Aktuálne spravodajstvo - Mesto Veľký Krtíš

Kultúra

Na Rock for People Europe zahrá aj kapela Motörhead

Britská formácia na čele so spevákom a basgitaristom Lemmym sa na českom podujatí predstaví 4. júla. Celý festival sa uskutoční v Plzni a potrvá od 3. do 5. júla.BRATISLAVA 6. marca (WEBNOVINY) - Na český festival Rock for People Europe príde aj britská kapela Motörhead. Formácia okolo speváka a basgitaristu Lemmyho sa predstaví v sobotu 4. júla. Podujatie sa bude konať od 3. do 5. júla v Plzni ako súčasť projektu Plzeň 2015 - Európske hlavné mesto kultúry a účasť na ňom už potvrdili aj Guano Apes, The Parov Stelar Band, The Ting Tings, Modestep, Pete Doherty, Fink, Movits!, Gomad! & Monster, The Inspector Cluzo, De Staat, JoyCut, Bottled in England a BRNS. Video: Motörhead - Ace Of Spades Festival sa uskutoční pod názvom Rock for People aj v Hradci Králové, a to od 4. do 6. júna. Fanúšikovia a fanúšičky sa môžu tešiť aj na interpretov ako Faith No More, Limp Bizkit, Bastille, Three Days Grace, Hollywood Undead, Asking Alexandria, Black Veil Brides, We Are Harlot, Red Fang, Yellowcard, Northlane alebo Dead by April. Motörhead sa na hudobnej scéne pohybujú už od roku 1975. Na konte majú 21 štúdiových albumov, pričom ten zatiaľ posledný s názvom Aftershock vydali predvlani v októbri. Medzi ich najznámejšie skladby patria Motorhead, Ace Of Spades, Overkill, Bomber, či Iron Fist. Video: Motörhead - Bomber Okrem spomínaného Iana Frasera "Lemmyho" Kilmistera sú v súčasnosti členmi kapely aj Phil "Wizzö" Campbell (gitara, vokály) a Mikkey Dee (bicie). Motörhead sa umiestnili na 26. priečke v rebríčku 100 najlepších hardrockových interpretov histórie podľa televízie VH1. Informácie pochádzajú z webstránky www.rockforpeople.cz a archívu agentúry SITA.

logo Na Rock for People Europe zahrá aj kapela Motörhead

Vo veku 84 rokov zomrel producent filmov Star Trek

Harve Bennett sa podieľal na vzniku viacerých filmov Star Trek, ktoré vznikli v 80. rokoch minulého storočia.BRATISLAVA 6. marca (SITA) - V stredu 4. marca zomrel vo veku 84 rokov americký televízny a filmový producent a scenárista Harve Bennett, ktorý sa podieľal na viacerých filmoch Star Trek. Informoval o tom portál Deadline. Rodák z Chicaga naposledy vydýchol v meste Medford v Oregone. Odporúčame: Leonard Nimoy smrťou zlomil srdcia, osobnosti ho milovali "Bol to pozoruhodný človek. Bol nenápadný a skromný. Ak by nebolo jeho, ďalšie filmy Star Trek by zrejme neboli nevznikli. Je možné, že časom zapadne prachom, no práve on prišiel na to, ako to treba robiť," vyjadril sa režisér Nicholas Meyer. Harve Bennett sa narodil 17. augusta 1930. Okrem spomínaných snímok Star Trek II: Khanov hnev (1982), Star Trek III: Pátranie po Spockovi (1984), Star Trek IV: Cesta domov (1986) a Star Trek V: Posledná hranica (1989), v ktorých účinkoval aj nedávno zosnulý herec Leonard Nimoy, stál tiež za televíznymi projektmi ako The Mod Squad (1968 - 1973), The Six Million Dollar Man (1974 - 1978) alebo The Bionic Woman (1976 - 1978). Podieľal sa aj na seriáli Salvage 1 (1979) či dráme A Woman Called Golda (1982). Informácie pochádzajú z webstránky deadline.com.

logo Vo veku 84 rokov zomrel producent filmov Star Trek

Obrazom: Letecká nehoda Harrisona Forda, núdzovo pristál

Hercova hovorkyňa uviedla, že Harrison Ford pilotoval historické lietadlo z obdobia druhej svetovej vojny, ktoré malo krátko po štarte poruchu motora.LOS ANGELES 6. marca (WEBNOVINY) - Americký herec Harrison Ford prežil leteckú nehodu. Sedemdesiatdvaročný rodák z Chicaga pilotoval historické lietadlo z obdobia druhej svetovej vojny, ktoré malo krátko po štarte poruchu motora. Nemal inú možnosť než núdzovo pristáť. Podarilo sa mu to na golfovom ihrisku v Los Angeles. Utrpel viacero zranení, no je mimo ohrozenia života a lekári predpokladajú jeho úplné zotavenie. Viac o nehode Harrisona Forda: Herec Harrison Ford mal leteckú nehodu, je vážne zranený Obrazom: Harrison Ford sa zrútil s lietadlom

logo Obrazom: Letecká nehoda Harrisona Forda, núdzovo pristál

David Koller vystúpi v Bratislave, adoptujte si ho pre včely

Muzikant sa predstaví v Bratislave spolu s Kollerbandom v rámci benefičného koncertu 20. marca.BRATISLAVA 6. marca (WEBNOVINY) - Český hudobník David Koller sa predstaví 20. marca v bratislavskom Kafe Scherz. Koncertom chce pomôcť včelám Spevák kapely Lucie vystúpi spolu s Kollerbandom v rámci benefičného koncertu Adoptuj si Kollera projektu s názvom Adoptuj si včelu, ktorý sa zameriava na problém úhynu včiel v dôsledku používania pesticídov, snaží sa získať prostriedky na osadenie úľov v rôznych slovenských mestách a zároveň vzdelávať verejnosť a rozširovať včelstvá na Slovensku. "Dostali sme sa do druhej polovice projektu a prekročili sme hranicu desaťtisíc vyzbieraných eur. Chceli sme preto pre nových podporovateľov projektu zorganizovať niečo špeciálne. Keď David súhlasil so spoluprácou, vedeli sme, že koncert pre ľudí, ktorým včely nie sú ľahostajné, bude tá správna odmena za ich podporu," prezradila koordinátorka projektu Katarína Nikodemová z Greenpeace Slovensko. Odporúčame: Peter Nagy ohlásil ďalšie termíny turné The best of 30 rokov Koller sa veľmi teší, že bude môcť podporiť projekt, ktorý upozorňuje na negatívny vplyv spoločnosti na prírodu. "Každý človek by sa mal snažiť kultivovať okrem seba samého aj svoje najbližšie okolie. Verím v kvalitných jednotlivcov. Tí sa potom spájajú, vytvárajú kvalitné skupiny a menia veci k lepšiemu. Konzum, v ktorom žijeme, má kopu nevýhod a asi tá najväčšia je, že ubližujeme prírode. Nevážime si, čo máme. Preto som sa rozhodol, že projekt podporím," uviedol. Nový album možno nepredstavia Hudobník vystúpi v Bratislave deň pred oficiálnym vydaním albumu Československo. Či zahrá aj nové skladby, však zatiaľ nevie. "To neviem zaručiť. Skladby ešte len nacvičujeme, sú pre nás úplne nové. Dúfam ale, že nový album stihneme aspoň predpremiérovo priniesť. Nechajte sa prekvapiť," vyjadril sa. Záujemcovia a záujemkyne o vstupenky na koncert musia navštíviť webstránku www.adoptujsivcelu.sk, kde si môžu Kollera "adoptovať". Cena, ktorou podporia projekt Adoptuj si včelu, je desať eur. Každý adoptívny rodič tak získa vstup pre jednu osobu na koncert v Kafe Scherz. David Koller sa preslávil najmä ako člen spomínanej kapely Lucie, ktorá pôsobí na scéne od polovice 80. rokov minulého storočia, no od roku 2004 až do decembra 2012 mala pauzu. Skupina nahrala sedem štúdiových albumov, zatiaľ posledným je Dobrá kočzka, která nemlsá (2002). Medzi najväčšie hity skupiny patria skladby ako Amerika, Černí andělé, Troubit na trumpety by se nám líbilo, Medvídek, Dotknu se ohně, Šrouby do hlavy, Oheň, Panic, Zkamenělý dítě, Pod měděným nebem, Hvězda, Srdce, Sen alebo Lucie. Koller je známy aj z formácií Pusa, Žentour či Jasná páka. Zatiaľ poslednú sólovku Teď a tady vydal v roku 2010. Informácie pochádzajú od hovorkyne Greenpeace Slovensko Miroslavy Ábelovej a z archívu agentúry SITA.

logo David Koller vystúpi v Bratislave, adoptujte si ho pre včely

Herec Harrison Ford mal leteckú nehodu, je vážne zranený

Americký herec stratil kontrolu nad svojim lietadlom z čias druhej svetovej vojny. Dôvodom bola strata výkonu motora krátko po vzlietnutí.LOS ANGELES 6. marca (WEBNOVINY) - Amerického herca Harrisona Forda museli vo štvrtok hospitalizovať po tom, ako havaroval s malým lietadlom pri núdzovom pristátí na golfovom ihrisku v Los Angeles. Obrazom: Havária Harrisona Forda Pilotoval historické lietadlo Sedemdesiatdvaročný rodák z Chicaga utrpel viacero zranení, no je mimo ohrozenia života a lekári predpokladajú jeho úplné zotavenie. "Harrison pilotoval historické lietadlo z obdobia druhej svetovej vojny, ktoré malo krátko po štarte poruchu motora. Nemal inú možnosť než núdzovo pristáť, čo sa mu podarilo. Poudieral sa však pri tom a momentálne je v nemocnici. Zranenia, ktoré utrpel, nie sú život ohrozujúce a mal by sa úplne zotaviť," uviedla hercova hovorkyňa Ina Treciokas. Odporúčame: Obrazom: Letecká nehoda Harrisona Forda, núdzovo pristál Hlásil poruchu motora Fordov syn Ben sa k otcovej nehode vyjadril prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter. "Otec je v poriadku. Dobitý ale v poriadku! Je presne taký chlap, ako si ho predstavujete. Je to neuveriteľne silný muž," napísal. At the hospital. Dad is ok. Battered, but ok! He is every bit the man you would think he is. He is an incredibly strong man. Chef Ben Ford (@ChefBenFord) 6. Březen 2015 Hovorca National Transportation Safety Board uviedol, že pilot lietadla Ryan PT-22 Recruit vyrobeného v roku 1942 vyštartoval z letiska v Santa Monice a o 14:20 miestneho času (23:20 SEČ), krátko pred nehodou, nahlásil poruchu motora. Agentúra však vykoná vlastné vyšetrovanie, aby určila presnú príčinu nehody. Forda po pristátí na golfovom ihrisku ošetrovali najprv prítomní ľudia, ktorí privolali paramedikov. Tí potom hercovi zafixovali chrbticu, zaviedli infúziu a previezli ho do nemocnice. Podľa portálu TMZ mal herec viacero zranení na hlave a silno krvácal. Harrison Ford sa preslávil ako Han Solo z Hviezdnych vojen (1977, 1980, 1983). Na tento úspech nadviazal aj v sérii príbehov o Indianovi Jonesovi (1981, 1984, 1989, 2008). Okrem toho sa objavil aj v snímkach ako Svedok (1985), Pobrežie Moskytov (1986), Podnikavé dievča (1988), Vysoká hra patriotov (1992), Utečenec (1993), Air Force One (1997), 6 dní, 7 nocí (1998), Pod povrchom (2000), K-19: Stroj na smrť (2002), Detektívi z Hollywoodu (2003), Kovboji a votrelci (2011), 42 (2013), Enderova hra (2013) alebo Expendables 3 (2014). Informácie pochádzajú z agentúry Reuters a archívu agentúry SITA.

logo Herec Harrison Ford mal leteckú nehodu, je vážne zranený

Britská rocková kapela Kasabian príde na Colours of Ostrava

BRATISLAVA 4. marca (WEBNOVINY) - Na českom multižánrovom festivale Colours of Ostrava vystúpi aj britská rocková kapela Kasabian. Do programu pribudli aj anglická formácia Clean Bandit spájajúca elektronickú hudbu so sláčikmi, či mexická dvojica Rodrigo y Gabriela, ktorá predvedie svoj talent v hre na akustických gitarách. Tvorbu druhej menovanej skupiny možno počuť aj vo filmoch ako Piráti Karibiku 4: V neznámych vodách (2011) alebo Kocúr v čižmách (2011), hrali tiež v Bielom dome pre amerického prezidenta Baracka Obamu. "Ďalšie kapely a účinkujúci budú, samozrejme, pribúdať, ale týmto už máme potvrdených všetkých hlavných tohtoročných headlinerov," prezradila riaditeľka festivalu Zlata Holušová. "Čo sa týka náročnosti programu, opäť sme výrazne prekročili minulý rok," dodala. Aranžérom úprav pre filharmóniu bude slovenský muzikant Na festivale, ktorý sa bude konať od 16. do 19. júla v areáli Dolných Vítkovic, predvedú spoločné predstavenie česká kapela Zrní a minimálne 30 členov Janáčkovej filharmónie Ostrava. Ich koncert sa bude konať na hlavnom pódiu po šou islandskej speváčky Björk. Unikátne spojenie vzniklo vďaka osloveniu zo strany Zlaty Holušovej. "Urobilo nám to fakt veľkú radosť. Vtedy sme premýšľali nad novými možnými projektmi. Bolo to asi pred štrnástimi dňami, keď nám Tomáš, náš manažér volá, že by to bolo pekné spojiť sa s nejakým orchestrom a spracovať naše pesničky orchestrálne. No a na to prišla táto ponuka. Opäť sa nám potvrdilo, že sa takéto veci dejú, že to takto funguje," uviedol spevák kapely Zrní Jan Unger. Za aranžéra úprav pre filharmóniu si formácia zvolila slovenského muzikanta Stana Palúcha. "Stana nám odporučila naša kamarátka Nina Marinová, huslistka a speváčka, ktorá nám hosťuje na albume. On je fenomenálnym huslistom, má s aranžovaním bohaté skúsenosti, ale taktiež je to sympatický skromný chlapík, zapálený ísť do toho s radosťou, čo z toho môže vzniknúť. To je všetko dokopy ideálna zmes a preto sme si nakoniec vybrali jeho. Stano s nami zdieľa aj predstavu, ako to celé pojať. Nechceme totiž, aby to skončilo klasicky, ako keď si kapela pozve symfonický orchester a výsledkom sú akési sladké filmové verzie ich skladieb. Chceme z toho dostať viac, nebáť sa využiť pestrosť a možnosti nástrojov, byť v aranžovaní odvážni a niekam tie skladby skutočne posunúť," vyjadril sa Jan Unger. Pribudne aj eloktronická hudba K 13 scénam podujatia pribudne tento rok aj stage venovaný elektronickej hudbe. Nachádzať sa bude v zrekonštruovanom Dole Hlubina. "Vyberáme to najlepšie zo súčasnej vlny zahraničnej elektroniky, ktorá do našich krajov príliš neprenikne," povedal dramaturg Adam Kaňa. K prvým potvrdeným menám patria napríklad Clark, Sons of Magdalene, Telefon Tel Aviv DJ set, Christian Löffler, Danger, The Toxic Avenger alebo Vessels. Návštevníci a návštevníčky sa môžu tešiť aj na novú, 20-metrovú nadstavbu Vysokej pece č.1. V úrovni 62 metrov budú môcť navštíviť kaviareň, v úrovni 66 metrov klub a v úrovni 71 metrov strešnú vyhliadkovú terasu. Festival ponúkne tradičné zázemie vrátane druhého kempu v areáli Slezkomoravského hradu či Detskej scény. Po minuloročnej skúsenosti sa budú v utorok a v stredu pred začiatkom Colours of Ostrava konať v centre mesta Festival v ulicích aj hudobná showcase konferencia Czech Music Crossroads, ktorá bude tentoraz dvojdňová a zameraná okrem Českej republiky taktiež na Slovensko a Poľsko. Video: Kasabian: Goodbye kiss Účasť na 14. ročníku Colours of Ostrava už skôr potvrdili aj Rudimental, St. Vincent, Mika, Caribou, José González, The Cinematic Orchestra, Klangkarussell, Caravan Palace, Swans, William Fitzsimmons, Dillon, Roni Size & Reprazent, Owen Pallett, Sly & Robbie meet Nils Petter Molvaer, Other Lives, Avishai Cohen's New York Division, Faiz Ali Faiz, Black Strobe, Choir of Young Believers, Electro Deluxe, Oscar And The Wolf, Heymoonshaker, John J Presley, The Mispers, The Dumplings, CoCo & The Butterfields, Bazzookas, No Blues, Nicolas Pellerin et les Grands Hurleurs, Abavuki a The Crooked Fiddle Band. Kapela Kasabian vznikla v roku 1997 a jej súčasnú zostavu tvoria gitarista Sergio Pizzorno, spevák Tom Meighan, basgitarista Chris Edwards a bubeník Ian Matthews. Na konte majú zatiaľ päť albumov - Kasabian (2004), Empire (2006), West Ryder Pauper Lunatic Asylum (2009), Velociraptor! (2011) a 48:13 (2014), pričom s poslednými štyrmi menovanými ovládli britský albumový rebríček. Medzi ich úspešné single patria skladby Processed Beats, Club Foot, Cutt Off, Empire, Fire, Underdog či Days Are Forgotten. Video k piesni Club Foot z debutového albumu venovali pamiatke študenta Jana Palacha, ktorý sa v januári 1969 upálil na protest proti okupácii vtedajšieho Československa armádami Sovietskeho zväzu a jeho spojencov zo socialistického bloku. Podarilo sa im získať napríklad jednu BRIT Award, MOJO Award, štyri Q Awards alebo sedem NME Awards. Informácie pochádzajú od PR manažéra Colours of Ostrava Zdenka Hanouta a z archívu agentúry SITA.

logo Britská rocková kapela Kasabian príde na Colours of Ostrava

Hollywoodsky herec Isaach de Bankolé zavíta na Slovensko!

S maďarsko-slovenským westernom Mirage otvorí Febiofest. BRATISLAVA 5. marca (WBN/PR) - Preslávil sa ako dvorný hrdina ikony nezávislých filmárov, režiséra Jima Jarmuscha, terorista z bondovky Casino Royale či gangster z kriminálky Miami Vice. A teraz hollywoodsky herec Isaach de Bankolé zavíta na Slovensko! Už 20. marca 2015 otvorí s maďarsko-slovenským filmom Mirage, v ktorom stvárnil hlavnú úlohu, 22. ročník Medzinárodného filmového festivalu Febiofest. Isaach de Bankolé si v modernom westerne zahral nepoddajného hrdinu Francisa, ktorý bojuje o slobodu a prežitie. Na slávnostnom ceremoniáli si americký herec prevezme od Asociácie slovenských filmových klubov Cenu za prínos svetovej kinematografii a Febiofest na jeho počesť uvedie v programe okrem novinky aj tri z jeho známych filmov – Hranice ovládania, Noc na zemi a Sama v Afrike. "Je nám cťou, že Isaach de Bankolé prijal naše pozvanie a príde pred divákov uviesť slovenskú premiéru Mirage. Osobne sa zúčastnil len na prvom svetovom uvedení filmu na prestížnom festivale v Toronte a o to viac si ceníme jeho príchod do Bratislavy na Febiofest,” povedal slovenský koproducent filmu Mátyás Prikler. Za vznikom snímky stojí aj jeho produkčná spoločnosť MPhilms. Moderný western pod režijnou taktovkou jedného z najvýraznejších predstaviteľov maďarskej kinematografie Szabolcsa Hajdu vypovedá o rasizme, rovnoprávnosti, moci a slobode. Režisér, ktorého dva predošlé filmy boli maďarskými národnými nominantmi na Oscarov, obsadil Isaacha de Bankolé do úlohy afrického futbalistu Francisa, ktorý je na úteku pred spravodlivosťou. Nachádza úkryt na farme ďaleko od civilizácie, v srdci maďarskej pusty. Veľmi skoro však zisťuje, že farma je v skutočnosti miestom moderného otrokárstva a vedie ju šéf miestnej mafie. Nepoddajný hrdina Francis sa ocitá uprostred najväčšieho zápasu v jeho živote, v ktorom sa však nehrá o góly, ale o slobodu a hlavne prežitie. POZRITE SI TRAILER Herecký výkon Isaacha de Bankolé ocenili viacerí recenzenti svetových filmových časopisov. "Isaach de Bankolé, ktorý vyzerá možno aj o dve dekády mladší, ako je v skutočnosti jeho 57 rokov, prináša charizmatický výkon muža, ktorý síce veľa nepovie, ale skrýva v sebe mnohé užitočné vlastnosti a westernový "feeling",” napísal prestížny magazín The Variety. Časopis The Playlist Magazine zas písal o Mirage ako o "modernom westerne v iskriacom štýle, ktorý - nakrútený na klasický 35-milimetrový film - je snom pre fanúšikov nádherných, atmosférických obrazov westernov." Portál IonCinema dokonca označil maďarsko-slovenský film za nízkorozpočtovú verziu oscarovej snímky 12 rokov otrokom. Mirage má za sebou viac ako polročnú úspešnú festivalovú púť, ktorá sa začala septembrovou svetovou premiérou v Toronte a pokračovala na plátnach filmových festivalov v Haife, Štokholme, Mannheime, Talline či v Montreali a Clevelande. Snímku k slovenským divákom od 20. marca 2015 prináša Asociácia slovenských filmových klubov, ktorá v roku 2011 distribuovala aj predošlý úspešný film režiséra Szabolcsa Hajdu Bibliothéque Pascal. Realizáciu a distribúciu filmu podporil aj Audiovizuálny fond. Isaach de Bankolé (*1957, Pobrežie Slonoviny) sa stal hercom náhodne, objavili ho v uliciach Paríža, keď študoval za pilota. Má univerzitný diplom z herectva aj z matematiky. Na plátnach kín sa objavil vo viac ako 50 filmoch. Je dvorným hercom svetoznámeho režiséra Jima Jarmuscha – hlavné roly stvárnil v jeho snímkach: Hranice ovládania, Noc na Zemi, Ghost Dog - Cesta samuraja a Káva a cigarety. V roku 2000 si Isaach de Bankolé sadol na režisérsku stoličku a nakrútil film Traveling Miles, v ktorom si aj zahral. V tom istom roku si svoje áno povedali s džezovou speváčkou Cassandrou Wilson. V roku 2006 stál po boku Daniela Craiga ako obávaný terorista Steven Obanna v hviezdnom filme Casino Royale. Je držiteľom francúzskeho národného filmového ocenenia Cézar.

logo Hollywoodsky herec Isaach de Bankolé zavíta na Slovensko!

Jojka šokuje divákov, jej najúspešnejší seriál končí

Televízia JOJ sa rozhodla nepokračovať vo výrobe nových sezón populárneho seriálu, scenárista Andy Kraus pripravuje nové projekty.BRATISLAVA 5. marca (WEBNOVINY) - Televízia JOJ nebude pokračovať vo výrobe nových sezón populárneho seriálu Panelák (2008). Informoval o tom portál O médiách, ktorému správu oznámili predstavitelia televízie. Aktuálna sezóna, ktorú televízia začala vysielať 2. februára, je tak posledná. Seriál dá definitívnu bodku za svojím sedemročným pôsobením na televíznych obrazovkách v lete. "Našim divákom však chceme ponúknuť aj ďalšie seriály, na ktorých už pracujú rôzne tímy autorov, medzi nimi aj Andy Kraus. Panelák končí v čase, keď je na výslní a televízia JOJ nevylučuje, že sa o pár sezón vráti na televízne obrazovky. Hercov z Paneláku postupne oslovujeme na účinkovanie v nových formátoch TV JOJ," povedala pre portál O médiách marketingová riaditeľka JOJ Group Ivana Semjanová. "Nebolo to ľahké rozhodnutie a zvažovali sme všetky pre a proti. Ale ak sa chceme naplno venovať novým projektom, tak to bolo nevyhnutné. Panelák splnil svoju úlohu, dal šancu na rozbeh mnohým skvelým hercom. Teraz je čas pripraviť niečo nové a verím, že rovnako úspešné," uviedol pre portál scenárista Paneláka Andy Kraus. Informácie pochádzajú z webovej stránky www.omediach.com.

logo Jojka šokuje divákov, jej najúspešnejší seriál končí

Zverejnili nominácie na MTV Movie Awards 2015

Za prelomový herecký výkon získali nominácie na Zlatý Popcorn aj Rosamund Pike, David Oyelowo, Dylan O’Brien a Ellar Coltrane.BRATISLAVA 4. marca (WEBNOVINY) - Zoznamu kandidátov na MTV Movie Awards vládnu snímky Strážcovia galaxie, Na vine sú hviezdy a Susedia na odstrel, ktoré získali po sedem nominácií. Všetky tri sa stretli v kategóriách Najlepšia filmová dvojica a Najlepší výkon bez trička. Strážcovia galaxie sa okrem toho uchádzajú o trofeje v kategóriách Film roka, Najlepší mužský herecký výkon (Chris Pratt), Najlepší hudobný moment (Chris Pratt), Najlepší komediálny výkon (Chris Pratt) a Najlepšia premena (Zoe Saldana). Romantická komédia Na vine sú hviezdy môže uspieť aj v kategóriách Film roka, Najlepší ženský herecký výkon (Shailene Woodley), Najlepší mužský herecký výkon (Ansel Elgort), Prelomový herecký výkon (Ansel Elgort) a Najlepší filmový bozk (Ansel Elgort a Shailene Woodley). Po päť nominácií má aj film 22 Jump Street Komédia Susedia na odstrel získala nominácie aj v kategóriách Najlepší filmový súboj (Seth Rogen vs. Zac Efron), Najlepší filmový bozk (Rose Byrne a Halston Sage), Najlepší WTF moment (Seth Rogen a Rose Byrne), Najlepší hudobný moment (Seth Rogen a Zac Efron) a Najlepší komediálny výkon (Rose Byrne). Po päť nominácií majú filmy 22 Jump Street a Whiplash. V kategórii Film roka bojujú okrem spomínaných titulov aj Hry o život: Drozdajka 1, Stratené dievča, Chlapčenstvo, Whiplash a Selma. Trofej za Najlepší ženský herecký výkon si môžu odniesť aj Jennifer Lawrence (Hry o život: Drozdajka 1), Emma Stone (Birdman), Reese Witherspoon (Divočina) alebo Scarlett Johansson (Lucy). Divákov bude podujatím sprevádzať komička Amy Schumer Medzi mužmi môžu zabodovať aj Bradley Cooper (Americký ostreľovač), Miles Teller (Whiplash) alebo Channing Tatum (Foxcatcher). Za prelomový herecký výkon získali nominácie na Zlatý Popcorn aj Rosamund Pike (Stratené dievča), David Oyelowo (Selma), Dylan O’Brien (Labyrint: Útek) a Ellar Coltrane (Chlapčenstvo). Ceremoniál sa bude konať 12. apríla. Moderovať ho bude komička Amy Schumer. Prehľad nominácií na MTV Movie Awards 2015: Film roka: Americký ostreľovač Hry o život: Drozdajka 1 Strážcovia galaxie Stratené dievča Na vine sú hviezdy Chlapčenstvo Whiplash Selma Najlepší ženský herecký výkon: Jennifer Lawrence - Hry o život: Drozdajka 1 Emma Stone - Birdman Shailene Woodley - Na vine sú hviezdy Reese Witherspoon - Divočina Scarlett Johansson - Lucy Najlepší mužský herecký výkon: Bradley Cooper - Americký ostreľovač Chris Pratt - Strážcovia galaxie Ansel Elgort - Na vine sú hviezdy Miles Teller - Whiplash Channing Tatum - Foxcatcher Najlepší vystrašený výkon: Rosamund Pike - Stratené dievča Annabelle Wallis - Annabelle Jennifer Lopez - The Boy Next Door Dylan O’Brien - Labyrint: Útek Zach Gilford - Očista: Anarchia Prelomový herecký výkon: Ansel Elgort - Na vine sú hviezdy Rosamund Pike - Stratené dievča David Oyelowo - Selma Dylan O’BrienEllar Coltrane - Chlapčenstvo Najlepší výkon bez trička: Zac Efron - Susedia na odstrel Chris Pratt - Strážcovia galaxie Channing Tatum - Foxcatcher Ansel Elgort - Na vine sú hviezdy Kate Upton - Jedna za všetky Najlepšia filmová dvojica: Channing Tatum & Jonah Hill - 22 Jump Street Zac Efron & Dave Franco - Susedia na odstrel Shailene Woodley & Ansel Elgort - Na vine sú hviezdy Bradley Cooper & Vin Diesel - Strážcovia galaxie James Franco & Seth Rogen - The Interview Najlepší filmový súboj: Jonah Hill vs. Jillian Bell - 22 Jump Street Chris Evans vs. Sebastian Stan - Captain America: Zimný vojak Dylan O’Brien vs. Will Poulter - Labyrint: Útek Seth Rogen vs. Zac Efron - Susedia na odstrel Edward Norton vs. Michael Keaton - Birdman Najlepší filmový bozk: Ansel Elgort & Shailene Woodley - Na vine sú hviezdy James Franco & Seth Rogen - The Interview Andrew Garfield & Emma Stone - Amazing spider-man 2 Scarlett Johansson & Chris Evansp - Captain America: Zimný vojak Rose Byrne & Halston SageNajlepší WTF moment: Seth Rogen & Rose Byrne - Susedia na odstrel Jonah Hill - 22 Jump Street Jason Sudeikis & Charlie Day - Šéfovia na zabitie 2 Miles Teller - Whiplash Rosario Dawson & Anders Holm - Top Five Najlepší zloduch: Rosamund Pike - Stratené dievča J.K. Simmons - Whiplash Jillian Bell - 22 Jump Street Meryl Streep - Príbehy z lesov Peter Dinklage - X-Men: Budúca minulosť Najlepší hudobný moment: Jennifer Lawrence - Hry o život: Drozdajka 1 Chris Pratt - Strážcovia galaxie Seth Rogen & Zac Efron - Susedia na odstrel Bill Hader & Kristen Wiig - The Skeleton Twins (Moja sestra má príma brata) Miles Teller - Whiplash Najlepší komediálny výkon: Channing Tatum - 22 Jump Street Chris Pratt - Strážcovia galaxie Rose Byrne - Susedia na odstrel Chris Rock - Top Five Kevin Hart - Dokonalý svedok s.r.o. Najlepšia premena: Eddie Redmayne - Teória všetkého Elizabeth Banks - Hry o život: Drozdajka 1 Zoe Saldana - Strážcovia galaxie Steve Carell - Foxcatcher Ellar Coltrane - Chlapčenstvo

logo Zverejnili nominácie na MTV Movie Awards 2015

Big Sean, Drake a Kanye West zverejnili spoločný videoklip

Trojica rapperov sa stretla vo videu ku skladbe Blessings, ktorá pochádza z albumu 26-ročného Big Seana Dark Sky Paradise (2015).BRATISLAVA 4. marca (WEBNOVINY) - Americkí rapperi Big Sean a Kanye West a ich kanadský kolega Drake zverejnili videoklip k spoločnej skladbe Blessings. O réžiu čiernobielej novinky, v ktorej prezentujú skladbu všetci traja interpreti, sa postaral Darren Craig. Blessings je tretím singlom z albumu Dark Sky Paradise, ktorý 26-ročný Big Sean vydal 24. februára. Z nahrávky, na ktorej hosťujú aj Chris Brown, Ty Dolla Sign, John Legend alebo Lil Wayne, pochádzajú tiež single I Don't Fuck with You (feat. E-40) a Paradise. Video: Big Sean, Drake a Kanye West - Blessings Big Sean, vlastným menom Sean Michael Leonard Anderson, je rodákom z kalifornskej Santa Monicy, no vyrastal a pôsobí v Detroite. V roku 2007 vydal Finally Famous: The Mixtape. Debutový album s názvom Finally Famous sa dostal do predaja v júni 2011, predvlani naň nadviazal druhou štúdiovkou Hall Of Fame. Obe nahrávky sa v americkom rebríčku Billboard 200 dostali najvyššie na tretiu priečku. Na konte má aj ďalšie tri mixtapey, pričom zatiaľ posledný s názvom Detroit (2012) mu vyniesol BET Hip Hop Award, ktorú predtým získal aj vďaka skladbe Mercy (feat. Kanye West, Pusha T, 2 Chainz).

logo Big Sean, Drake a Kanye West zverejnili spoločný videoklip

Na Grape prídu aj Foals, Selah Sue, MO, Sigma a Balthazar

BRATISLAVA 4. marca (WEBNOVINY) - Na šiestom ročníku festivalu Grape, ktorý sa uskutoční 14. a 15. augusta na piešťanskom letisku, vystúpia aj anglická indierocková kapela Foals, belgická hudobníčka Selah Sue, dánska speváčka MO, britské drum'n'bassové duo Sigma a belgická skupina Balthazar. Video: Foals - Inhaler "Foals a MO si vyslovene vypýtali fanúšikovia na fóre nášho webu a je fajn, že sa nám ich podarilo pre tento rok priviezť. Samozrejme aj nám sa páčia a máme z toho veľkú radosť. Selah Sue je taký hudobný zjav, že by ju chcel asi každý festival, a tak keď nás oslovil jej manažment, neváhali sme ani sekundu. A napríklad Balthazar sme chceli už minulý rok, lebo sme sami fanúšikmi tejto kapely. Po ich minuloročnom vystúpení v Prahe sme si povedali, že to musíme skúsiť znovu a podarilo sa," uviedol spoluorganizátor festivalu Ján Trstenský. Video: MO - Waste of Time Okrem spomínanej pätice už účasť na podujatí potvrdili aj Kadebostany, Triggerfinger, BRNS, Intergalactic Lovers, Netsky, Wild Tides, Tata Bojs, Monikino Kino, Rebeka, Carnival Youth, Flirtini a FVLCRVM. Video: Selah Sue - Alone Permanentka momentálne stojí 40 eur, pričom od 1. apríla sa cena zvýši o päť eur, na mieste bude stáť 50 eur. V predpredaji sú aj jednodňové lístky na sobotu za 40 eur, na mieste to bude 45 eur. Video: Balthazar - Do Not Claim Them Anymore Video: Sigma a Paloma Faith - Changing Informácie pochádzajú od Jána Trstenského a z archívu agentúry SITA.

logo Na Grape prídu aj Foals, Selah Sue, MO, Sigma a Balthazar

Peter Nagy ohlásil ďalšie termíny turné The best of 30 rokov

Päťdesiatpäťročný muzikant odohrá spolu s kapelou Indigo počas mája a júna dovedna jedenásť koncertov, na ktorých odznejú jeho najväčšie hity.BRATISLAVA 4. marca (WEBNOVINY) - Slovenský spevák Peter Nagy odštartuje v máji ďalšiu časť turné The best of 30 rokov. Muzikant odohrá od 18. mája do 10. júna celkom jedenásť koncertov, ktorými bude pokračovať v oslavách 30 rokov na scéne. "Je to v podstate oslava verných fanúšikov. Nebyť ich priazne, nie je čo oslavovať. Ja som človek, ktorý verí v obyčajné piesne. Tie majú silu, lebo prinášajú porozumenie medzi ľuďmi, keď nijak inak, tak aspoň na tú chvíľu, čo trvá koncert. Hudba je stelesnené dobro," uviedol hudobník, ktorý udržuje vzťah s priaznivcami aj na sociálnych sieťach. Video: Peter Nagy a jeho "Láska je tu s nami" na koncerte v roku 2014 "Mám radosť, že mám veľmi vnímavé publikum. Prostredníctvom kontaktu s fanúšikmi cez sociálnu sieť ma prekvapilo, ako veľmi vnímajú texty mojich piesní. Pripomenuli mi napríklad moju starú pieseň Zachráňte ľudí pred ľuďmi. Táto kľúčová veta textu je dnes aktuálna snáď najviac," dodal. Päťdesiatpäťročného rodáka z Prešova bude na turné sprevádzať kapela Indigo v zložení Mišo Kovalčík (gitara), Luboš Ďurech (basgitara), Marek Mečiar (klavír) a Jan Lau (bicie). Počas koncertov odznejú hity ako Aj tak sme frajeri, S nohami na stole alebo Láska je tu s nami. Video: Peter Nagy - Psi sa bránia útokom "Mám kapelu, ktorá hrá dnes rockovejšie a dravšie ako v minulosti. Aj keď sa snažíme, aby sme nesiahali na podstatu starých hitov. Tá je vždy v jednoduchej melódii a v neobvyklej textovej téme. Známe hity teraz hrávame v dlhšej koncertnej verzii a sú trochu prearanžované, aby sa moji muzikanti mohli lepšie predviesť ako umelci. Zahráme to, čo ľudia chcú počuť a čo si prídu s nami zaspievať. Hovorí sa tomu 'staré pecky'," povedal spevák a gitarista. Peter Nagy zaznamenal úspech už s debutovým albumom Chráň svoje bláznovstvá z roku 1984. Na konte má aj nahrávky ako Mne sa neschováš (1985), Myslíš na to na čo ja? (1986), Šachy robia človeka (1989), Finta (1990), Jamaica Rum (1992) alebo Labute a havrany (2009). Medzi jeho hity patria okrem spomínaných skladieb aj piesne ako Poďme sa zachrániť, Kristínka iba spí, Marcel z malého mesta, Chráň svoje bláznovstvá, Sme svoji, Korálky od Natálky, Psi sa bránia útokom či Krásny zadok. Okrem hudby sa venuje aj fotografovaniu. Termíny turné Peter Nagy - The best of 30 rokov: 18. mája - Martin, Kino Strojár 19. mája - Ružomberok, Dom kultúry A. Hlinku 20. mája - Trenčín, Piano Club 22. mája - Žilina, Dom odborov 23. mája - Boleráz, festival Dance With Air 2. júna - Zvolen, Dom kultúry Podborová 3. júna - Banská Bystrica, Aula SZU 4. júna - Prievidza, Kino Baník 8. júna - Piešťany, Dom umenia 9. júna - Nitra, PKO 10. júna - Lučenec, Kino Apollo Informácie pochádzajú od Nory Krchňákovej z agentúry Propaganda House a z archívu agentúry SITA.

logo Peter Nagy ohlásil ďalšie termíny turné The best of 30 rokov

V Nostalgii aj mimoriadne predstavenia s Madsom Mikkelsenom

BRATISLAVA 4. marca (WBN/PR) - Tradične pestrú a bohatú ponuku viac ako dvadsiatich filmov pripravila v marci pre svojich divákov Nostalgia, prvé digitalizované klasické kino v Bratislave, ktoré premieta v kinosále Spoločenského domu Nivy na Súťažnej 18. Nebudú v nej chýbať pravidelné cykly Európske kino a SCI-FI Zóna, severský večer či detské predstavenia, ale ani profil Madsa Mikkelsena, najslávnejšieho dánskeho herca súčasnosti. V rámci jeho marcového portrétu Nostalgia uvedie štyri snímky, pričom v prípade dvoch z nich pôjde o exkluzívne projekcie filmov, ktoré neboli uvedené v slovenskej distribúcii. Prvým mimoriadnym predstavením s oceňovanou severskou hviezdou bude romantická komédia režisérky Helly Joof o hľadaní šťastia ROZHÝB TO!, ktorá prináša netradičný pohľad na život homosexuálov, tým druhým brutálne čierna komédia Andersa Thomasa Jensena ZELENÍ MÄSIARI o dvojici mäsiarov z malého dánskeho mestečka. VIDEO: Zelení mäsiari Profil Madsa Mikkelsena v Nostalgii doplní fascinujúci príbeh vášnivej a zakázanej lásky KRÁĽOVSKÁ AFÉRA a strhujúca dráma Thomasa Vinterberga HON o tom, ako jedna náhodná lož rozpúta hysterickú štvanicu na nevinného človeka. Priaznivci škandinávskeho filmu sa však môžu tešiť aj na severský večer s ponukou ďalšieho exkluzívneho predstavenia od režisérky Helly Joof a jej zábavnej komédie TAKMER DOKONALÝ o hľadaní otca dieťaťa z umelého oplodnenia, ale i najdrahšieho filmu v histórii švédskej kinematografie STOROČNÝ STARČEK, KTORÝ VYLIEZOL Z OKNA A ZMIZOL, dobrodružnej komédie o šialenom životnom príbehu švédskeho Forresta Gumpa. V marcovom programe Nostalgie nebude chýbať ani nový film švédskeho režiséra Roya Anderssona, sureálny čiernohumorný príbeh HOLUB SEDEL NA KONÁRI A PREMÝŠĽAL O ŽIVOTE, ocenený Zlatým levom na MFF Benátky 2014. VIDEO: Rozhýb to! - En kort en lang, DK, 2001 V januári Nostalgia začala uvádzať cyklus Európske kino, v rámci ktorého divákom každý mesiac ponúka oceňované snímky súčasných popredných európskych tvorcov, ktoré sa vyznačujú osobitosťou tvorivej výpovede a zároveň reprezentujú mnohotvárne podoby európskeho filmového umenia. Najlepším európskym filmom uplynulého roka oceneným i Oscarom sa stala vizuálne pôsobivá dráma IDA, ktorá zachytáva osudy dvoch žien, odhaľujúcich tajomstvá svojej rodiny. Okrem nej sa v marci diváci môžu tešiť na taliansku komédiu ZORAN, MÔJ SYNOVEC IDIOT o dobrom víne, šípkach a o tom, že krv nie je voda, nový film bratov Dardennovcov DVA DNI, JEDNA NOC s Marion Cotillard v úlohe mladej matky rodiny, ktorej hrozí výpoveď v zamestnaní, oceňovanú snímku Andreja Zvjaginceva LEVIATAN o márnom boji jednotlivca proti skorumpovanému systému v malom ruskom meste, dokument o hudobnej legende NICK CAVE: 20 000 DNÍ NA ZEMI, francúzsku komédiu ČO SME KOMU UROBILI? o modernej globalizovanej rodine, ktorá bojuje s démonmi novej doby, či životný príbeh slávneho vedca Stephena Hawkinga TEÓRIA VŠETKÉHO, ocenený ako najlepší britský film roka. VIDEO: Divoké historky Z ďalšej ponuky Nostalgie na marec možno spomenúť nový film Tima Burtona BIG EYES, ktorý rozpráva skutočný príbeh maliarky Margaret Keane, čiernu poviedkovú komédiu a najlepší argentínsky film roka DIVOKÉ HISTORKY, ktorý sa stal festivalovým diváckym hitom, či autobiografický príbeh DIVOČINA o žene, ktorá sa rozhodla vyraziť na 1770 km dlhú pešiu túru. VIDEO: Grandhotel Budapešť Nostalgia pripomenie i ocenené oscarové snímky GRANDHOTEL BUDAPEŠŤ, hviezdne obsadenú komédiu Wesa Andersona o dobrodružstvách recepčného luxusného hotela, a jeden z najkrajších portrétov dospievania všetkých dôb CHLAPČENSTVO, ktorý vznikal dvanásť rokov v réžii Richarda Linklatera. Cyklus SCI-FI Zóna divákom ponúkne thriller CHAPPIE o výnimočnom robotovi, z ktorého urobia smrtiacu zbraň, či snímku REZISTENCIA, ktorá je pokračovaním série "Divergencia". Naposledy Nostalgia uvedie filmovú podobu bestselleru Haruki Murakamiho NÓRSKE DREVO, ktorá rozpráva príbeh o nostalgii lásky, strate a prebúdzajúcej sa sexualite. Rodičov s deťmi určite poteší najnovší zábavný komiksový príbeh ASTERIX: SÍDLO BOHOV, ktorý si budú môcť užiť v 2D i 3D verzii. Aktuálny program Nostalgie – kinosála Spoločenského domu Nivy: 04.03. ST 19:30 NÓRSKE DREVO Anh Hung Tran, Jap., 2010 05.03. ŠT 18:00 ZORAN, MÔJ SYNOVEC IDIOT Matteo Oleotto, Tal./Slovin., 2013 05.03. ŠT 19:45 DIVOKÉ HISTORKY Damian Szifron, Argent./Špan., 2014 06.03. PI 18:00 ASTERIX: SÍDLO BOHOV 3D Alexandre Astier a Louis Clichy, Fr., 2014 06.03. PI 19:30 DIVOČINA Jean-Marc Vallée, USA, 2014 07.03. SO 17:30 CHAPPIE Neill Blomkamp, USA/Mexiko, 2015 07.03. SO 19:30 ROZHÝB TO! Hella Joof, Dán./Nem., 2001 11.03. ST 19:30 HOLUB SEDEL NA KONÁRI A PREMÝŠĽAL O ŽIVOTE Roy Andersson, Švéd./Nór./Nem./Fr., 2014 12.03. ŠT 19:30 BIG EYES Tim Burton, USA, 2014 13.03. PI 18:00 DVA DNI, JEDNA NOC Jean-Pierre a Luc Dardenne, Fr./Belg./Tal., 2014 13.03. PI 19:45 TEÓRIA VŠETKÉHO James Marsh, Brit., 2014 14.03. SO 18:00 TAKMER DOKONALÝ Hella Joof, Dán., 2012 14.03. SO 20:00 STOROČNÝ STARČEK, KTORÝ VYLIEZOL Z OKNA A ZMIZOL Felix Herngren, Švéd., 2013 (s Bonus kartou voľný vstup) 18.03. ST 19:30 KRÁĽOVSKÁ AFÉRA Nikolaj Arcel, Dán./Švéd./ČR, 2012 19.03. ŠT 19:30 NICK CAVE: 20 000 DNÍ NA ZEMI Iain Forsyth a Jane Pollard, Brit., 2014 20.03. PI 18:00 REZISTENCIA Robert Schwentke, USA, 2015 20.03. PI 20:00 DVA DNI, JEDNA NOC Jean-Pierre a Luc Dardenne, Fr./Belg./Tal., 2014 21.03. S0 17:00 CHLAPČENSTVO Richard Linklater, USA, 2014 21.03. SO 20:00 GRANDHOTEL BUDAPEŠŤ Wes Anderson, USA/Nem., 2014 25.03. ST 19:30 LEVIATAN Andrej Zvjagincev, Rus., 2014 26.03. ŠT 19:30 HON Thomas Vinterberg, Dán., 2012 27.03. PI 18:00 ASTERIX: SÍDLO BOHOV Alexandre Astier a Louis Clichy, Fr., 2014 27.03. PI 19:30 ČO SME KOMU UROBILI? Philippe de Chauveron, Fr., 2014 28.03. SO 17:00 IDA Pawel Pawlikowski, Poľ./Dán./Fr., 2013 28.03. SO 18:30 ZELENÍ MÄSIARI Anders Thomas Jensen, Dán., 2003 Kino Nostalgia ponúka navyše pravidelným návštevníkom i možnosť zakúpiť si vernostnú BONUS kartu Nostalgia a naplno využívať nielen zaujímavé zľavy priamo v kine (nižšie vstupné, ale i voľný vstup na kinom určené predstavenia) a ďalšie výhody u spriaznených partnerov (napr. v Kníhkupectve ARTFORUM, Café & Restaurant Nostalgia, či v Cestovnej kancelárii SVET, ...) S Bonus kartou Nostalgia ušetríte pri zakúpení 2 vstupeniek vždy minimálne 1 € na každom predstavení! Najbližším predstavením s voľným vstupom pre vlastníkov Bonus karty bude 14.3. o 20:00 film: STOROČNÝ STARČEK, KTORÝ VYLIEZOL Z OKNA A ZMIZOL. Viac info o programe, ktorý je priebežne aktualizovaný, na www.nostalgia.sk

logo V Nostalgii aj mimoriadne predstavenia s Madsom Mikkelsenom

Na Pohode sa predstaví aj bláznivá formácia Die Antwoord

Juhoafrická formácia je ďalším potvrdeným interpretom 19. ročníka obľúbeného festivalu Pohoda, ktorý sa bude konať 9. až 11. júla v Trenčíne.BRATISLAVA 4. marca (WEBNOVINY) - Na 19. ročníku multižánrového festivalu Bažant Pohoda, ktorý sa uskutoční od 9. do 11. júla na letisku v Trenčíne, vystúpi aj juhoafrická formácia Die Antwoord. Organizátori podujatia o tom informovali na svojej facebookovej stránke. Die Antwoord vznikli v roku 2008 v Kapskom meste, pričom zostavu skupiny tvoria rapper Ninja, speváčka Yolandi Visser a DJ Hi-Tek. Debutovali o rok neskôr albumom $O$, ktorý najprv vydali zdarma na internete. Nahrávka obsahuje aj ich najznámejší singel Enter The Ninja. Video: Die Antwoord - Enter The Ninja V roku 2011 založili vlastný label Zef Recordz, prostredníctvom ktorého vydali ďalšie dve štúdiovky Ten$Ion (2012) a Donker Mag (2014). Okrem toho majú na konte aj EP nahrávky 5 (2010) a Ekstra (2010). Účasť na Pohode už skôr potvrdili Björk, FFS (Franz Ferdinand & Sparks), Einstürzende Neubauten, Roni Size Reprazent, Kaytranada, Young Fathers, Eagles of Death Metal, Tom Vek, Tiken Jah Fakoly, Ibeyi, Mourn, Les Ambassadeurs, Turbowolf, Heymoonshaker, Omar Souleyman, Too Many Zooz, Dyse, Fat White Family, Fufanu, Kuenta i Tambu, Off!, Monikino Kino, Erotic Market, Bo Ningen, Pearls Negras, Vlasta Popić a Repetitor.

logo Na Pohode sa predstaví aj bláznivá formácia Die Antwoord

Monika Fabianová a Sergej Tolstov v cykle Voci da camera

POZOR - ZMENA! Sobotňajšia premiéra opery Romeo a Júlia sa presúva na nedeľu Vážení návštevníci, z dôvodu viacnásobného ochorenia hlavných predstaviteľov je Opera SND nútená zmeniť termín 2. premiéry inscenácie opery Charlesa Gounoda Romeo a Júlia z pôvodne plánovaného 7. marca na nedeľu 8. marca 2015 o 18.00 hod. v novej budove SND. V dôsledku tejto zmeny Opera SND tiež ruší koncert z cyklu Voci da camera 8. marca 2015 v historickej budove SND. Náhradný termín podujatia dodatočne oznámime. Návštevníci zrušeného koncertu Voci da camera majú nárok navštíviť 2. premiéru operného predstavenia Romeo a Júlia v nedeľu o 18.00 hod v novej budove SND bez príplatku na základe preukázania vstupenky na koncert Voci da camera BRATISLAVA 16. februára (WBN/PR) - Voci da camera je cyklus komorných koncertov, v ktorom spoznávame popredných sólistov našej prvej scény nielen ako skvelých interpretov operných partov. Tretie pokračovanie cyklu je naplánované na nedeľu 8. marca o 17.00 hodine v historickej budove SND. Po stretnutí s Janáčkom a francúzskou hudbou sa v tretej časti cyklu započúvame do niektorých z kľúčových diel ruskej piesňovej literatúry. Vybrali si ich mezzosopranistka Monika Fabianová a barytonista Sergej Tolstov. V prvej polovici koncertu zaznie výber z romancí Piotra Iľjiča Čajkovského a Sergeja Rachmaninova. V druhej časti zaspieva Monika Fabianová majstrovské vokálne dielo Dmitrija Šostakoviča (1906 – 1075), cyklus Španielske piesne op. 100. Jedného z najväčších symfonikov 20. storočia spoznáme aj ako autora farebných hudobných nálad v piesňach Pyrenejského polostrova. Tento naturel nie je vzdialený interpretke Monike Fabianovej, našej vynikajúcej Carmen. "Hudba je nielen mojím povolaním, ale aj mojím hobby. Preto aj vo svojom voľnom čase rada počúvam práve komornú hudbu. Je pre mňa potešením, že mám príležitosť interpretovať piesňovú tvorbu Šostakoviča a Čajkovského. Pristupujem k tomu s veľkým rešpektom – na malej hudobnej ploche musí interpret vyjadriť skladateľove pocity, žiaľ, šťastie, túžby, často vypäté emócie. Verím, že cyklus koncertov Voci da camera poskytne krásny umelecký zážitok," želá si Monika Fabianová. Popredný barytonista Opery SND Sergej Tolstov sa rozhodol pre náročné Musorgského Piesne a tance smrti. Modest Petrovič Musorgskij (1839 – 1881) nezaprel svoju genialitu nielen vo veľkolepej opernej freske Boris Godunov, ale ani v takom krehkom žánri, ako je piesňová tvorba. Z jeho množstva piesní je azda najznámejšia roztopašná Pieseň o blche. Diametrálne odlišný charakter má cyklus Piesne a tance smrti. Bezmocnosť, beznádej a prázdnota prenasledovali skladateľa od smrti jedného z jeho blízkych priateľov. Štyri piesne s názvami Uspávanka, Serenáda, Trepak a Vojvodca skomponoval Musorgskij len niekoľko rokov pred svojou smrťou a spája ich magickosť jej personifikovania. "Od študentských čias na Vysokej škole Rimského-Korsakova v Petrohrade som mal výborných pedagógov komorného spevu, ktorí ma naučili milovať ruskú tvorbu romancí a piesní, vyznáva sa Sergej Tolstov. "K srdcu mi prirástlo niekoľko autorov. Milujem Rachmaninova, Čajkovského... V poslednom čase mám pocit, že môžem spievať aj takých hudobných velikánov, ako je Musorgskij či Šostakovič. Je to nesmierne ťažký "materiál" z výrazovej, emocionálnej i z technickej stránky. V programe koncertu, ktorý pripravujeme v cykle Voci da camera, uvediem prvýkrát Musorgského Piesne a tance smrti." Na klavíri sprevádzajú Róbert Pechanec a Branko Ladič. Vstupenky si môžete zakúpiť online na stránke www.snd.sk, alebo v našich pokladniciach. Pokiaľ uprednostňujete rezerváciu, je vám k dispozícii telefónne číslo +421 2 204 72 289 alebo e-mail: rezervacie@snd.sk

logo Monika Fabianová a Sergej Tolstov v cykle Voci da camera

Hory a mesto prinesie to najlepšie z festivalu vo Vancouveri

Návštevníci a návštevníčky sa môžu tešiť na viac ako 40 snímok, z čoho dve tretiny tvoria filmy uvedené na festivale v Kanade. Nebude chýbať ani titul, ktorému udelili Grand Prix. BRATISLAVA 3. marca (WEBNOVINY) - Medzinárodný festival horského filmu a dobrodružstva s názvom Hory a mesto, ktorého 16. ročník sa bude konať od 11. do 15. marca v Cinema City v bratislavskom Auparku, ponúkne aj najlepšie snímky z tohtoročného Vancouver International Mountain Film Festival (VIMFF). Na dnešnej tlačovej konferencii o tom informovali organizátori podujatia. Ako uviedli, návštevníci a návštevníčky sa môžu tešiť na viac ako 40 snímok, z čoho dve tretiny tvoria filmy uvedené na festivale v Kanade. Nebude chýbať ani titul, ktorému udelili Grand Prix. Zvyšok programu tvoria slovenské a české filmy. "Som nesmierne rád, že festival Hory a mesto je tu po šestnásty raz. V kufríku som priniesol filmy z Vancouveru, takže je na čo sa tešiť," uviedol na tlačovej besede programový riaditeľ Alan Formánek, ktorý zároveň vedie aj festival vo Vancouveri. "Hlavnú cenu tam získal poľský film Jurek o horolezcovi Jerzym Kukuczkovi, ktorý zahynul v Himalájach. Je to hraná rekonštrukcia jeho života posplietaná dokumentárnymi zábermi. Verím, že ho dobre príjmu aj na Slovensku," predstavil snímku, ktorú na festivale Hory a mesto uvedú v sobotu 14. marca v bloku začínajúcom o 17:00. Jedným z najväčších pútačov bude snímka Metanoia "Z ďalších hlavných filmov bola snímka Metanoia, ktorá mapuje životnú púť amerického lezca Jeffa Lowea. V sekcii Sneh je to snowbordovo-lyžiarsky veľkofilm Vyššie. Tento rok v sekcii Reel Rock bude film Yosemitské národné povstanie, ktorý mapuje históriu lezenia v Yosemitskom národnom parku od 50. rokov až po dnes," povedal tiež. Z ďalších filmov, ktoré zaujali vo Vancouveri, v Bratislave premietnu tituly Tashi a mních (2014) či Sufferfest 2 (2014). Formánek taktiež predstavil hlavných hostí podujatia, ktorých je tento rok pätnásť. "Máme dve svetové hviezdy. Sashu DiGiulian zo Spojených štátov. Je to mladá 22-ročná športová lezkyňa, v súčasnosti asi najlepšia na svete. Potom tu máme Davida Lamu z Rakúska, z Innsbrucku, ktorý má otca Nepálca. Prichádza so svojím filmom Cerro Torre: Bez šance prežiť o prelomovom výstupne na horu v Patagónii," uviedol. Spomenul aj českú slacklinistku Annu Kuchařovú, ktorá do Bratislavy prinesie krátke filmy aj fotografie a návštevníci a návštevníčky sa budú môcť zúčastniť aj na jej špeciálnom workshope. Okrem toho Formánek menoval aj talianskeho lezca Maurizia Ovigliu a juhoafrického surfera Stevea Andersona. Známi sú aj slovenskí hostia podujatia Dramaturgička Natália Bokníková zasa predstavila slovenských hostí. "V ich prezentáciách sa zameriavame buď na aktuálne témy, ide o nejakú expedíciu, ktorá sa uskutočnila v predchádzajúcom roku, alebo sú to profilové prezentácie," povedala, pričom následne spomenula prednášku Martina Krasňanského a Joža Krištoffyho o päťtýždňovej výprave v Jordánsku či Toma Andrássyho o expedícii na divokej vode východného Kazachstanu. Ďalších hlavných slovenských hostí podujatia budú tvoriť Miroslav Peťo, Rastislav Peťo, Pavel Ballo, Martin Ondreáš. V sekcii Vzduch Tibor Arpáš, Hugo Benedikt a Tomáš Bobok predstavia tému vetroňov. Zo slovenských snímok, ktoré uvedú na festivale, Bokníková vymenovala napríklad Korzika Must Run (2015), Kostarika - chasing the Jaguars (2014), Expedícia Kazachstan 2014 (2014), Somewhere in Slovakia (2014), Potulky po Slovensku (2015) či Le Tour (2014). Nebude chýbať ani nový počin Pavla Barabáša Žiť pre vášeň (2014). "Je to taký poeticko ladený film. Dvaja kamaráti sa vydávajú po stopách horolezca Wieslawa Stanislawskeho," priblížila snímku. Pozornosť sa dostane i geneticky modifikovaným organizmom Organizátori na besede predstavili aj sekciu Cestokluby Kino Svet. Návštevníci a návštevníčky môže napríklad zaujať prezentácia Koruna Európy o 16 rokoch cestovateľských zážitkov spojených s pohľadmi z najvyšších vrchov všetkých európskych krajín. Sekcia Enviro sa zasa bude zaoberať problematikou geneticky modifikovaných organizmov a sekcia Fenomén prinesie témy Via Ferrata a ultramaratón. Zo sprievodných podujatí organizátori pripravili napríklad autogramiádu Sashe DiGiulian, spomínaný workshop Anny Kuchařovej, majstrovstvá Slovenska v boulderingu, fotovýstavy, náučný chodník, miniveľtrh či lanové prekážky.

logo Hory a mesto prinesie to najlepšie z festivalu vo Vancouveri

Jared Leto sa pre nový film vzdal dlhých vlasov a brady

V centre deja spomínaného filmu bude tajná agentúra Suicide Squad, ktorá združuje superzločincov. Tí sa výmenou za kratšie tresty zúčastňujú na nebezpečných misiách.BRATISLAVA 3. marca (WEBNOVINY) - Americký herec a hudobník Jared Leto sa pre úlohu vo filme Suicide Squad, ktorý by sa mal dostať do kín v auguste 2016, vzdal dlhých vlasov a pestovanej brady. Režisér David Ayer to oznámil prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter, kde zverejnil viacero fotografií dokumentujúcich umelcov zmenený výzor. Na prvej z nich je Leto otočený chrbtom, pričom na obrázku vidieť jeho vlasy zviazané gumičkou a ruky niekoho, kto sa ich chystá odstrihnúť. "Máme to urobiť? #SuicideSquad," napísal filmár k záberu. Na ďalšom obrázku už má 43-ročný rodák z Bossier City v Louisiane krátke vlasy a je oholený. Musí pribrať Leto avizoval zmenu imidžu už po odovzdávaní Oscarov, množstvo priaznivcov si však myslelo, že iba žartuje. "Už teraz mi tá brada chýba," vyjadril sa muzikant krátko po tom, ako dovolil, aby ho ostrihali a oholili. S hercovým novým výzorom sa zatiaľ nestotožnili ani viacerí fanúšikovia a fanúšičky, ktoré na sociálnych sieťach smútia za spevákovými dlhými hnedými vlasmi. Leto, ktorý v spomínanom filme stvárni Jokera, bude musieť navyše aj pribrať. Agentúra združujúca superzločincov V centre deja spomínaného filmu bude tajná agentúra Suicide Squad, ktorá združuje superzločincov. Tí sa výmenou za kratšie tresty zúčastňujú na nebezpečných misiách. Snímka ponúkne okrem Leta aj niekoľko ďalších známych mien. Will Smith sa objaví v úlohe Deadshota, ktorý je komiksovým nadšencom známy predovšetkým ako nepriateľ Batmana a Austrálčanka Margot Robbie sa ukáže ako priateľka Jokera Harley Quinn. Dvadsaťosemročný Jai Courtney si zahrá Boomeranga a Cara Delevingne, ktorá sa živí aj ako modelka, stvárni čarodejnicu Enchantress. V úlohe agentky Amandy Waller, ktorá vedie tím zložený z kriminálnikov, uvidia diváci a diváčky Violu Davis. Lídra skupiny Ricka Flaga, stvárni Joel Kinnaman. Nahradí tak Toma Hardyho, ktorý od projektu odstúpil pre pracovnú vyťaženosť. Filmári pritom pôvodne ako o Hardyho náhradníkovi uvažovali o Jakeovi Gyllenhaalovi. Jared Leto sa stal známym ako Jordan Catalano zo seriálu Tak toto je môj život (1994 - 1995). Neskôr sa predstavil v snímkach Prefontaine (1997), Tenká červená čiara (1998), Narušenie (1999), Klub bitkárov (1999), Americké Psycho (2000), Requiem za sen (2000), Úkryt (2002), Alexander Veľký (2004), Obchodník so smrťou (2005), Zabijaci osamelých sŕdc (2006), Chapter 27 (2007) alebo Pán Nikto (2009). V roku 2014 získal Oscara, Zlatý glóbus, Critics' Choice Award, Screen Actors Guild Award a mnoho ďalších trofejí za stvárnenie Rayon v životopisnej dráme Klub poslednej nádeje (2013). Od roku 1998 je tiež lídrom kapely Thirty Seconds To Mars, s ktorou v roku 2002 vydal debutový eponymný album. Nasledovali štúdiovky A Beautiful Lie (2005), This Is War (2009) a Love, Lust, Faith And Dreams (2013).

logo Jared Leto sa pre nový film vzdal dlhých vlasov a brady

Na Pohode sa predstaví aj španielska kapela Mourn

Účasť na Pohode už skôr potvrdili Björk, FFS (Franz Ferdinand & Sparks), Einstürzende Neubauten, Roni Size Reprazent, Kaytranada, Young Fathers či Eagles of Death Metal.BRATISLAVA 3. marca (WEBNOVINY) - Na 19. ročníku multižánrového festivalu Bažant Pohoda sa predstaví aj španielska kapela Mourn. Organizátori podujatia, ktoré sa bude konať od 9. do 11. júla na letisku v Trenčíne, o tom informovali dnes na oficiálnej webstránke www.pohodafestival.sk. "Ako býva zvykom u nastupujúcej generácie Z, svoje prvé skladby zavesili na YouTube ešte v surovej akustickej podobe. Debutové LP nahrali naživo v štúdiu za dva dni. Napriek tomu (alebo práve preto) ide o veľmi autentické indie s priamočiarosťou piesní Ramones a melodikou Pixies. Z nahrávania pochádzajú aj videá k piesňam Otitis a Your Brain Is Made of Candy," predstavili kapelu zástupcovia festivalu na spomínanej webstránke. Mourn tvoria Carla Pérez Vas (spev, gitara), Jazz Rodríguez Bueno (spev, gitara), Antonio Postius (bicie) a Leia Rodríguez (basgitara). Spomínaný prvý, eponymný album vydali tento rok vo februári. Video: Mourn - Your brain is made of candy Účasť na Pohode už skôr potvrdili Björk, FFS (Franz Ferdinand & Sparks), Einstürzende Neubauten, Roni Size Reprazent, Kaytranada, Young Fathers, Eagles of Death Metal, Tom Vek, Tiken Jah Fakoly, Ibeyi, Les Ambassadeurs, Turbowolf, Heymoonshaker, Omar Souleyman, Too Many Zooz, Dyse, Fat White Family, Fufanu, Kuenta i Tambu, Off!, Monikino Kino, Erotic Market, Bo Ningen, Pearls Negras, Vlasta Popić a Repetitor.

logo Na Pohode sa predstaví aj španielska kapela Mourn

Jennifer Lawrence si v novom filme zahrá vojnovú fotografku

Zatiaľ nepomenovaná snímka, ktorú bude režírovať Steven Spielberg, vyrozpráva životný príbeh vojnovej fotografky Lynsey Addario, ktorá navštívila niektoré z najnebezpečnejších oblastí sveta.BRATISLAVA 3. marca (WEBNOVINY) - Americká herečka Jennifer Lawrence sa predstaví v pripravovanej adaptácii knihy It's What I Do: A Photographer's Life of Love and War, ktorú napísala vojnová fotografka Lynsey Addario. Zatiaľ nepomenovanú snímku bude režírovať Steven Spielberg. Oznámila to spoločnosť Warner Bros potom, ako získala práva na sfilmovanie. Addario v knihe vyrozprávala svoj životný príbeh o tom, ako fotoreportérka navštívila niektoré z najnebezpečnejších oblastí sveta. Mená ďalších členov hereckého obsadenia zatiaľ neoznámili. Dvadsaťštyriročná Jennifer Lawrence začínala kariéru v seriáloch, cez ktoré sa postupne prepracovala k účinkovaniu vo filmoch. Prelomom v jej kariére bola dráma Zmrznutá kosť (2010), za výkon v ktorej ju nominovali na niekoľko cien vrátane Oscara a Zlatého glóbusu. Celosvetovo známou sa však stala až v roku 2012 ako Katniss Everdeen z adaptácie dobrodružnej trilógie Hry o život. Postapokalyptickú hrdinku si zahrala aj v pokračovaní s názvom Hry o život: Skúška ohňom (2013) a dvojdielnej adaptácii záverečnej knihy série s podtitulom Drozdajka, ktorej prvá časť sa do kín dostala v novembri a príbeh sa uzavrie tento rok. Predvlani získala Oscara za účinkovanie v romantickej dramédii Terapia láskou (2012), pričom na toto prestížne ocenenie ju znovu nominovali aj minulý rok vďaka snímke Špinavý trik (2013). Známa je tiež ako mutantka Raven s prezývkou Mystique z komiksoviek X-Men: Prvá trieda (2011) a X-Men: Budúca minulosť (2014).

logo Jennifer Lawrence si v novom filme zahrá vojnovú fotografku

Zomrel literárny vedec, historik a kritik Michal Gáfrik

Pre politické pomery v čase normalizácie nesmel pracovať v oblasti vedy a kultúry a ani publikovať. K vedeckej práci sa vrátil až v roku 1990.BRATISLAVA 2. marca (WEBNOVINY) - V piatok 27. februára 2015 zomrel literárny vedec, historik a kritik Michal Gáfrik. Posledná rozlúčka s ním bude v stredu 4. marca o 14:15 v bratislavskom krematóriu. O úmrtí svojho bývalého kolegu informuje na internetovej stránke Slovenská akadémia vied. Počas normalizácie musel zo SAV odísť Michal Gáfrik sa narodil 18. augusta 1931 v Gregorovej Vieske. Študoval na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Po skončení štúdia krátko pracoval ako vydavateľský redaktor a od roku 1955 pôsobil v Ústave slovenskej literatúry SAV. V ústave pôsobil do roku 1973, odkiaľ musel v čase normalizácie odísť. Pre politické pomery v tom čase nesmel dokonca pracovať v oblasti vedy a kultúry a ani publikovať. Od roku 1974 pracoval v Ústave racionalizácie v stavebníctve (ako technicko-hospodársky pracovník), od leta 1979 na Mestskej správe Slovenského štatistického úradu. K vedeckej práci sa vrátil až v roku 1990, keď sa ako vedecký pracovník opäť vrátil do Ústavu slovenskej literatúry SAV. Pracoval tu až do roku 2002, keď odišiel do dôchodku. Venoval sa najmä slovenskej moderne Vo svojej vedeckej práci sa venoval výskumu slovenskej literatúry 20. storočia, zvlášť slovenskej moderny. Osobitnú pozornosť literárny vedec a historik venoval dielu Ivana Kraska, Martina Rázusa a Janka Jesenského. Okrem časopisecky publikovaných vedeckých štúdií vydal monografické práce Poézia Slovenskej moderny (1965) a Próza Slovenskej moderny (1993), súbor štúdií Na pomedzí moderny (2001), monografiu Básnik Janko Jesenský (2006), dva zväzky Súborného diela Ivana Kraska (1966, 1993). Je autorom samizdatovej publikácie Etická próza Martina Rázusa (1979), súboru štúdií Rázusovské návraty (1995) a dvojzväzkovej monografie Martin Rázus – osobnosť a dielo (1998, 2000). Okrem toho pripravil výber z poézie Ľudmily Podjavorinskej, Spisy J. Jesenského a jeho ľúbostnú korešpondenciu (Listy slečne Oľge), antológiu prózy slovenskej moderny Koniec lásky (2007). Výber z odborných a publicistických článkov tohto literárneho vedca vyšiel v roku 2010 pod názvom V spätnom zrkadle. Informácie pochádzajú z internetovej stránky Literárneho informačného centra a Slovenskej akadémie vied.

logo Zomrel literárny vedec, historik a kritik Michal Gáfrik

Recept dňa

Teľacie ražniči s párkami

½ kg teľacieho mäsa zo stehna
2 páry diétnych párkov
hlavičky šampiňónov z konzervy
200 g malých paradajok
40 g masla
mleté čierne korenie
soľ
alobal (alobalová miska)

Mäso umyte v celku, osušte obrúskom, odblaňte a pokrájajte na malé rezne, tie trochu naklepte, osoľte, okoreňte, pokvapkajte olejom a nechajte na chladnom mieste odležať.
Ošúpané párky pokrájajte na kúsky dlhé 2 cm a spolu s mäsom a hlavičkami šampiňónov napichujte na ražníky. Všetko ešte pokvapkajte olejom, poukladajte na dobre rozohriaty grilovací rošt na ktorom je alobal (alobalová miska) a grilujte z každej strany asi 5 min.
Hotové upravte na misu a polejte odkvapkanou šťavou. Podávajte s ryžou a obložené malými paradajkami, ktoré ste opiekli na masle.

TIP: Na jeden ražník dajte asi 4 hlavičky šampiňónov.

Dobrá rada

Domáci peeling z medu

4 polievkové lyžice medu a 2 čajové lyžice soli zmiešate a krúživými pohybmi nanesiete na tvár, ramená a dekolt. Peeling nechajte pôsobiť 10 minút a potom ho zmyte vlažnou vodou. Tento peeling môžete použiť aj na celé telo. Soľ obrúsi pokožku odumreté časti pokožky, med pokožke znovu dodá vláčnosť, vitamíny a výživu.

Stavebník

Správna inštalácia digestora

Snažte sa maximálne prispôsobiť výkon digestora činnosti, ktorú práve v kuchyni vykonávate. Odporúča sa zapínať odsávač na nižšiu rýchlosť na začiatku varenia a zvýšiť ju, až sa výpary zintenzívnia.

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Veľký Krtíš-Dolné Plachtince, Horné Plachtince, Nenince, Pôtor, Sklabiná, Stredné Plachtince, Veľké Zlievce, Želovce,
Kontakt | O nás | Reklama | Podmienky použitia |
lang