert Ragan, Peter Solárik a Boris Čellár. Formácia, v ktorej pôsobia gitarista Andrej Urminský, bubeník Juraj Rašim a kontrabasista Róbert Ragan ml., sa v súťaži prezentovala skladbou Dialogues. "Som veľmi rád, že som sa mohol zúčastniť súťaže Jazz Start Up a tým prezentovať moju vlastnú tvorbu v rámci džezu. Poďakovať by som sa chcel v prvom rade mojim spoluhráčom, bubeníkovi Jurajovi Rašimu a kontrabasistovi Róbertovi Raganovi ml., ktorí so mnou nahrali moju súťažnú skladbu Dialogues. Veľká vďaka patrí, samozrejme, aj porote, ktorá vybrala moju formáciu spomedzi finálovej dvanástky, organizátorom z portálu Jazz.sk a Rádiu Devín a takisto hlasujúcim, vďaka ktorým som vyhral duelové kolo. Toto prvé miesto je pre mňa veľkým zadosťučinením za čas, energiu a námahu, ktorú venujem hudbe," uviedol Andrej Urminský. Video: Andrej Urminský Trio - Dialogues Víťazná kapela získala dva dni nahrávania v štúdiu, nakrútenie DVD, otvorenie Open Jazz Festu či účasť na Radio_Head Awards. "Zo súťaže Jazz Start Up si v podstate odnáša úžitok každý, nielen víťaz. Všetci účastníci totiž majú k dispozícii profesionálnu súťažnú nahrávku, ktorú môžu použiť k vlastnej prezentácii. Víťazi kôl majú nenahraditeľnú skúsenosť z live vysielaného vystúpenia. Každá z kapiel k tomu dostala počas súťaže slušný priestor vo vysielaní Rádia Devín v relácii Jazz Start Up. Je už na samotných interpretoch, ako budú vedieť využiť ponúknuté," vyjadril sa organizátor a hudobník Boris Čellár. Druhý ročník súťaže Jazz Start Up vyvrcholí 22. októbra koncertom víťaznej formácie v bratislavskom V-klube. Informácie agentúre SITA poskytol Boris Čellár z portálu Jazz.sk.

logo Jazz Start Up má víťaza, stalo sa ním Andrej Urminský trio

Avicii a Robbie Williams majú spoločnú skladbu The Days

BRATISLAVA 30. septembra (WEBNOVINY) - Švédsky dídžej Avicii zverejnil skladbu The Days, v ktorej hosťuje britský spevák Robbie Williams. Pieseň je zároveň prvým singlom z očakávaného albumu Stories, ktorý 25-ročný rodák zo Štokholmu plánuje uviesť na trh na budúci rok. Presný termín vydania štúdiovky zatiaľ nezverejnil. Tento rok však v rozhovore pre americký dvojtýždenník Rolling Stone prezradil, že na druhom počine sa podieľajú aj Jon Bon Jovi, spevák kapely System of a Down Serj Tankian, Chris Martin z Coldplay, Wyclef Jean či Matisyahu. Billie Joe Armstrong z formácie Green Day pracoval na skladbe No Pleasing a Woman. Video: Avicii feat Robbie Williams - The Days Avicii, vlastným menom Tim Bergling, sa na hudobnej scéne pohybuje od roku 2006. Vlani vydal debutový album True, ktorý obsahuje single Wake Me Up, Hey Brother, You Make Me, Addicted to You a Lay Me Down. Medzi jeho známe skladby patria tiež napríklad Levels či Silhouettes. Na konte má American Music Award, Billboard Music Award či dve nominácie na Grammy. Štyridsaťročný Robbie Williams sa preslávil ako člen skupiny Take That, ktorú v roku 1995 opustil, aby sa mohol venovať sólovej kariére. Doteraz vydal desať sólových štúdiových albumov, pričom zatiaľ poslednú nahrávku Swings Both Ways uviedol na trh vlani v novembri. K jeho najznámejším hitom patria skladby Angels, Feel, Come Undone, Let Me Entertain You, Millennium, Rock DJ, She's the One, Somethin' Stupid (feat. Nicole Kidman), Radio či Supreme. Po úspešných rokoch, počas ktorých sa v rodnej krajine stal najlepšie predávaným britským sólovým interpretom, sa do Take That vrátil a s formáciou vydal album Progress (2010), pričom po turné skupinu opäť opustil. Informácie pochádzajú z webstránky www.digitalspy.co.uk a archívu agentúry SITA.

logo Avicii a Robbie Williams majú spoločnú skladbu The Days

Sima Martausová má novú skladbu Buď mi doktorom

BRATISLAVA 30. septembra (WEBNOVINY) - Slovenská hudobníčka Sima Martausová zverejnila prostredníctvom portálu YouTube novú skladbu s názvom Buď mi doktorom. Novinka bude súčasťou očakávanej štúdiovky Na pravom poludní, ktorú speváčka plánuje vydať 27. októbra. Z tretieho autorského albumu už pritom ponúkla pieseň Karavan. ”Predstavila som si niekoho, kto by dokázal liečiť dušu, zlomené srdce a bol by takým doktorom, ktorý ma vždy dostane zo všetkého, čo ma trápi,” povedala o novej skladbe Martausová. Jej nový album prinesie aj spomínanú skladbu Karavan a ďalších desať piesní a dva bonusy. Video: Sima Martausová - Buď mi doktorom Album interpretka nahrávala s kapelou v zložení Igor "Ajdži" Sabo (bicie), Martin Zajko (gitary, mandolíny, ukulele), Pišta Lengyel (gitara, steel guitar), Martin Gašpar (kontrabas, basa) a Martin Wittgruber (klávesy, akordeón). Objavia sa na ňom aj hostia Juraj Bartoš (trúbka) a Roman Harvan (violončelo). Po jeho vydaní sa speváčka chystá aj na turné. Slovenskému publiku by sa mala predstaviť v desiatich mestách. Sima Martausová sa narodila v roku 1988. V roku 2009 vyhrala s piesňou Nádherný Svätý v súťaži Gospeltalent a o dva roky uviedla na trh debutový album Vyzliecť si človeka. Držiteľka dvoch cien Zväzu autorov a interpretov (ZAI) v kategóriách Objav roka a Album roka vlani ponúkla aj druhý štúdiový počin Dobrý deň, to som ja. Je tiež členkou Radošinského naivného divadla. Termíny koncertov Simy Martausovej: 28. októbra - Martin, DO Strojár 3. novembra - Prešov, Kino SCALA 4. novembra - Spišská Nová Ves, Reduta 5. novembra - Košice, Historická radnica 6. novembra - Poprad, Cafe Razy 7. novembra - Žilina, Dom Odborov 3. decembra - Trenčín, Piano club 10. decembra - Nitra, Staré divadlo Karola Spišáka 18. decembra - Nové Mesto nad Váhom, Blue note 19. decembra - Bratislava, Ateliér Babylon Informácie pochádzajú od Rada Meššu zo spoločnosti Pro:messa a z archívu agentúry SITA.

logo Sima Martausová má novú skladbu Buď mi doktorom

Ennio Morricone odložil októbrový koncert v Bratislave

BRATISLAVA 30. septembra (WEBNOVINY) - Taliansky hudobný skladateľ a dirigent Ennio Morricone odložil koncert, ktorý sa mal konať v pondelok 6. októbra v bratislavskej Slovnaft Aréne. Osemdesiatpäťročný hudobník v hlavnom meste Slovenskej republiky nevystúpi pre zdravotné problémy. Informáciu pre agentúru SITA potvrdila zástupkyňa usporiadateľskej agentúry JVS Group. Organizátori zverejnia nový termín koncertu už čoskoro. Vstupenky ostávajú v platnosti, v prípade nevyhovujúceho náhradného dátumu bude možné lístky vrátiť. Pražský koncert, ktorý naplánovali na 12. februára 2015, by však spomínané zmeny ovplyvniť nemali. Morricone odložil návštevu Bratislavy zo zdravotných dôvodov tento rok už po druhý raz, pričom na spomínanom mieste sa mal pôvodne predstaviť v sobotu 5. apríla. Video: Ennio Morricone - Once Upon a Time in the West Ennio Morricone sa preslávil najmä ako aranžér a autor filmovej hudby pre westerny Sergia Leoneho ako Pre hrsť dolárov (1964), Pre niekoľko dolárov navyše (1965), Dobrý, zlý a škaredý (1966) či Vtedy na Západe (1968). Hudbu Ennia Morriconeho mohli diváci a diváčky počuť vo viac ako 500 filmoch a seriáloch. Známy skladateľ spolupracoval okrem spomínaného Leoneho aj s režisérmi ako Paolo Pasolini, Bernardo Bertolucci, Brian De Palma, Roman Polanski, Warren Beatty, Pedro Almodóvar či Quentin Tarantino. Za filmovú hudbu si prevzal množstvo ocenení, pričom v roku 2007 mu udelili Oscara za celoživotné dielo.

logo Ennio Morricone odložil októbrový koncert v Bratislave

Richard Müller a Fragile odštartovali v Trenčíne turné Hlasy

TRENČÍN 30. septembra (WEBNOVINY) - Slovenský spevák Richard Müller a skupina Fragile odštartovali v pondelok 29. septembra v Trenčíne turné Hlasy 2. Koncert sa začal niekoľko minút po 19:00 a s 20-minútovou prestávkou trval približne do 21:15. Obrazom: Richard Müller a Fragile odštartovali turné Hlasy 2 Na úvod predstavili interpreti skladbu Po schodoch, počas ktorej Müller vyzval naplnený Posádkový klub - ODA k spevu. Diváci a diváčky však odpovedali len potleskom. Po prvom čísle hudobník prítomných pozdravil a uviedol ďalšiu skladbu, ktorou bola pieseň Slon v porceláne. Ako pripomenul, skladba vyšla na prvom albume kapely Banket s názvom Bioelektrovízia (1986). Speváci a speváčky ďalej bez použitia jediného hudobného nástroja predviedli skladby Nahý 2, Tlaková níž a Milovanie v daždi, pred ktorou Müller zaspomínal na už zosnulého hudobníka Jaroslava Filipa. Výkony hudobníkov nechali publikum sedieť Líder skupiny Fragile Braňo Kostka následne vtipne ponúkal prítomným "dlhohrajúce cédečká", ktoré si mohli spolu s tričkami a ďalšími predmetmi zakúpiť pri vstupe. Žartom taktiež dodal, že členovia SBS umožnia po koncerte odísť len tým, ktorí sa preukážu zakúpeným CD. Nielen Kostka, ale aj 53-ročný Müller počas večera zabával ľudí vtipnými príhovormi a príbehmi. Po skladbe Hluk sprevádzanej dômyselným osvetlením, prišla na rad pieseň Mama, počas ktorej Braňo Kostka predviedol pôsobivé sólo, ktoré pripomenulo atmosféru piesne Otčenáš z predchádzajúceho turné Hlasy. Ani to však trenčianske publikum nepostavilo na nohy. Výborné výkony účinkujúcich však ľudia odmeňovali dlhými potleskami. Ten ďalší prišiel hneď po prerábke skladby Bohemian Rhapsody kapely Queen, ktorú predviedli len samotní Fragile, pričom Müller ich postojačky pozoroval zozadu. Po spomínanej prestávke zaznela v podaní Fragile ďalšia coververzia, a to konkrétne hitu Happy amerického hudobníka Pharrella Williamsa. Nasledovala krátka a podľa reakcií publika aj vtipná "reklama" skupiny Fragile, počas ktorej spevom vyzývali fanúšikov a fanúšičky, aby sledovali ich profil na sociálnej stránke Facebook a dozvedeli sa tak aj o ich plánovaných koncertoch. Ďalšia skladba, ktorou bol hit Srdce jako kníže Rohan, publikum zjavne uvoľnila a potešila, čo dalo najavo tlieskaním už počas piesne. Richard Müller následne predstavil Braňa Kostku, ktorého označil za nadaného hudobníka s úspešnou kariérou. V predstavovaní účinkujúcich pokračoval práve partner herečky Zdeny Studenkovej. Video: Richard Müller & Fragile - Nebude to ľahké Až dva prídavky Fragile vystúpili v sedemčlennej zostave. Okrem Kostku v Trenčíne svoje talenty predviedli aj Svetlana Rymarenko, Jana Golis, v premiére aj Jana Boltižiar, ďalej tiež Kamil Mikulčík, Viliam Csontos a Peter Lacho. Ako ďalšiu skladbu interpreti predviedli Čo ťa bolí? z albumu Už (2010). Po nej pódium, ktoré zdobili po celý večer biele stuhy, ožiarili červené svetlá a s hypnotizujúcim úvodom prišla na rad skladba Cigaretka na 2 ťahy. Aj ďalšie kúsky ako Rieka a Baroko potvrdzovali, že hudobníci si dali na vystavaní programu večera záležať. Po spomínanom Baroku prišli na rad dva prídavky - dynamická skladba Nebude to ľahké a záverečná pieseň Štěstí je krásná věc, počas ktorej sa napokon ozývali hlasy aj z publika. V závere koncertu sa trenčianski fanúšikovia a fanúšičky predsa len postavili a Richarda Müllera a Fragile prilákali silným a neutíchajúcim potleskom ešte k jednému spoločnému pokloneniu sa na okraji pódia. Turné Hlasy pokračuje 2. októbra v Piešťanoch, kde ho interpreti v utorok 25. novembra po takmer dvoch mesiacoch koncertovania aj ukončia. Setlist koncertu Richarda Müllera a Fragile z turné Hlasy 2 (29. septembra, Trenčín - Posádkový klub - ODA): 1. Po schodoch 2. Slon v porceláne 3. Nahý 2 4. Tlaková níž 5. Milovanie v daždi 6. Hluk 7. Mama 8. Bohemian Rhapsody (Queen) 9. Happy (Pharrell Williams) 10. Srdce jako kníže Rohan 11. Čo ťa bolí? 12. Cigaretka na 2 ťahy 13. Rieka 14. Baroko 15. Nebude to ľahké 16. Štěstí je krásná věc

logo Richard Müller a Fragile odštartovali v Trenčíne turné Hlasy

Divadelná Nitra sa skončila s úspechom

BRATISLAVA 30. septembra (WBN/PR) - Najlepšou českou inscenáciou minulého roka – Zlaté šesťdesiate alebo Denník Pavla J. z dielne pražského Divadla Na Zábradlí a pod taktovkou oceňovaného režiséra Jana Mikuláška sa v pondelok večer skončil hlavný program 23. ročníka Medzinárodého festivalu Divadelná Nitra. Divákom priniesol počas päťdňového divadelného maratónu 5 výnimočných inscenácií z Belgicka, Česka, Maďarska, Nemecka, Slovinska a 5 zaujímavých diel zo Slovenska. Všetky predstavenia boli naplnené a zožali veľký potlesk. Predstavenia v hlavnom programe navštívilo vyše 3300 divákov, ďalších 5 českých a slovenských divadelných novej sprievodnej sekcie Festival Plus si pozrelo 1200 divákov. Spolu tak divadelné diela na festivale videlo 4500 divákov. Sprievodný program s 50 podujatiami si pripísal na konto približne 3500-členné publikum. Dokopy 8000 návštevníkov sa zúčastnilo predstaveniach a podujatiach, ktoré počas celého roka pripravovali organizátori festivalu Divadelná Nitra. Do Nitry zavítalo 237 profesionálov – z umeleckých, produkčných, technických a organizačných zložiek z 10 hosťujúcich súborov v hlavnom programe, ďalších 40 technikov z oboch nitrianskych divadiel a externých spolupracovníkov sa podieľalo na zabezpečení programu. Na javiskách hlavného programu sa predstavilo spolu 87 hercov, tanečníkov a hudobníkov. Z toho bolo slovenských divadelníkov 52. V sprievodnom programe účinkovalo 270 umelcov. Festival sa slávnostne začal 26. septembra 2014 inscenáciou presláveného berlínskeho súboru Volksbühne. Komickú operu Bez názvu č. 1 // Opera Herberta Fritscha uviedli legendárni umelci v medzinárodnej premiére. Enfant terrible nemeckej réžie, oslavovaný provokatér Herbert Fritsch sľúbil Divadelnej Nitre jedinečný zážitok a svoje slovo dodržal. Hviezda maďarského divadla Béla Pintér sa so svojim súborom vrátil na nitrianske festivalové dosky po tretíkrát a s inscenáciou Cisárska TV, Uhorsko zožal standing ovations. Koncert osobností si vychutnali diváci počas jedinečnej tanečnej inscenácie Sokol! dua medzinárodne etablovaných umelcov a dvoch kľúčových postáv slovinskej divadelnej scény – Iztoka Kovača a Janeza Janšu. Hravé, magické a politicky angažované divadlo prinieslo divákom Pálenie kníh skvelého belgického performera Pietra De Buyssera a výtvarníka Hansa Op de Beecka. Na Divadelnej Nitre už tradične nechýbali ani domáce diela. Slovenské inscenácie tento rok vyberal do programu festivalom oslovený kurátor – režisér a umelecký šéf Divadla Andreja Bagara v Nitre Svetozár Sprušanský. Festivalovým divákom ponúkol Láskavé bohyne z Činohry Slovenského národného divadla ovenčené v úvodný večer Divadelnej Nitry troma oceneniami DOSKY za najlepšiu inscenáciu aj réžiu sezóny ako aj za najlepší mužský herecký výkon pre Ľuboša Kostelného. Slovenské komorné divadlo zavítalo s inscenáciou Europeana – Stručné dejiny dvadsiateho storočia, Divadlo Aréna uviedlo Kapitál, OZ Košické divadlo a Činohra Štátneho divadla Košice Svedectvo krvi ocenené dvoma DOSKA-mi a domovská scéna, Divadlo Andreja Bagara v Nitre, sa predstavila s Potkanmi. Mottom 23. ročníka bola otázka Načo umenie? "Počas festivalu sme hovorili o téme, ktorá sa bytostne dotýka dnešného človeka i spoločnosti. Ako prinášať umenie, prijímať ho, podporovať. Čo umenie môže ľuďom dať, čím je jedinečné. Včetky inscenácie hlavného i sprievodného programu boli našou odpoveďou na otázku Načo umenie? Kládli sme ju na javiskách, na uliciach, v galérii, v múzeu. Domnievame sa, že prostredníctvom umeleckého programu, diskusií a wokshopov sme vyvolali záujem o tému významu a postavenia umenia. Divadelná Nitra 2014 tak nebola len prezentáciou umenia, ale aj jeho vášnivou obhajobou," povedala riaditeľka Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra Darina Kárová. Posledný deň festivalu, 1. október 2014, bude DEŇ BEZ UMENIA, iniciatíva, ktorá sa rozbehla na jar 2014 a zapojilo sa do nej viac ako 40 kultúrnych inštitúcií z celého Slovenska, má symbolicky upozorniť na ohrozenú existenciu umenia. Od 11:00 do 14:00 sa na pešej zóne v Nitre stretne vedenie a štáb Divadelnej Nitry v spolupráci s dobrovoľníkmi s verejnosťou a oboznámia ju s cieľmi celoslovenskej iniciatívy a jej aktivitami či podporovateľmi. Divadelnú Nitru 2014 pripravil 17-členný organizačný štáb. Festival by sa ani tento rok nezaobišiel bez pomoci dobrovoľníkov, ktorí sú jej tradičnou súčasťou od vzniku. Vyše 140 mladých ľudí prispelo k celej organizácii a atmosfére festivalu. Aktuálne informácie o Divadelnej Nitre sledujte aj na www.nitrafest.sk a http://www.facebook.com/divadelna.nitra Divadelná Nitra v číslach: Počet divákov na predstaveniach v hlavnom programe: 3300 Počet inscenácií v hlavnom programe: 10 Z toho počet zahraničných inscenácií: 5 Z toho počet slovenských inscenácií: 5 Počet prezentovaných krajín: 6 Počet inscenácií v sekcii Festival Plus: 5 Počet divákov na predstaveniach sekcie Festival Plus: 1200 Počet členov inscenačných tímov v hlavnom programe: 237 Z toho počet účinkujúcich v hlavnom programe: 87 Z toho počet slovenských účinkujúcich: 52 Návštevnosť sprievodného programu: približne 3500 Počet podujatí v sprievodnom programe: viac ako 50 Počet účinkujúcich v sprievodnom programe: 270 Počet členov organizačného štábu: 17 Počet dobrovoľníkov: 140

logo Divadelná Nitra sa skončila s úspechom

One Direction majú nový singel Steal My Girl

BRATISLAVA 29. septembra (WEBNOVINY) - Britsko-írska skupina One Direction zverejnila skladbu Steal My Girl. Na piesni spolupracovali Louis Tomlinson, Liam Payne, Ed Drewett, Wayne Hector, Julian Bunetta a John Ryan. Ide zároveň o prvý oficiálny singel z očakávaného albumu Four, ktorý päťčlenná formácia plánuje vydať 17. novembra. Z ich štvrtej radovej štúdiovky pochádza aj skladba Fireproof. Video: One Direction - Steal My Girl (Official Audio) Skupina One Direction, ktorú tvoria Niall Horan, Harry Styles, Zayn Malik, Liam Payne a Louis Tomlinson, sa preslávila v speváckej súťaži The X Factor, kde v roku 2010 skončila na tretej priečke. Po šou s nimi vydavateľstvo Syco Music, ktoré založil Simon Cowell, podpísalo kontrakt na dva milióny libier a pätica sa stala fenoménom. Na konte majú albumy Up All Night (2011), Take Me Home (2012) a Midnight Memories (2013), pričom sú prvou skupinou, ktorej sa podarilo s prvými troma nahrávkami debutovať na vrchole amerického albumového rebríčka Billboard 200. Na konte majú viac ako sto ocenení, medzi ktorými sú napríklad štyri BRIT Awards, štyri World Music Awards alebo tri Billboard Music Awards. Informácie pochádzajú z webstránky www.digitalspy.co.uk a archívu agentúry SITA.

logo One Direction majú nový singel Steal My Girl

Adam Ďurica zverejnil skladbu Mandolína

BRATISLAVA 29. septembra (WEBNOVINY) - Slovenský spevák Adam Ďurica zverejnil skladbu Mandolína. "Pesnička Mandolína v sebe nesie jednoduchý a silný odkaz. Je to vyjadrenie šťastia, ktoré človek prežíva s najbližšou osobou. 'Iba jeden život s Tebou mi celý nestačí' (úryvok textu piesne, pozn. SITA), to je pocit, keď vám už s tým druhým nemôže byť lepšie a chcete si to možno aj zakričať na celý svet. Je to rytmická a dynamická skladba. Mám z nej veľkú radosť," uviedol spevák. Obrazom: Po obrovskom tohtoročnom hite prichádza rodák z Hlohovca s novým singlom V skladbe hrá muzikant aj na mandolínu. "Mandolína sa mi dostala do rúk náhodou a hneď si ma získala. Je to nádherný nástroj, ktorý ma dokáže pri skladaní zaviesť na úplne iné miesta ako gitara a nádherným spôsobom vyfarbí pesničku. Zamiloval som si ju. Doma teraz na nej stále hrám," prezradil Ďurica. Na novinke spolupracovali aj textár Vlado Krausz a spevák a gitarista kapely Hex Peter "Ďuďo" Dudák, ktorý Mandolínu produkoval. Obaja sa pritom podieľali aj na Ďuricovom hite Neľutujem. Video: Adam Ďurica - Mandolína LIVE "Vlado je skvelý textár a veľmi si vážim to, že vie nadviazať na moju niekedy jedinú frázu a majstrovsky dokončiť text. Ďuďo patrí do kategórie 'ultrapohoďákov' a to sa mi veľmi ráta, pretože v štúdiu, keď potrebujeme nahrať čerstvé nápady, je pokoj a pohoda na nezaplatenie. Myslím, že je to na oboch skladbách, ktoré sme spolu robili, aj cítiť," vyjadril sa 26-ročný interpret, ktorý k novinke plánuje nakrútiť aj videoklip. Adam Ďurica pochádza z Hlohovca. Do povedomia verejnosti sa dostal v roku 2004 vďaka účasti v speváckej šou Slovensko hľadá SuperStar. Stihol už koncertovať s interpretmi ako Zuzana Smatanová, IMT Smile, Desmod či Komajota. Na konte má nahrávky Cukor a Soľ (2006), Mladá vlna (2008) a Dávno zomrel Rock ‘n’ Roll (2011). Informácie pochádzajú od Mareka Kučeru z vydavateľstva Universal Music a z archívu agentúry SITA.

logo Adam Ďurica zverejnil skladbu Mandolína

No Name vyrazia v októbri na akustické turné

BRATISLAVA 29. septembra (WEBNOVINY) - Slovenská skupina No Name vyrazí v októbri na akustické turné, v rámci ktorého sa jej členovia predstavia vo viacerých slovenských a českých mestách. Tri akustické koncerty už odohrali začiatkom roka v Brne, Plzni a Uherskom Brode. Obrazom: Skupina No Name pre fanúšikov pripravila akustické turné Teraz majú pred sebou ďalších 19 koncertov, ktoré odštartujú 7. októbra v Tábore. Slovenskí fanúšikovia a fanúšičky si budú môcť kapelu vypočuť 7. novembra v Michalovciach, 16. decembra v Trenčíne, 17. decembra v Bratislave a 21. decembra v Košiciach. Vstupenky sú v predaji v sieti Ticketportal. Video: No Name - Čím to je "Akustické verzie našich piesní sme si nechávali na správny čas. Pretože sme takéto spracovanie našej hudby považovali za akýsi 'patron', ktorý je možné v rámci kariéry vypáliť málokrát. No a počkať si na ten správny moment sa oplatilo,” vyjadril sa líder skupiny Igor Timko. "Na programe sme pracovali takmer polroka, preto sme radi, že to diváci oceňujú, a že sa naše akustické koncerty vypredávajú," dodal Timko. No Name vydali pred tromi rokmi DVD No Name Tour 2011, ktoré zaznamenáva záverečné vystúpenie ich turné z roku 2011. Šesťčlenná skupina okrem toho pred Vianocami v roku 2012 potešila fanúšikov aj dvojdiskovou kolekciou Love Songs, ktorá obsahuje výber najlepších skladieb nielen o partnerskej láske, ale aj láske k životu. Zatiaľ posledná štúdiovka kapely vyšla ešte na jeseň v roku 2011 pod názvom Nový album. Vo februári tohto roka vydali akustický komplet zo série G2 Acoustic Stage. Termíny koncertov No Name Acoustic Tour 2014: 7. októbra - Tábor 8. októbra - České Budějovice 9. októbra - Příbram 14. októbra - Tachov 15. októbra - Nový Bor 16. októbra - Kutná Hora 17. októbra - Třinec 22. októbra - Ústí nad Orlicí 23. októbra - Náchod 29. októbra - Olomouc 7. novembra - Michalovce 15. novembra - Praha 11. decembra - Ostrava 13. decembra - Karlovy Vary 14. decembra - Český Těšín 15. decembra - Zlín 16. decembra - Trenčín 17. decembra - Bratislava 21. decembra - Košice Informácie pochádzajú od Nory Krchňákovej z agentúry Propaganda House a z archívu agentúry SITA.

logo No Name vyrazia v októbri na akustické turné

Queen a Adam Lambert sa spolu predvedú v Prahe aj vo Viedni

BRATISLAVA 29. septembra (WEBNOVINY) - Britská kapela Queen, v ktorej v súčasnosti hosťuje americký spevák Adam Lambert, dnes ohlásila termíny budúcoročného turné. Formácia sa v rámci série 21 koncertov predstaví aj prvého februára vo viedenskej Stadthalle a 17. februára v pražskej O2 aréne. Obrazom: Americký spevák Adam Lambert Podľa oficiálnej webstránky kapely www.queenonline.com, vstupenky na podujatia začnú predávať v piatok 3. októbra. Formácia vystúpi okrem Rakúska a Česka aj vo Veľkej Británii, Francúzsku, Nemecku, Holandsku, Belgicku, Taliansku, Dánsku a Švajčiarsku. Video: Záber zo spoločného koncertu skupiny Queen a Lamberta Queen a 32-ročný Lambert vystúpili spolu po prvý raz v roku 2009 v rámci súťaže American Idol. Rodák z Indianapolisu začal s kapelou koncertovať v roku 2011, pričom o rok spolu absolvovali vystúpenia v Rusku, Poľsku či na Ukrajine a neskôr tiež množstvo ďalších koncertov. "Z technického hľadiska pôjde jednoznačne o väčšiu produkciu ako pred dvoma rokmi," uviedol gitarista kapely Brian May na margo očakávaného turné a tiež dodal, že fanúšikovia a fanúšičky sa môžu tešiť na najväčšie hity formácie. Kapela Queen vznikla v roku 1970 v Londýne. Formáciu v súčasnosti tvoria dvaja pôvodní členovia, a to spomínaný gitarista Brian May a bubeník Roger Taylor. Skupina, v ktorej v minulosti pôsobili aj spevák Freddie Mercury a basgitarista John Deacon, vydala 15 štúdiových albumov, pričom v roku 2008 uviedli na trh pod hlavičkou Queen + Paul Rodgers počin s názvom The Cosmos Rocks. Ich výberovka Greatest Hits (1981) sa stala historicky prvým albumom, z ktorého sa vo Veľkej Británii predalo viac než šesť miliónov kópií. Freddie Mercury zomrel 24. novembra 1991 na zápal pľúc, ktorý bol pre neho smrteľný v dôsledku oslabenia imunity vírusom HIV. Dožil sa 45 rokov. V roku 2001 Queen uviedli do Rock'n'rollovej siene slávy. Hudobníci plánujú 10. novembra uviesť na trh album Queen Forever, ktorý by mal obsahovať doteraz nevydané skladby. Adam Mitchel Lambert sa narodil 29. januára 1982. Finalista ôsmej sezóny American Idol vydal v roku 2009 prvú štúdiovku For Your Entertainment. Nahrávka sa umiestnila na tretej priečke amerického rebríčka Billboard 200. S druhou radovou nahrávkou Trespassing (2012) tento rebríček aj dobyl. Na konte má single ako No Boundaries, Time For Miracles, For Your Entertainment, If I Had You, Better Than I Know Myself, či zatiaľ najúspešnejší Whataya Want From Me, vďaka ktorému ho nominovali na cenu Grammy.

logo Queen a Adam Lambert sa spolu predvedú v Prahe aj vo Viedni

Snoop Dogg a Pharrell vydajú spoločný album

BRATISLAVA 29. septembra (WEBNOVINY) - Americký rapper Snoop Dogg prezradil, že vydá album so spevákom a producentom Pharrellom Williamsom. Názov ani termín nahrávky, na ktorej budú hosťovať napríklad Stevie Wonder a Charlie Wilson, však zatiaľ nie je známy. "Je to úžasný album, ktorý sme s Pharrellom spravili celý spolu. Som šťastný, že som mohol znova spolupracovať s jedným z mojich najobľúbenejších producentov a kamarátov. Je to však úplne iné, než čokoľvek čo sme spolu v minulosti nahrali. Mám z toho však dobrý pocit, znie aj vyzerá to dobre," vyhlásil v rozhovore pre MTV 42-ročný Snoop Dogg, ktorý v minulosti s Pharrellom spolupracoval napríklad na skladbách ako Beautiful, Drop It Like It's Hot či Let's Get Blown. Snoop Dogg - Beautiful ft. Pharrell Williams Snoop Dogg, vlastným menom Calvin Cordozar Broadus Jr., debutoval v roku 1993 albumom Doggystyle. Nasledovali nahrávky Tha Doggfather (1996), Da Game Is To Be Sold, Not To Be Told (1998), No Limit Top Dogg (1999), Tha Last Meal (2000), Paid Tha Cost To Be Da Boss (2002), R&G (Rhythm & Gangsta): The Masterpiece (2004), Tha Blue Carpet Treatment (2006), Ego Trippin' (2008), Malice N Wonderland (2009) a Doggumentary (2011). Vlani vydal pod pseudonymom Snoop Lion reggae album Reincarnated a tiež funkovú nahrávku 7 Days Of Funk, ktorú nahral s hudobníkom Dâm-Funkom. Na svojom konte má tiež spoločný album Mac & Devin Go To High School (2011) s Wiz Khalifom, ktorý bol zároveň soundtrackom k rovnomennému filmu. V ňom obaja rapperi stvárnili hlavné úlohy. Snoop Dogg sa ako herec predstavil tiež v snímkach Training Day (2001), Starsky a Hutch (2004), Keď to rachne, zahučíme (2004) alebo Nájomníci (2005). Pharrell Williams je členom produkčného dua The Neptunes a tiež skupiny N.E.R.D, s ktorou vydal zatiaľ štyri albumy. Ako sólový interpret má na konte štúdiovky In My Mind (2006) a G I R L (2014). Jeho piesne sa objavili v snímkach ako Rozhodne sa v nedeľu (1999), Bozk draka (2001), Zoolander (2001), Neserte nám pestúnku (2003), Charlieho anjeli: Na plný plyn (2003), 50x a stále po prvý raz (2004), Hitch: Liek pre moderného muža (2005), 40 rokov panic (2005), Nabúchaná (2007), Ja, zloduch (2010) alebo Ja, zloduch 2 (2013). Z poslednej menovanej pochádza aj hit Happy, za ktorý získal nomináciu na Oscara v kategórii Najlepšia pôvodná filmová pieseň. V októbri 2013 sa zosobášil s modelkou Helen Lasichanh, s ktorou má syna Rocketa. Informácie pochádzajú z webstránky www.hiphopdx.com a archívu agentúry SITA.

logo Snoop Dogg a Pharrell vydajú spoločný album

Recept dňa

Karnevalové fánky

½ kg hladkej múky
60 g práškového cukru
1 vanilkový cukor
50 g margarínu
4 vajcia
½ pohára mlieka
2 PL rumu
10 g práškového droždia
šťava z ½ citróna
olej na smaženie
soľ

V mise zamieste cesto z preosiatej múky, cukru, margarínu, vanilkového cukru, droždia a trochy soli. Všetko zmiešajte, po jednom pridajte vajcia, citrónovú šťavu, podľa chuti rum, trochu mlieka a vymieste homogénne cesto. Odložte ho aspoň na 1 hod. do chladu. Potom opatrne preložte cesto na pomúčenú dosku, vyvaľkajte a vykrajujte fánky. Fánky vypražte na oleji. Cukrom ich posypte až tesne pred podávaním. Ak ich pečiete vopred, uchovávajte ich v plechovej nádobe nepocukrované.

TIP: Na cesto môžete pripevniť kartónový podklad vo forme masky (škrabošky) a môžete vykrajovať fánky v tvare masky. Získate tým veľmi zaujímavé fánky.

Dobrá rada

Olivový olej

2 diely olivového oleja a 1 diel citrónovej šťavy alebo bieleho octu nastriekať na nábytok – leštidlo Čistenie akné: pasta zo 4 lyžíc soli a 2 lyžice olivového oleja, pôsobiť jednu až dve minúty na tvári, potom umyť vodou a mydlom. Prvý týždeň každý deň potom už len 2-3 x. Soľ vyčistí póry a olej pleť vyživí.

Stavebník

STATICKÉ FUNKCIE A VLASTNOSTI STROPU

Hlavnou funkciou stropu je vytvárať únosnú a spoľahlivú konštrukciu pre uvažovanú prevádzku a zabezpečovať prenos všetkých zaťažení na strop pôsobiacich do zvislých konštrukcií.

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Veľký Krtíš-Dolné Plachtince, Horné Plachtince, Nenince, Pôtor, Sklabiná, Stredné Plachtince, Veľké Zlievce, Želovce,
Kontakt | O nás | Reklama | Podmienky použitia |
lang