Aktuálne spravodajstvo - Mesto Veľký Krtíš

Kultúra

Hviezdy SND spievajú Janáčka v projekte Voci da camera

BRATISLAVA 22. októbra (WBN/PR) - Výrazné osobnosti našej prvej opernej scény - mezzosopranistka Terézia Kružliaková a tenorista Ľudovít Ludha otvoria 23. novembra 2014 o 17.00 hod. v historickej budove nový voľný cyklus komorných koncertov Voci da camera. Prvý večer cyklu má názov Hviezdy SND spievajú Janáčka. V interpretácii Terézie Kružliakovej a Ľudovíta Ludhu sú na programe úpravy slovenských ľudových piesní z pera Leoša Janáčka, jeho klavírne miniatúry a skladateľov najznámejší piesňový cyklus Zápisník zmizelého. Leoš Janáček, jeden z najvýraznejších skladateľov nielen českej, ale aj svetovej hudobnej scény, patril k veľkým obdivovateľom folklóru a zberateľom ľudových piesní. A tak aj komorný koncert z jeho tvorby uvedie Šest národních písní, jež zpívala Gabel Eva pre ženský hlas a klavír. "Keď Eva Gabelová, sedliačka z považskej obce Slatina nad Bebravou, zamestnaná vo fabrike v Modřiciach pri Brne, spievala roku 1909 ľudové piesne z rodného kraja pánovi profesorovi Leošovi Janáčkovi, netušila, že jeho prostredníctvom sa stane takpovediac nesmrteľnou," hovorí dramaturg prvej časti nového cyklu Vladimír Zvara a pokračuje: "Spev pani Evy sa zachoval na fonografickom voskovom válčeku, a tým sa zaradil medzi vôbec najstaršie zvukové záznamy slovenského folklóru (popri fonografických válčekoch Bélu Bartóka). Janáčkove úpravy týchto národných piesní, ktoré spievala Eva Gabelová sa tiež stali jednými z najznámejších a najobľúbenejších Janáčkových úprav ľudovej hudby." Iskrivé, šibalské piesne Evy Gabelovej plné erotiky zaspieva Terézia Kružliaková. Klavirista Branko Ladič, ktorý bude umelcov sprevádzať, naštudoval výber zo zbierky klavírnych miniatúr - intímnych hudobných zápiskov Po zarostlém chodníčku, ktoré skladateľ skomponoval okolo roku 1900. Záver koncertu patrí hudobnej minidráme o veľkej láske - piesňovému cyklu Zápisník zmizelého. Na scénu vstúpi tenorista Ľudovít Ludha, znalec a interpret mnohých operných úloh a koncertných partov Janáčkovho diela. Dramaturgia Opery SND plánuje v cykle Voci da camera v aktuálnej sezóne päť koncertov. Nasledujúce stretnutie je 14. decembra, na ktorom vystúpi sopranistka Jana Bernáthová a barytonista Daniel Čapkovič s klavírnym sprievodom Róberta Pechanca. Vstupenky sú k dispozícii online na www.snd.sk a v pokladniciach v novej aj historickej budove SND.

logo Hviezdy SND spievajú Janáčka v projekte Voci da camera

Vo štvrtok sa začnú jubilejné Bratislavské jazzové dni

BRATISLAVA 22. októbra (WEBNOVINY) - Vo štvrtok 23. októbra sa v priestoroch bratislavskej Starej tržnice začne jubilejný 40. ročník festivalu Bratislavské jazzové dni. Jesenný sviatok džezu sa následne na ďalšie tri dni presťahuje na výstavisko Incheba. Úvodný večer v Starej tržnici je tohtoročnou novinkou, ktorou sa organizátori rozhodli osláviť slovenskú džezovú produkciu. Program je plný hudobných zážitkov Organizátori pre návštevníkov a návštevníčky aj tento rok pripravili bohatý program plný hudobných zážitkov. V Starej tržnici sa vo štvrtok v rámci oslavy slovenského džezu predstaví dvanásť kapiel a projektov. Sú medzi nimi Anton Jaro Projekt, Jozef Döme Trio, Pacora Trio, Sisa Michalidesová, Hanka Gregušová Jazz Band, Milo Suchomel, Stanislav Počaji & Juraj Schweigert Duo, Eugen Botoš Finally, Boris Cellar Trio a Lucia Lužinská, Peter Lipa Band, Adriena Bartošová a Juraj Griglák & Company. Odporúčame aj: Dokument o džezákoch bude mať premiéru už počas festivalu Každý interpret bude hrať približne desať minút, no vďaka dvom pódiám spoločne ponúknu dvojhodinovú nepretržitú šou. Headlinerom prvého dňa bude James Taylor Quartet. Britská jazz-funková kapela vystrieda pôvodne ohlásenú skupinu Les McCann & Javon Jackson Band, ktorá pre zdravotné problémy frontmana Lesa McCanna odvolala európske koncertné turné. Džezáky budú pokračovať v Inchebe Džezáky budú v dňoch 24. až 26. októbra pokračovať v bratislavskej Inchebe. V piatok sa predstavia interpreti ako Robert Cray Band, Hugh Masekela, Djabe s Gullim Briemom, Maringotka či Mark Whitfield & AMC Trio. Organizátori festivalu dajú aj tento rok priestor šiestim mladým talentom, ktoré vybrali prostredníctvom súťaže Pódium mladých talentov Nadácie SPP. Práve v sobotu sa predstavia prví dvaja, a to Cieľová skupina a Miloš Biháry Trio. Večer vyvrcholí na afterpárty v Nu Spirit Bare, kde zahrajú DJ Mad Mats zo Švédska a DJ Tahira z Brazílie. V sobotu na Džezákoch vystúpia Bellita y Jazztumbatá, Glenda, John Scofield Trio, Steve Swallow, Bill Stewart, Joe Locke, Lia Pale, As Guests Quartet, As Guests Quartet, Anka Koziel a Michal Motýľ Tentet. Na pódiu mladých talentov Nadácie SPP zahrajú Jana Gavačová Quartet a JV Quartet a na afterpárty sa predstaví zakladateľ skupiny Jazzanova DJ Alex Barck. Bratislavské jazzové dni zavŕšia v nedeľu koncerty umelcov Victor Wooten, Mike Stern Band, Bob Franceschini, Keith Carlock a Chris Minh Doky, Ed Partyka Jazz Orchestra, Gajlík-Hodek-Oravec-Ragan Group a Kavorka. Z mladých talentov sa predstavia Jazz&More a Groove Hub. Informácie pochádzajú z webovej stránky www.bjd.sk a archívu agentúry SITA.

logo Vo štvrtok sa začnú jubilejné Bratislavské jazzové dni

Dokument o džezákoch bude mať premiéru už počas festivalu

BRATISLAVA 22. októbra (WEBNOVINY) - Dokumentárny film Peter a Pavel a džezáky režiséra Silvestra Lauríka o histórii festivalu Bratislavské jazzové dni bude mať premiéru priamo počas jubilejného 40. ročníka podujatia, ktoré sa uskutoční od 23. do 26. októbra. Dokument z produkcie RTVS vznikal počas vlaňajšieho festivalu a mapuje nielen jednotlivé koncerty, ale aj prípravu podujatia. Históriou festivalu budú prostredníctvom rozhovorov divákov sprevádzať organizátori Peter Lipa a Pavel Daněk. Okrem nich sa vo filme objavia aj významné osobnosti slovenskej kultúry a hudobnej scény. Odporúčame aj: Vo veku 60 rokov zomrel saxofonista Raphael Ravenscroft Na svoje zážitky či pamätné vystúpenia si zaspomínajú Adriena Bartošová, Marián Varga, Nikola Nikitin, Michal Kaščák, Pavol Maruščák či Luboš Machaj. Snímku premiérovo premietnu v piatok 24. októbra o 18:10 pred začiatkom koncertov na hlavnom pódiu v Inchebe. V rovnaký čas ho budú môcť vidieť návštevníci aj v sobotu, v nedeľu ho uvedú o 17:10. RTVS plánuje dokument odvysielať v závere tohto roka. Na Bratislavských jazzových dňoch sa tento rok predstavia napríklad John Scofield Trio, Mike Stern Band, Victor Wooten, Hugh Masekela, Robert Cray Band, James Taylor, John Locke, Bellita y Jazztumbatá, Glenda, Peter Lipa Band, Djabe, Gulli Briem či Mark Whitfield & AMC Trio. Kompletný program festivalu je dostupný na webstránke www.bjd.sk. Agentúru SITA za organizátorov festivalu informovala Silvia Turnerová.

logo Dokument o džezákoch bude mať premiéru už počas festivalu

Fanúšik prezlečený za upratovača sa dostal k Miley Cyrus

BRATISLAVA 25. októbra (WEBNOVINY) - Istému fanúšikovi americkej speváčky Miley Cyrus sa podarilo dostať do zákulisia po jej piatkovom koncerte v austrálskom Sydney vďaka tomu, že sa prezliekol za upratovača. Dvadsaťtriročný Anthony Skinner to prezradil v rozhovore pre BBC Newsbeat. Video: Miley Cyrus - Wrecking Ball "Po koncerte som si všimol, že miestnosť pre upratovaciu službu je prázdna, pričom na zemi ležali topánky a na sedačke bola reflexná vesta. Tak som si povedal, že skúsim zistiť, ako ďaleko sa dostanem. Vôbec som to nemal naplánované. Prezliekol som sa, svoje veci som si dal na prenosného koša na odpadky, ktorý som potom tlačil pred sebou smerom k zákulisiu. Tam boli bodyguardi, ktorí nepúšťali nikoho dnu, ale mňa pustili, pretože som tlačil kôš na odpadky. Ani sa na mňa nepozreli. Keď som sa dostal dnu, tak som začal vyprázdňovať odpadkové koše a zametať podlahu. Upratoval som približne 40 minút až hodinu. Nepredstieral som, že upratujem, naozaj som upratoval. Nakoniec mi jeden ochrankár povedal, aby som sa postavil do dverí šatne oproti miestnosti, v ktorej bola Miley. Následne odtiaľ vyšla aj so svojou ochrankou, pričom jediné, čo som jej dokázal povedať, bolo 'ahoj'. Ona sa na mňa pozrela, usmiala sa a pokračovala ďalej," uviedol Skinner. Dvadsaťjedenročná Miley Cyrus, vlastným menom Destiny Hope Cyrus, sa preslávila účinkovaním v seriáli Hannah Montana (2006 - 2011) o dievčati Miley Stewart, ktoré vedie tajný život speváckej hviezdy. Okrem toho sa objavila v snímkach Hannah Montana - Film (2009), Sex v meste 2 (2010), Posledná pieseň (2010) či LOL (2012) a tiež prepožičala hlas jednej z postáv v animovanom filme Blesk (2008). Na konte má zatiaľ štyri štúdiové albumy - Meet Miley Cyrus (2007), Breakout (2008), Can't Be Tamed (2010) a Bangerz (2013).

logo Fanúšik prezlečený za upratovača sa dostal k Miley Cyrus

Zverina a Rust2Dust zverejnili videoklip ku skladbe JE-BE

BRATISLAVA 21. októbra (WEBNOVINY) - Slovenský rapper Zverina a formácia Rust2Dust zverejnili prostredníctvom služby YouTube videoklip ku skladbe JE-BE. Nahrávka je novou verziou pôvodnej skladby rappera Zverinu zo štúdiovky Umelecké Delo (2013), pričom sa v nej spájajú metal a rap. Nový videoklip jednozáberovou technikou nakrútili Maxim Kľujev a Nazarij Kľujev z projektu Ja Som Hip Hop. Video: Zverina & Rust2Dust - Je-Be Rapper Zverina, ktorý v minulosti vystupoval pod menom Fikus, začínal vo formácii THC. Ako samostatný interpret má na konte albumy Svetlo v tme (2005), Zvierací inštinkt (2009) a spomínaný počin Umelecké delo (2013). Kapela Rust2Dust vznikla v roku 2009 a tvoria ju gitaristi Martin "Semish" Semjan a Martin "Ondro" Ondrejička, basgitarista Richard "Richie" Potzner, bubeník Marek Matejov a spevák Tomáš "Bujón" Buroň. Skupina debutovala v roku 2010 ako predskokan americkej formácie Lamb Of God počas ich bratislavského koncertu. Na svojom konte majú EP Dopamine (2010), debutový album Daymare (2011), s ktorým absolvovali niekoľko koncertov po Česku a Slovensku. V roku 2013 vydali štúdiovku Daymare.

logo Zverina a Rust2Dust zverejnili videoklip ku skladbe JE-BE

O nomináciu na Oscara bojuje osem krátkych dokumentárnych fi

BRATISLAVA 21. októbra (WEBNOVINY) - V boji o nomináciu na Oscara v kategórii krátkych dokumentárnych filmov v 87. ročníku udeľovania cien americkej Akadémie filmových umení a vied zostalo osem snímok z pôvodného počtu 58 prihlásených. Zoznam filmov, ktoré postúpili do ďalšieho kola hlasovania o nomináciu na Oscara, zverejnila na svojej oficiálnej webstránke www.oscars.org americká Akadémia filmových umení a vied. Z ôsmich filmov následne vyberie špeciálna porota tri až päť nominovaných. O ich rozhodnutí sa verejnosť dozvie 15. januára. Samotné ceny odovzdajú 22. februára v hollywoodskom Dolby Theatre. Prehľad kandidátov na nomináciu na Oscara v kategórii krátkych dokumentárnych filmov (snímky sú uvedené pod ich anglickými, respektíve medzinárodnými názvami): Crisis Hotline: Veterans Press 1 (Veľká Británia, 2013) Joanna (Poľsko, 2013) Kehinde Wiley: An Economy of Grace (USA, Francúzsko, Čína, 2013) The Lion’s Mouth Opens (USA, 2014) One Child (USA, Čína, 2013) Our Curse (v origináli Nasza klatwa, Poľsko, 2013) The Reaper (v origináli La Parka, Mexiko, 2013) White Earth (USA, 2014)

logo O nomináciu na Oscara bojuje osem krátkych dokumentárnych fi

Jana Kirschner predstavila nový singel k plánovanému albumu

BRATISLAVA 21. októbra (WEBNOVINY) - Slovenská speváčka Jana Kirschner má nový singel s názvom Muzika!. Pieseň sa bude nachádzať na očakávanej štúdiovke Moruša: Čierna, ktorú interpretka plánuje vydať 27. októbra. Prvú časť albumu s podnázvom Biela uviedla na trh vlani. Obrazom: Slovenská speváčka Jana Kirschner Novinku napísal spolu s Kirschner partner, britský hudobník a producent Eddie Stevens. "Skladba je o muzike, o hudbe, o láske k nej, ktorá ma sprevádza celým mojím životom a vedie všetky moje životné kroky. O snoch, ktoré som tajne snívala ako dieťa z Červenej Armády v Martine. O tom, čo ma inšpiruje, povznáša, rozplače a povzbudí. Napísali sme ju spoločne s Eddiem a je to skladba netradičná už len v tom, že sa v nej poslucháč nedočká žiadnych dlhých textov. Je to doslova najväčšie prekvapenie mojej doterajšej hudobnej kariéry. Mám z nej obrovskú radosť a verím, že sa nájde množstvo ľudí, ktorí túto radosť budú zdieľať so mnou," uviedla speváčka. Nový singel Jany Kirschner MUZIKA! si môžete vypočuť TU. Pieseň nahrávali v Londýne, Prahe a tiež v Banskej Štiavnici v štúdiu Oskara Rózsu. Na bicie hral Tom Skinner, na gitaru Ally McNeil a perkusie obsluhoval Dan Darriba. Syntetizátory mal na starosti Eddie Stevens, ktorý je aj producentom celého projektu. Vokály naspieval mužský spevácky kvartet Skety. "Je to skladba, ktorá je založená na slovíčku muzika. Spolu ju nahrávalo vyše tisíc ľudí z rôznych kútov Slovenska a Česka. Použili sme hlasy mnohých ľudí, muzikantov a priateľov. V skladbe sa objaví aj dav z koncertu z českého mestečka Protivín, kde sme koncertovali s Morušou koncom augusta," prezradila Kirschner. Niekoľkonásobná Zlatá slávica Jana Kirschner vydala albumy ako V cudzom meste (2000), Pelikán (2002), Veci čo sa dejú (2003), Shine (2007), Krajina Rovina (2010) či spomínanú nahrávku Moruša: Biela (2013). Na konte má hity Modrá, Žienka domáca, Pokoj v duši či Bude mi lehká zem, na ktorom spolupracovala s Michalom Horáčkom a Petrom Hapkom. So spomínaným Eddiem Stevensom má trojročnú dcéru Matildu Janušku, pričom momentálne čakajú druhé dieťa.

logo Jana Kirschner predstavila nový singel k plánovanému albumu

Vo veku 60 rokov zomrel saxofonista Raphael Ravenscroft

BRATISLAVA 21. októbra (WEBNOVINY) - Vo veku 60 rokov zomrel anglický saxofonista Raphael Ravenscroft. Hudobník posledný raz vydýchol v nedeľu 19. októbra v meste Exeter v Devone, kde aj žil. "Raphael utrpel pred nejakým časom mŕtvicu. Predpokladáme, že dostal infarkt. Zobrali ho do nemocnice, ale v nedeľu v ranných hodinách zomrel," uviedla muzikantova známa Julie Bookham. Video: Krátky prestrih tvorby Raphaela Ravenscrofta Raphael Ravenscroft sa narodil 4. júna 1954 v meste Stoke-on-Trent. Známy je najmä vďaka saxofónovému sólu v piesni Baker Street, ktorú vydal už zosnulý Gerry Rafferty na albume City to City (1978). Singel sa umiestnil na tretej priečke v UK Charte a v americkom rebríčku Billboard Hot 100 sa dostal na druhé miesto. Ravenscroft sa podieľal aj na štúdiovke kapely Pink Floyd The Final Cut (1983). Spolupracovali s ním tiež Abba, Marvin Gaye, Daft Punk, Mike Oldfield, Chris Rea, Robert Plant či Bonnie Tyler. Na konte má napríklad aj sólový album Her Father Didn't Like Me, Anyway (1979).

logo Vo veku 60 rokov zomrel saxofonista Raphael Ravenscroft

Bratislava si pripomenie tridsiate výročie Gumených Chlapcov

BRATISLAVA 21. októbra (WEBNOVINY) - V stredu 22. októbra sa bude v Bratislave konať Gumení Chlapci after 30 years street jam, počas ktorého si pripomenú 30. výročie založenia tanečnej formácie Gumení chlapci. Podujatie sa uskutoční pod hlavičkou projektu Spots v podchode na Trnavskom mýte od 19:00 do 22:00. Video: Gumení chlapci v roku 1984 Počas večera sa bude konať talkšou s bývalými členmi skupiny, konkrétne účasť prisľúbili Karol Zajac, Mako Hindy, Fredy Ayisi, Braňo Astaloš, Eduard Krajčír a Peter Batthyány. Okrem toho sa predstavia aj DJ Tager, DJ Spinhandz, DJ Grimaso. Na počesť Gumených chlapcov vystúpia rôzne tanečné formácie. Návštevníci a návštevníčky sa môžu tešiť aj na odhalenie pamätnej tabule s textom "1984. Na tomto mieste pôsobila prvá breakdance skupina v Ostblocku..." a tiež na prezentáciu fotografií či videí. Vstup bude zdarma. Bližšie informácie sú dostupné na facebookovom profile podujatia.

logo Bratislava si pripomenie tridsiate výročie Gumených Chlapcov

Vojtěch Dyk a B Side Band už vo štvrtok vystúpia v Trenčíne

BRATISLAVA 21. októbra (WBN/PR) - Český herec a spevák Vojtěch Dyk si získal srdcia nielen na filmovom plátne, ale aj ako spevák, ktorý s brnenským orchestrom B – Side Band vypredáva športové haly a koncertné sály. V minulosti sa už niekoľkokrát predstavili aj slovenskému publiku a vo štvrtok si svoje vystúpenie zopakuje v Trenčíne, kde sľubuje opäť výnimočnú hudobnú šou. Vojtěcha Dyka je momentálne možné vidieť v novom filme z pera Michala Viewegha Anjeli, kde si zahral jednu z hlavných úloh. Najväčšiu radosť mu však momentálne okrem syna Aloisa robí najmä hudba, ktorej sa venuje naplno. Dôkazom Dykovho talentu a popularity je aj fakt, že ho legendárny Karel Gott označil za svojho nástupcu na českom hudobnom výslní. "Pre mňa je to naozaj radosť. S B-Side Bandom účinkujem už tri roky a snažíme sa pozývať aj zahraničných hostí. Minulý rok v decembri sme zlákali Kurta Ellinga, ktorý je držiteľom Grammy a nie je príliš známy masám, ale v džezovom svete je to pojem. Absolvovali sme spolu koncerty v Brne a vo Viedni. Bolo to niečo neuveriteľné," povedal Dyk. Vo štvrtok sa sympatický Vojtěch s B – Side Bandom predstaví v trenčianskom Piano Clube, po ktorom sa na Slovensko plánuje vrátiť až v priebehu budúceho roka.

logo Vojtěch Dyk a B Side Band už vo štvrtok vystúpia v Trenčíne

Calvin Harris a Ellie Goulding zverejnili pieseň Outside

BRATISLAVA 20. októbra (WEBNOVINY) - Škótsky dídžej a spevák Calvin Harris zverejnil skladbu Outside, v ktorej hosťuje anglická speváčka Ellie Goulding. Pieseň sa bude nachádzať na očakávanom albume Motion, ktorý 30-ročný hudobník plánuje vydať 31. októbra. Harris zo štvrtej štúdiovky už ponúkol single Under Control, Summer, Blame a Slow Acid. Na albume spolupracovali aj John Newman, Hurts, Big Sean či Gwen Stefani. Calvin Harris, vlastným menom Adam Richard Wiles, vydal prvý album I Created Disco v roku 2007. Po ňom nasledovali nahrávky Ready For The Weekend (2009) a 18 Months (2012), ktoré dobyli UK Chart. Na konte má single ako I'm Not Alone, You Used To Hold Me, Bounce (feat. Kelis), Feel So Close, Let's Go (feat. Ne-Yo), We'll Be Coming Back (feat. Example) alebo Sweet Nothing (feat. Florence Welch). Harris zložil a produkoval piesne pre speváčky ako Kylie Minogue, Sophie Ellis-Bextor, Cheryl Cole či Rihanna. Magazín Forbes ho v rokoch 2013 a 2014 označil za najlepšie plateného dídžeja. S 27-ročnou Goulding už spolupracoval aj na singli I Need Your Love z roku 2013. Elena Jane "Ellie" Goulding je víťazkou ankety talentov BBC Sound of 2010 a držiteľkou BRIT Award v kategórii Critics' Choice. Na konte má prvý album Lights (2010), z ktorého vyšli single Starry Eyed, Under The Sheets, Guns And Horses, Your Song a The Writer. V USA táto nahrávka vyšla až v marci 2011 s bonusovým singlom Lights. Začiatkom októbra 2012 uviedla na trh druhú štúdiovku Halcyon, na ktorej sa nachádzajú single Anything Could Happen, Figure 8 a Explosions. Informácie pochádzajú z webstránky www.digitalspy.co.uk a archívu agentúry SITA.

logo Calvin Harris a Ellie Goulding zverejnili pieseň Outside

Komik Jay Leno dostal Cenu Marka Twaina za americký humor

BRATISLAVA 20. októbra (WEBNOVINY) - Známy komik a moderátor Jay Leno dostal prestížnu Cenu Marka Twaina za americký humor. Šesťdesiatštyriročný rodák z New Rochelle v štáte New York si ocenenie prevzal na nedeľnom ceremoniáli, ktorý sa konal v Kennedyho centre vo Washingtone. Okrem oceneného sa na ňom zúčastnili napríklad aj Jimmy Fallon, Jerry Seinfeld, Chelsea Handler či Garth Brooks. Cenu Marka Twaina udeľujú od roku 1998 umelcom, ktorí výrazne ovplyvnili americkú humoristickú scénu. V minulosti ju získali napríklad Richard Pryor, Whoopi Goldberg, Steve Martin, Billy Crystal, Bill Cosby, Tina Fey, Will Ferrell či Ellen DeGeneres. Jay Leno, vlastným menom James Douglas Muir Leno, sa stal známym ako moderátor relácie The Tonight Show with Jay Leno. Tú uvádzal v rokoch 1992 až 2009, od septembra 2009 do februára 2010 potom moderoval The Jay Leno Show a následne sa vrátil k svojmu pôvodnému programu. V roku 2012 sa vzdal časti svojho honoráru, aby zabránil prepusteniu časti štábu programu. V The Tonight Show pôsobil do februára tohto roka, keď ho vystriedal spomínaný Jimmy Fallon. Informácie pochádzajú z webstránky www.aceshowbiz.com a archívu agentúry SITA.

logo Komik Jay Leno dostal Cenu Marka Twaina za americký humor

Michal Ďuriš zakladá rodinný tandem podľa vzoru Svěrákovcov

BRATISLAVA 20. októbra (WEBNOVINY) - Slovenský herec a moderátor Michal Ďuriš pripravuje v súčasnosti pre syna niekoľko krátkych filmov. "Prednedávnom sa mi podarilo úspešne skončiť štúdium filmového scenára a dramaturgie, tak pripravujem teraz také drobné filmíky pre syna, ktorý sa dostal zas na filmovú réžiu. Zakladáme taký rodinný tandem podľa vzoru Svěrákovcov. Vraj to funguje," poznamenal herec, ktorý okrem filmárskych ambícií súčasne účinkuje v piatich divadlách. "Hrám v Divadle Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene, v bábkovom divadle, v Štátnej opere v Banskej Bystrici, v divadle Ticho a spol. v Bratislave a napokon na bratislavskej Malej scéne," vymenoval herec. Drobná psychoterapia Na Malej scéne ho môžu v súčasnosti fanúšikovia vidieť v hlavnej úlohe v Shakespearovej dráme Othello. "Je to môj v podstate tretí Shakespeare, predtým to bol Macbeth a potom Skrotenie zlej ženy, kde stvárňujem Petruccia. V Othellovi sa prvýkrát jedná o takú trošičku inú kategóriu, aj keď zase to tam mám nejako rozrobené s tými ženami," podotkol. "Už mi to je tuším prisúdené, že som vždy ten typ, ktorý nejakým spôsobom likviduje ženy a robí mi to hrozne dobre, pretože to funguje ako taká drobná psychoterapia. Na javisku sa môžem do nich obuť a o to pokojnejší som potom mimo javiska. Máloktorý herec môže ženu na javisku škrtiť alebo dusiť, prípadne jej nadávať alebo ju niekam poslať a vrešťať po nej bez toho, aby ona mohla odpovedať. To je, myslím, obrovská výhoda, také prečistenie emócií a človek je potom oveľa pokojnejší," zasmial sa rodák z Brezna, ktorý tento rok oslávil päťdesiatku. Športuje podľa scenára Ďuriš okrem toho chystá tiež monodrámu, ktorú by mali uviesť ako ročníkové predstavenie na Akadémii umení v Banskej Bystrici. "Je to o Jánošíkovi a bude to mať pracovný názov Na háku," prezradil v rozhovore pre agentúru SITA. Herec podľa vlastných slov vo voľnom čase holduje bedmintonu. "Hrával som futbal, ale momentálne už päť rokov robím bedminton," podotkol. "Kedysi, keď som sa ešte aktívne venoval futbalu, vymysleli sme s Jankom Kožuchom z Martinského divadla, ktorý v tom čase hral za Liptovský Mikuláš hokej, takú teóriu, že ostatní hráči okolo nás hrajú podľa trénerových pokynov a podľa nejakej taktiky a my zas podľa scenára. Pred zápasom dostaneme scenár a tam je napísané: Ďuriš v 85. minúte zbehne po krídle a dá gól. Takže ja sa viac menej po celý ten čas hýbem po ihrisku len preto, aby som tam bol, dopĺňam křoví a neruším kolegom ich akcie a potom v 85. minúte zbehnem na to krídlo a dám ten gól," priblížil herec svoju predstavu.

logo Michal Ďuriš zakladá rodinný tandem podľa vzoru Svěrákovcov

Foo Fighters zverejnili klip k singlu Something From Nothing

BRATISLAVA 20. októbra (WEBNOVINY) - Americká kapela Foo Fighters zverejnila videoklip k piesni Something From Nothing. V novinke formácia hrá skladbu v uzavretej miestnosti, pričom v záberoch sa objavujú aj slová piesne. Something From Nothing je prvým singlom z očakávaného albumu Sonic Highways, ktorý kapela plánuje uviesť na trh 10. novembra. Štúdiovka bude obsahovať osem skladieb, pričom každú z nich nahrali v inom americkom meste. Na piesni Something From Nothing pracovali v štúdiu Electrical Audio v Chicagu s uznávaným producentom Steveom Albinim. Okrem neho na počine spolupracovali aj Rick Nielsen, Joe Walsh alebo Preservation Hall Jazz Band. Foo Fighters založil multiinštrumentalista Dave Grohl v roku 1994. Urobil tak po tom, ako zomrel Kurt Cobain - frontman legendárnej Nirvany, kde Grohl pôsobil ako bubeník. Skupina má na konte zatiaľ sedem štúdiových albumov - Foo Fighters (1995), The Colour And The Shape (1997), There Is Nothing Left To Lose (1999), One By One (2002), In Your Honor (2005), Echoes, Silence, Patience & Grace (2007) a Wasting Light (2011). Foo Fighters doteraz 25 ráz nominovali na prestížne hudobné ceny Grammy, pričom jedenásť nominácií sa im podarilo premeniť na sošky. Informácie pochádzajú z webstránky www.nme.com a archívu agentúry SITA.

logo Foo Fighters zverejnili klip k singlu Something From Nothing

Štúdio L+S uvedie novú hru s Maštalírom a Miezgom

BRATISLAVA 20. októbra (WBN/PR) - Keď sa muži začnú brať vážne, je z toho bitka...alebo komédia. Nová inscenácia Štúdia L+S Na východe nič nové bude tou druhou možnosťou a diváci sa na kvalitný humor pod režijnou taktovkou Eduarda Kudláča môžu tešiť v programe divadla od 26. októbra. V hlavných úlohách sa predstavia Tomáš Maštalír a Marián Miezga, ktorým bude úspešne sekundovať Dada Gudabová. Predstavenie ponúkne brilantné dialógy dvoch priateľov, ktorí s humorom a iróniou hľadajú odpovede na všedné aj nevšedné životné pravdy. Kto vymyslel žiarovku, telefón, alebo pivo, kde sme vlastne doma, načo je nám sklo a aj tá vodka im chutí... Inscenáciu napísal Jevgenij Griškovec, ktorý patrí bezpochyby medzi najznámejšie a najpozoruhodnejšie postavy ruského divadelného života. V roku 1991 založil vlastné divadlo, v ktorom počas niekoľkých rokov uviedol desať premiér založených na kolektívnej improvizácii, čo je metóda príznačná pre jeho tvorbu. Text hry Zápisky ruského spisovateľa (Na východe nič nové) je na prvý pohľad sériou na seba nenadväzujúcich dialógov, v ktorých dvaja muži odhaľujú svoje citlivé a napriek humoru aj smutné duše. Griškovec tu vyznáva zásadu, že komik musí zostať mnohokrát veľmi vážny, pretože v sebe nesie váhu nutnosti aspoň na chvíľu uľaviť ostatným ľuďom od smútku a starostí. Hrou sa pred pár rokmi nechal inšpirovať aj Milan Lasica. ,,Pred rokmi som sa nechal inšpirovať Griškovcovým textom k hre Na fašírky mi nesiahaj. Teraz uvidíte ten originál, ktorým sa nechali inšpirovať kolegovia Miezga a Maštalír,” hovorí a dramaturg predstavenia Jakub Nvota k inscenácii dodáva: ,,V poslednom období venujú mnohé odborné kapacity, ale aj spisovatelia a intelektuáli svoj čas a energiu, aby niekedy zložito a niekedy len tak s humorom a sarkazmom popísali podstatu toho, čo by sa dalo nazvať "mužský svet”. Ženy to láka ako tajomstvo, mužov to utvrdzuje v tom, že keď občas cítia neodolateľnú potrebu pohovoriť si len tak pri pive, či čakaní na vlak – je to úplne normálne a čo viac – príroda ich k tomu vyzýva. Na východe nič nové je prvou premiérou 32. sezóny Štúdia L+S Réžia: Eduard Kudláč Preklad: Vlado Černý Úprava: Jakub Nvota Scéna a kostýmy: Eva Kudláčová – Rácová Hudba: pieseň Eduarda Chila (Mr.Trololo) Ďalšie informácie na http://www.studios.sk

logo Štúdio L+S uvedie novú hru s Maštalírom a Miezgom

Placido Domingo zaznie naživo aj zo slovenských kín

BRATISLAVA 20. októbra (WEBNOVINY) - Na operu svetovej úrovne netreba cestovať do zahraničia, vychutnať sa dá aj v kine. Možnosť vypočuť si operu Giuseppe Verdiho Dvaja Foscariovci s Placidom Domingom v hlavnej úlohe majú návštevní kín Cinemax už koncom októbra. Opera sa totiž bude premietať do vybraných kín na celom svete v pondelok 27. októbra o 20:10 v priamom prenose z londýnskej Covent Garden. Novú produkciu Verdiho najtemnejšej a najsmutnejšej opery bude dirigovať Antonio Pappano, hudobný riaditeľ Royal Opera House. Dej sa odohráva v Benátkach Dej opery sa odohráva v renesančných Benátkach, v meste plnom politických intríg. Vychádza z príbehu rodiny skutočnej historickej postavy, dóžu Francesca Foscariho (Placido Domingo). Ten, napriek svojmu postaveniu a moci, nedokázal ochrániť vlastného syna Jacopa (Francesco Meli) pred intrigami a manipuláciou svojich protivníkov. V skorumpovanom meste je dóža pod vplyvom politických tlakov nútený rozhodnúť sa medzi rodinou a politickou službou. V ďalších úlohách sa predstavia: Maria Agresta, Maurizio Muraro, Samuel Sakker, Rachel Kelly, Lee Hickenbottom a Dominic Barrand a ďalší. Diváci zažijú ešte dva ďalšie priame prenosy Foscariovci sú prvý priamym prenosom operno-baletnej sezóny 2014/15 v kinách Cinemax. Ako ďalej agentúru SITA informovala Barbora Drobná zo spoločnosti Cinemax, až do júla budúceho roka, teda v sezóne 2014/ 2015 uvedú v rámci filmových sekcií Artmax balet a Artmax opera i ďalšie prenosy či záznamy najmä z Royal Opera House v Londýne. Diváci sa do konca roka môžu tešiť aj na ďalšie dva priame prenosy, na operu Nápoj lásky (26. novembra) a na balet Alica v krajine zázrakov (16. decembra). Viac informácií možno nájsť na http://www.cine-max.sk a v kinách zo siete v Banskej Bystrici, Košiciach, Nitre, Poprade, Trenčíne, Trnave a Žiline.

logo Placido Domingo zaznie naživo aj zo slovenských kín

Režisér Frears sa stal členom Britského filmového inštitútu

BRATISLAVA 19. októbra (WEBNOVINY) - Anglický režisér Stephen Frears sa stal členom Britského filmového inštitútu (BFI). Ide o najvyššie vyznamenanie pre umelcov z filmového a televízneho priemyslu, aké BFI udeľuje. Odporúčame: Na Londýnskom filmovom festivale vyhral Leviatan Sedemdesiattriročnému filmárovi ho v sobotu počas Londýnskeho filmového festivalu odovzdal dramatik David Hare. "Moja mama by bola prekvapená, keby ma tu videla stáť. Vždy rozmýšľala o tom, kedy si už nájdem normálnu prácu. Mám pocit, že si myslela, že skončím vo väzení," uviedol Frears pri preberaní ocenenia. V minulosti sa členmi BFI stali napríklad Christopher Lee, Tim Burton, Judi Dench či Ridley Scott. Minulý mesiac dostal toto ocenenie Al Pacino. Stephen Frears pochádza z Leicesteru a na začiatku kariéry pracoval najmä pre televíziu. Prelomom prišiel s filmom Moja nádherná práčovňa (1985). Následne zaujal snímkou Nebezpečné známosti (1988), ktorá získala tri Oscary (výprava, kostýmy a adaptovaný scenár). On sám bol ako režisér na cenu americkej Akadémie filmových umení a vied nominovaný dva razy - v roku 1991 za film Švindliari (1990) a v roku 2007 za snímku Kráľovná (2006). Okrem toho nakrútil aj snímky ako Liam (2000), Pekné svinstvo (2002), Show sa začína (2005) či Philomena (2014). Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com a archívu agentúry SITA.

logo Režisér Frears sa stal členom Britského filmového inštitútu

Snoop Dogg podpísal kontrakt s Pharrellovým vydavateľstvom

BRATISLAVA 19. októbra (WEBNOVINY) - Americký rapper Snoop Dogg podpísal kontrakt s vydavateľstvom I Am Other, ktoré založil spevák a producent Pharrell Williams. Štyridsaťdvaročný rapper prostredníctvom tohto labelu vydá svoj pripravovaný nový album, ktorý kompletne produkoval práve spomínaný Pharrell. Názov ani termín nahrávky, na ktorej budú hosťovať napríklad Stevie Wonder a Charlie Wilson, však zatiaľ nie je známy. Snoop Dogg s Pharrellom v minulosti spolupracoval napríklad na skladbách ako Beautiful, Drop It Like It's Hot či Let's Get Blown. Video: Psy - Hangover feat. Snoop Dogg Snoop Dogg, vlastným menom Calvin Cordozar Broadus Jr., debutoval v roku 1993 albumom Doggystyle. Nasledovali nahrávky Tha Doggfather (1996), Da Game Is To Be Sold, Not To Be Told (1998), No Limit Top Dogg (1999), Tha Last Meal (2000), Paid Tha Cost To Be Da Boss (2002), R&G (Rhythm & Gangsta): The Masterpiece (2004), Tha Blue Carpet Treatment (2006), Ego Trippin' (2008), Malice N Wonderland (2009) a Doggumentary (2011). Vlani vydal pod pseudonymom Snoop Lion reggae album Reincarnated a tiež funkovú nahrávku 7 Days Of Funk, ktorú nahral s hudobníkom Dâm-Funkom. Na svojom konte má tiež spoločný album Mac & Devin Go To High School (2011) s Wiz Khalifom, ktorý bol zároveň soundtrackom k rovnomennému filmu. V ňom obaja rapperi stvárnili hlavné úlohy. Snoop Dogg sa ako herec predstavil tiež v snímkach Training Day (2001), Starsky a Hutch (2004), Keď to rachne, zahučíme (2004) alebo Nájomníci (2005). . Video: Pharrell Williams - Marilyn Monroe Pharrell Williams je členom produkčného dua The Neptunes a tiež skupiny N.E.R.D, s ktorou vydal zatiaľ štyri albumy. Ako sólový interpret má na konte štúdiovky In My Mind (2006) a G I R L (2014). Jeho piesne sa objavili v snímkach ako Rozhodne sa v nedeľu (1999), Bozk draka (2001), Zoolander (2001), Neserte nám pestúnku (2003), Charlieho anjeli: Na plný plyn (2003), 50x a stále po prvý raz (2004), Hitch: Liek pre moderného muža (2005), 40 rokov panic (2005), Nabúchaná (2007), Ja, zloduch (2010) alebo Ja, zloduch 2 (2013). Z poslednej menovanej pochádza aj hit Happy, za ktorý získal nomináciu na Oscara v kategórii Najlepšia pôvodná filmová pieseň. V októbri 2013 sa zosobášil s modelkou Helen Lasichanh, s ktorou má syna Rocketa. Informácie pochádzajú z webstránky www.billboard.com a archívu agentúry SITA.

logo Snoop Dogg podpísal kontrakt s Pharrellovým vydavateľstvom

Speváčka Björk vydá na DVD záznam z turné Biophilia

BRATISLAVA 18. októbra (WEBNOVINY) – Islandská speváčka Björk vydá na DVD a Blueray nosičoch záznam koncertu z ostatného turné Biophilia. Multižánrový multimediálny projekt nakrúcali v septembri minulého roka v Londýne. Novinka bude obsahovať aj bonus v podobe záznamu, ktorý 48-ročná interpretka nakrútila v tokijskom Miraikan Museum. DVD by sa malo dostať do predaja 24. novembra. Záznam z koncertu si fanúšikovia a fanúšičky môžu pozrieť aj v kinách. Slovenská distribučná premiéra sa uskutoční 21. októbra. Björk sa na hudobnej scéne pohybuje už od roku 1977, keď iba ako 12-ročná vydala svoj eponymný debutový album. Paradoxne až svoju druhú štúdiovku z roku 1993 nazvala Debut a následne s ňou zaznamenala medzinárodný úspech. Nasledovali nahrávky Post (1995), Homogenic (1997), Vespertine (2001), Medúlla (2004), Volta (2007) a Biophilia (2011). Okrem toho má na svojom konte aj soundtracky k snímkam Tanečnica v tme (2000) a Drawing Restraint 9 (2005), pričom v oboch si aj zahrala. Za skladbu I've Seen It All z prvého menovaného filmu získala nomináciu na Oscara. Okrem toho ju trinásťkrát nominovali na cenu Grammy, no ani jednu z nominácií sa jej nepodarilo premeniť na víťazstvo. Medzi jej najznámejšie skladby patria Isobel, Human Behaviour, Hyperballad, All Is Full Of Love, Big Time Sensuality alebo Army Of Me. Speváčka nedávno potvrdila, že pracuje na novom albume, ktorý by mal vyjsť budúci rok. Informácie pochádzajú z webovej stránky www.nme.com a archívu agentúry SITA.

logo Speváčka Björk vydá na DVD záznam z turné Biophilia

Na Londýnskom filmovom festivale vyhral Leviatan

BRATISLAVA 19. októbra (WEBNOVINY) - Cenu pre najlepší film na 58. ročníku Londýnskeho filmového festivalu získala dráma Leviatan (2014) ruského režiséra Andreja Zvjaginceva. Rozhodla o tom porota na čele s producentom Jeremym Thomasom. Snímka rozpráva tragický príbeh o konflikte medzi jednotlivcom a skorumpovaným systémom v malom ruskom mestečku. Sutherland Award, ktorú udeľujú "najoriginálnejšiemu a najnápaditejšiemu celovečernému debutu", si odniesol ukrajinský filmár Miroslav Slaboshpitsky za krimi drámu Kmeň (2014), cenu pre britského nováčika získala herečka Sameena Jabeen Ahmed za svoju prvú profesionálnu hereckú úlohu v dráme Catch Me Daddy (2014) a Grierson Award pre najlepší dokument udelili snímke Ma'a al-Fidda (2014) režisérskej dvojice Ossama Mohammed a Wiam Simav Bedirxan. Anglický režisér Stephen Frears si počas sobotňajšieho ceremoniálu prezval trofej BFI Fellowship, najvyššie ocenenie Britského filmového inštitútu (BFI). Festival dnes uzavrie projekcia vojnovej drámy Železné srdce (2014) režiséra Davida Ayera. Video: Leviathan (2014) - Officiálny HD Trailer Informácie pochádzajú z webstránky www.bfi.org.uk a archívu agentúry SITA.

logo Na Londýnskom filmovom festivale vyhral Leviatan

AKTUÁLNE SPRAVODAJSTVO

Prvý slovenský outlet oslavuje!
Maďarská vláda chce zdaniť prenos dát cez internet
Vedci našli prvého stavovca, ktorý mal pohlavný styk
Kanadská vláda zvýšila v krajine stupeň teroristickej hrozby
Hviezdy SND spievajú Janáčka v projekte Voci da camera
ŠKODA opäť zabojovala v súťaži Firemné auto roka 2014
Pistorius má za sebou prvú noc v cele, strávil ju sám
Video: Ochrnutý muž dokáže po transplantácii znova chodiť

Recept dňa

Baranie ražniči so šampiňónmi

600 g mladého baranieho mäsa
olej
4 veľké šampiňóny
100 g anglickej slaniny
jemná strúhanka
60 g masla
mleté čierne korenie
soľ

Mäso umyte v celku, osušte obrúskom, odblaňte a pokrájajte na malé rezne, ktoré naklepte, osoľte, okoreňte mletým čiernym korením a pokvapkajte olejom. Šampiňóny očistite, ošúpte, umyte, pokrájajte na plátky, osoľte, pokvapkajte olejom a spolu s mäsom nechajte odležať na chladnom mieste. Anglickú slaninu pokrájajte na plátky veľké ako plátky mäsa a spolu s mäsom a šampiňónmi napichujte na malé ražníky. Pripravené ražníky obaľte jemnou strúhankou, poukladajte na rozohriaty grilovací rošt a grilujte z každej strany 6 min. Počas grilovania polievajte roztopeným maslom. Podávajte s opekanými zemiakmi a so zeleninovým šalátom.

Dobrá rada

Žmolky z oblečenia

najlepšie oholiť žiletkou :)

Stavebník

STROPY MONTOVANÉ Z NOSNÍKOV A VLOŽIEK

Okrem najčastejšie používaných keramických stropov rozoznávame pri stropoch montovaných z nosníkov a vložiek aj iné konštrukčné riešenia...

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Webyshopping

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Veľký Krtíš-Dolné Plachtince, Horné Plachtince, Nenince, Pôtor, Sklabiná, Stredné Plachtince, Veľké Zlievce, Želovce,
Kontakt | O nás | Reklama | Podmienky použitia |
lang