Aktuálne spravodajstvo - Mesto Veľký Krtíš

Kultúra

Festival peknej hudby aj s mimoriadnym hviezdnym koncertom

BRATISLAVA 6. júla (WBN/PR) - 16. ročník Festivalu peknej hudby, ktorý sa začne vo štvrtok 23. júla v Banskej Štiavnici a potrvá do nedele 26. júla, ponúkne opäť návštevníkom pestrú hudobnú dramaturgiu. Pokračovanie zaisťujú akcie, bez ktorých by festival strácal svoju tvár. Festival otvorí klavírny recitál popredného slovenského sólistu, generálneho riaditeľa Slovenskej filharmónie Mariána Lapšanského. V piatok podvečer o 17tej hodine na Starom zámku sa uskutoční vernisáž výstavy, ktorá je takpovediac bránou do festivalu, kde sa výtvarné umenie snúbi s hudobným. Tento ročník je zaujímavý tým, že budú vystavené diela slovenského skladateľa Tadeáša Salva, ktorý je takpovediac "headlinerom" festivalu. Zanechal po sebe úctyhodnú zbierku grafík a obrazov. Pri ich prezentácii zaznie novodobá premiéra Salvovej skladby zo 70-tych rokov v atraktívnej interpretačnej zostave s Jánom Berkym Mrenicom. V rámci Večera s Tadeášom Salvom o 20.00 h v kostole Sv. Kataríny už zaznie v podaní Cappelly Istropolitany a sólistov Milana Paľu, Eugena Procháca, Nory Skuta a ďalších prierez Salvovej orchestrálnej, komornej i folklórnej tvorby. Hudba klasicizmu v podaní dobových basetových rohov zase konvenuje priestorom barokovej kaplnky kaštieľa vo Sv. Antone, kde sa v sobotu 25.7. o 11.00 h predstaví súbor Lotz trio. Rovnako v sobotu tentokrát v kaviarni Divná pani o 15tej prednesie básnik a spisovateľ Marián Hatala úryvky zo scenára mládežníckej hry Tadeáša Salvu "Nuž tak". Svetová jazzová kontrabasová veličina Miroslav Vitouš príde opäť do Štiavnice s dvoma súbormi – Polajkou a Nikolaj Nikitin Ensemble. Dvojalbum Tales from my Diary, nahrané v roku 2014 odznie po prvýkrát LIVE v Lapidáriu Starého zámku v sobotu o 20.00 h. Prvú časť festivalu ukončí promenádny koncert o 11.00 h v Sklených Tepliciach, kde sa s džezovými úpravami klasikov predstaví Nothing but Swing Trio. Festivalovou čerešničkou bude mimoriadny koncert v sobotu 1. augusta, kedy v rámci európskeho turné vystúpi iba v Banskej Štiavnici ako hosť maďarskej fusion formácie skupiny DJABE gitarista bývalej skupiny GENESIS Steve Hackett. Vstupenky na Festival peknej hudby sú už v predaji cez www.ticketportal.sk.

logo Festival peknej hudby aj s mimoriadnym hviezdnym koncertom

Na Open Jazz Feste vystúpi britské hudobné trio Troyka

Formácia Troyka nahradí v programe Wojteka Pilichowskeho, ktorý napokon na podujatí nevystúpi. Skupina Troyka kombinuje džez, rock aj tanečnú hudbu.BRATISLAVA 6. júla (WEBNOVINY) - Na Open Jazz Feste, ktorý sa bude konať 17. a 18. júla na Zelenej vode v Novom Meste nad Váhom, vystúpi aj britská kapela Troyka. Formácia v programe nahradí Wojteka Pilichowskeho, ktorý zrušil účasť na podujatí. Londýnsku skupinu Troyka tvoria Chris Montague (gitara), Joshua Blackmore (bicie) a Kit Downes (klávesy). Vo svojej tvorbe kombinujú džez, rock aj tanečnú hudbu. V roku 2009 vydali debutový, eponymný album, na ktorý nadviazali nahrávkami Moxxy (2012) a Ornithophobia (2015). Video: TROYKA - Frankfurt Jazz Festival - Oedipus Man Účasť na ôsmom ročníku Open Jazz Festu už skôr potvrdili aj Andrej Urminský Trio, Carmen Souza & Theo Pascal Epistola, Special Providence, Dan Bárta & Robert Balzar Trio, Vojtěch Dyk & B-Side Band a Sisa Feher Quartet a.k.a. Fehero Rocher. Festivalové brány otvoria každý deň o 18:00, program sa začne o hodinu neskôr. Vstupenky sú k dispozícii v sieti Ticketportal.

logo Na Open Jazz Feste vystúpi britské hudobné trio Troyka

Steven Tyler zverejnil videoklip k prvému country singlu

O réžiu novinky sa postarala Trey Fanjoy, ktorá spolupracovala aj s Taylor Swift či Rebou McEntire. BRATISLAVA 4. júla (WEBNOVINY) – Americký spevák Steven Tyler, známy najmä ako frontman kapely Aerosmith, zverejnil videoklip k svojmu prvému country singlu s názvom Love Is Your Name. Šesťdesiatsedemročný interpret sa v ňom objavuje na verande starého domu či v lese. Vidieť v ňom aj množstvo ďalších ľudí, vrátane ženy oblečenej v bielych šatách, na ktorých má pripnuté farebné stužky. O réžiu novinky sa postarala Trey Fanjoy, ktorá spolupracovala aj s Taylor Swift či Rebou McEntire. Video: Steven Tyler - Love Is Your Name "Video obsahuje množstvo osobných prvkov. Pochádzam z muzikantskej rodiny, ktorá ma so sebou brávala na turné. Ako malý som mal medvedíka čistotného a tiež prak. Vo videu účinkuje aj moja skutočná kapela Loving Mary. Táto pieseň a klip vystihujú to, ako bude znieť môj nový album," vyjadril sa Tyler o pripravovanej štúdiovke, na ktorej spolupracuje s country hudobníkmi Brettom Jamesom či Jarenom Johnstonom. Steven Tyler, vlastným menom Steven Victor Tallarico, pôsobí v spomínanej kapele Aerosmith od roku 1970, pričom prvú, eponymnú štúdiovku vydali o tri roky neskôr. Zatiaľ posledný radový album Music from Another Dimension! uviedli na trh v roku 2012. K ich najznámejším skladbám patria Dream On, Angel, Love in an Elevator, Cryin', Crazy, Janie's Got a Gun, Jaded, Livin' on the Edge, Pink či úspešná pieseň I Don't Want to Miss a Thing zo snímky Armageddon (1998). Štvornásobných držiteľov Grammy uviedli v roku 2001 do Rock'n'rollovej siene slávy, pričom Tyler spolu s Joeom Perrym získali v roku 2013 ASCAP Founders Award a uviedli ich do Skladateľskej siene slávy. Informácie pochádzajú z webovej stránky www.aceshowbiz.com a archívu agentúry SITA.

logo Steven Tyler zverejnil videoklip k prvému country singlu

Filmovú scénu opustil ďalší herec, preslávil ho Princ Bajaja

Ivanovi Palúchovi iba minulý mesiac slávnostne odhalili pamätnú dlaždicu na Filmovom chodníku slávy pred Mestským divadlom Pavla Országha Hviezdoslava v Bratislave. BRATISLAVA 3. júla (WEBNOVINY) - Vo veku 75 rokov skonal slovenský herec Ivan Palúch, ktorý sa preslávil predovšetkým vďaka rozprávke Princ Bajaja (1971) a trojdielnemu televíznemu filmu Adam Šangala (1972). Odporúčame: Obrazom: Slováci sa rozlúčili s maestrom Ladislavom Chudíkom Obrazom: Takto si budeme pamätať maestra Ladislava Chudíka Strata Ladislava Chudíka je podľa Maďariča nenahraditeľná Pre RTVS to potvrdili dva zdroje blízke rodine. Palúchovi pritom iba minulý mesiac slávnostne odhalili pamätnú dlaždicu na Filmovom chodníku slávy pred Mestským divadlom Pavla Országha Hviezdoslava v Bratislave. Ivan Palúch sa narodil 20. júna 1940 vo Zvolene. Herectvo študoval na VŠMU v Bratislave, no pre šeroslepotu musel štúdium predčasne ukončiť. Herectvu sa však venoval aj naďalej a nakoniec sa vďaka svojmu hendikepu dokázal pohybovať v tmavom prostredí javiska lepšie než ostatní herci. V roku 1960 sa stal členom Krajského divadla v Spišskej Novej Vsi, neskôr pôsobil aj v Činohre Divadla Jonáša Záborského v Prešove, no od 70. rokov v divadle nesmel pôsobiť. Jeho filmovým debutom bola dráma Tam za lesom (1962), nasledovali snímky Nylonový mesiac (1965), Markéta Lazarová (1967), Zabitá neděle (1969), Čoskoro bude koniec sveta (1969), Vlak do stanice Nebe (1972), Krčmársky kráľ (1972), Kaňon samé zlato (1972), Pacho, hybský zbojník (1975), Demeterovci (1976), Signum Laudis (1980), Ja milujem, ty miluješ (1980), Noční jazdci (1981), Iná láska (1985), Nevera po slovensky (1981), Perinbaba (1985), Nejasná správa o konci sveta (1997), Krajinka (2000), Nedodržaný sľub (2009) či Legenda o lietajúcom Cypriánovi (2010). V roku 2008 mu na Medzinárodnom festivale Art Film Fest udelili cenu za celoživotný prínos filmu a v tom istom roku vyšla jeho biografia Herec Ivan Palúch (2008). Informácie pochádzajú z webstránok www.cas.sk a www.csfd.cz.

logo Filmovú scénu opustil ďalší herec, preslávil ho Princ Bajaja

Obrazom: Slováci sa rozlúčili s maestrom Ladislavom Chudíkom

Známy filmový a divadelný herec a prvý ponovembrový minister kultúry Ladislav Chudík zomrel v pondelok 29. júna popoludní v Bratislave vo veku 91 rokov.BRATISLAVA 3. júla (WEBNOVINY) – Davy ľudí v piatok prúdili vzdať posledný hold majstrovi slovenského herectva Ladislavovi Chudíkovi. Na poslednú rozlúčku so známym hercom, ktorý skonal vo veku 91 rokov v pondelok 29. júna, prišli do historickej budovy Slovenského národného divadla v Bratislave stovky ľudí. Obrazom: V Slovenskom národnom divadle znie posledné "zbohom" pre Ladislava Chudíka Pietny program v SND sa začal o 12:00 a vyše hodiny v ňom na zosnulého Ladislava Chudíka spomínali jeho kolegovia a blízki. Posledným želaním Ladislava Chudíka bolo, aby sa jeho popol rozsypal nad milovaným Hájnym grúňom. Marián Chudovský poďakoval sa obohatenie Prítomným sa prihovoril riaditeľ Činohry SND Roman Polák a členka Činohry Národního divadla Praha Eva Salzmannová, tiež kolegovia majstra Chudíka z Činohry SND Emília Vášáryová, Robert Roth, Martin Huba a Dušan Jamrich. "Stíchlo srdce, ktoré desaťročia vytrvale bilo, aby mohlo dávať, obohacovať náš svet," povedal na poslednej rozlúčke s legendárnym hercom generálny riaditeľ SND Marián Chudovský. Ladislav Chudík bol herec svetového formátu a 70 rokov rozdával divadelným a televíznym divákom ako aj rozhlasovým poslucháčom majstrovské kúsky, zaspomínal na herca generálny riaditeľ RTVS Václav Mika a pripomenul 438 rozhlasových hier, vyše sto recitácií poézie a desiatky rozprávok, v ktorých zaznel hlas Ladislava Chudíka. Odporúčame: Obrazom: Takto si budeme pamätať maestra Ladislava Chudíka Strata Ladislava Chudíka je podľa Maďariča nenahraditeľná Zo slovenských filmárov pripomenul legendárne filmové úlohy majstra Chudíka - kapitána Dabača, Jána Amosa Komenského a primára Sovu režisér Patrik Lančarič. Ladislav Chudík si podľa jeho slov osobne najviac vážil postavu otca Demetera vo filme Demeterovci a kapitána Dabača. "Slovensko má byť na čo hrdé, pán Chudík, majstre - pre mňa ste hrdinom," odkázal hereckej legende a vzácnemu človeku riaditeľ Činohry SND Roman Polák. Slovami sa rozlúčili viacerí herci So zosnulým kolegom sa rozlúčilo viacero hercov prvej divadelnej scény, pripomínali jeho umelecké, ale najmä ľudské kvality. Dušan Jamrich medzi iným spomínal na autoritu Ladislava Chudíka, ktorú nadobudol pokorou, úspechmi a sebaspytovaním. Poďakoval za jeho pevné etické a morálne postoje a hodnoty. Jednotlivé príhovory oddelili ukážky z filmov a divadelných hier, v ktorých Ladislav Chudík hral. Spomínanie na majstrovstvo Ladislava Chudíka doplnili programy z televízneho archívu, napríklad z Nedeľnej chvíľky poézie. Poslednú rozlúčku odvysielal v priamom prenose Rozhlas a televízia Slovenska na Jednotke. Obrazom: Herecká legenda Ladislav Chudík (†91) Legendárny divadelný a filmový herec Ladislav Chudík sa narodil 27. mája 1924 v Hronci neďaleko Banskej Bystrice. V jedenástich rokoch odišiel študovať na gymnázium do Kremnice, kde tiež navštevoval Hviezdoslavov samovzdelávací krúžok a účinkoval v ochotníckom divadle. Po maturite odišiel do Bratislavy, kde študoval slovenčinu a ruštinu a zároveň herectvo na Hudobnej a dramatickej akadémii. V roku 1944 nastúpil Ladislav Chudík ako elév do Slovenského národného divadla. Naposledy ako najstarší člen Činohry účinkoval v Tančiarni. Stvárnil významné postavy Tri roky po príchode do SND mal za sebou už vyše 20 postáv. V rokoch 1946 až 1951 pôsobil na Novej scéne Národného divadla. Na doskách SND stvárnil významné postavy v hrách ako Macbeth, Herodes a Herodias, Henrich IV., John Gabriel Borkmann, Višňový sad, Biela nemoc, Diplomati, Bačova žena, Hamlet, Po páde, Zlatí chlapci a mnohých ďalších. Vo filme sa začal Ladislav Chudík objavovať v druhej polovici 60. rokov. Medzi jeho prvé filmy patria najmä diela Paľa Bielika, napríklad prvý slovenský celovečerný film Varúj! (1946, réžia spoločne s Martinom Fričom a Jánom Jamnickým), Vlčie diery (1948), Priehrada (1950) či Lazy sa pohli (1952). Prvú hlavnú úlohu mu Bielik zveril vo filme Kapitán Dabač (1959). Ako kapitána Dabača ho pozvali v roku 1960 na filmový festival do írskeho Corku, kde ho nominovali na hereckú cenu. Ešte pred emigráciou do Viedne si na Slovensku zahral vo filmoch Pieseň o sivom holubovi (1961), Polnočná omša (1962) či Tvár v okne (1963). "Na piaty deň po vstupe spojeneckých vojsk, teda 26. augusta 1968, sme odišli. Bol to môj prejav protestu proti okupácii Československa," prezradil Chudík o odchode do Rakúska, kde pôsobil krátko vo Volkstheatri. Na Slovensku pôsobil ešte pred emigráciou ako vysokoškolský pedagóg. Jeho študenti ho mali natoľko radi, že sa ho vydali hľadať do Viedne, aby sa vrátil späť. V tom čase Chudíkovi dokonca z Ameriky volal režisér Ján Kadár, ktorý mal pre neho pracovnú ponuku v Hollywoode. "Ďakujem veľmi pekne, ale keby som hral sovietskeho dôstojníka v šesťdesiatom ôsmom roku v americkom filme, tak by som sa nemohol vrátiť ani po revolúcii," reagoval v tom čase Chudík. Po návrate na Slovensko hral vo filmoch Kým kohút nezaspieva (1972), Do zbrane, kuruci! (1974), Sůl nad zlato (1982), Putování Jana Amose (1983) a ďalších. V roku 2005 mal vážne zdravotné problémy Azda najznámejšou Chudíkovou postavou aj za hranicami bývalého Československa je primár Sova zo seriálu Nemocnice na kraji města. Túto úlohu mal pôvodne hrať český herec Karel Höger, ktorý nečakane zomrel po nakrútení pätiny obrazov s doktorom Sovom. Veľmi bohatá je i Chudíkova ďalšia televízna a rozhlasová tvorba. Bol neoddeliteľnou súčasťou tzv. bratislavských pondelkov a Nedeľných chvíľok poézie. V archívoch Slovenskej televízie existuje približne 600 záznamov, na ktorých sa Ladislav Chudík tvorivo podieľal. Z jeho televíznej tvorby možno spomenúť Bačovu ženu (1972), Buddenbrookovcov (1974), Straty a nálezy (1975), Demeterovcov (1976), Louisa Pasteura (1977), Rodinnú anamnézu (1983), Tiene v raji (1986) a mnohé ďalšie. Diváci si ho pamätajú aj ako dvorného recitátora Milana Rúfusa, ktorý mu k 75. narodeninám napísal báseň Kto berie tým, že dáva Ladislavovi Chudíkovi. K Chudíkovým obľúbeným autorom patrili aj Jaroslav Seifert, Ján Kostra či Miroslav Válek. Okrem divadelnej a filmovej kariéry sa Ladislav Chudík venoval politike. Po revolúcii sa stal ministrom kultúry, po krátkom čase sa však znova vrátil na javisko a za katedru na VŠMU v Bratislave. Ladislav Chudík bol dva razy ženatý, dcéra jeho druhej ženy Aleny mu porodila vnuka Stanka. V roku 2005 mal Ladislav Chudík vážne zdravotné problémy a prekonal niekoľko operácií. Dokázal sa však postaviť z postele, rozlúčiť sa s Divadlom P. O. Hviezdoslava priamo na jeho doskách a stáť pri otvorení novej budovy SND. Počas tohto obdobia nakrútil slovenský režisér Patrik Lančarič dokument Ladislav Chudík. V roku 2007 dostal príležitosť zahrať si v pokračovaní Nemocnice na kraji města a český režisér Jan Hřebejk ho v roku 2009 obsadil do filmu Kawasakiho růže. Ladislav Chudík sa stal v roku 1999 prvým držiteľom Ceny Jozefa Kronera za celoživotné dielo, v roku 1998 mu prezident Michal Kováč udelil štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra I. triedy. Informácie pochádzajú z archívu agentúry SITA, knihy Ladislav Chudík (Ľubica Krenová, Slovart, 2009), internetových portálov www.csfd.cz a www.osobnosti.sk.

logo Obrazom: Slováci sa rozlúčili s maestrom Ladislavom Chudíkom

Richard Gere pricestoval na festival v Karlových Varoch

Lietadlo s hlavnou hviezdou festivalu pristálo v Karlových Varoch krátko pred 13.00 h. Gere dorazil do Česka vôbec prvýkrát.PRAHA 2. júla (WEBNOVINY) - Americký herec Richard Gere pricestoval vo štvrtok do Karlových Varov, kde si pri príležitosti začiatku 50. ročníka Medzinárodného filmového festivalu prevezme Krištáľový glóbus za mimoriadny umelecký prínos do svetovej kinematografie. Informoval o tom spravodajský internetový portál Novinky.cz. Lietadlo s hlavnou hviezdou festivalu pristálo v Karlových Varoch krátko pred 13.00 h. Gere dorazil do Česka vôbec prvýkrát. Na letisku ho napriek horúčavám a utajeniu príchodu čakali desiatky priaznivcov. Herec sa následne limuzínou prepravil do hotela Pupp, kde ho privítal riaditeľ festivalu Jiří Bartoška. Odporúčame: Richard Gere príde do Karlových Varov, prevezme si glóbus Gere začínal vo filme už v 70. rokoch, neskôr sa preslávil titulmi ako Cotton Club či trhákom Pretty Woman. V ostatných rokoch nakrútil napríklad muzikál Chicago alebo filmy Mládeži neprístupné, Smrteľné lži, Dvojitý agent, Najlepší z Brooklynu a Bezo mňa: Šesť tvárí Boba Dylana. Herec je oceňovaný aj ako občiansky aktivista. Hlási sa k budhizmu, je priateľom tibetského dalajlámu a vytrvalým obhajcom ľudských práv a nezávislosti Tibetu. Tiež aktívne vystupuje za potrebu boja proti chorobe AIDS. V Karlových Varoch Gere predstaví svoje dve nové snímky - psychologickú drámu Time Out of Mind o bezdomovcovi, ktorý hľadá vzťah k dcére, a Franny, príbeh filantropa, ktorý vstúpi do života mladému manželskému páru v snahe vyrovnať sa s traumami minulosti. Filmom Time Out of Mind sa festival v piatok začne.

logo Richard Gere pricestoval na festival v Karlových Varoch

Rihanna zverejnila očakávaný videoklip, je plný drog a krvi

Známa interpretka Rihanna v novinke unesie spolu s ďalšími dvoma spoločníčkami bohatú ženu, ktorej ubližujú. BRATISLAVA 2. júla (WEBNOVINY) - Barbadoská speváčka Rihanna zverejnila očakávaný videoklip k piesni Bitch Better Have My Money. Dvadsaťsedemročná interpretka v novinke unesie spolu s ďalšími dvoma spoločníčkami bohatú ženu, ktorej ubližujú. Následne trávia chvíle na lodi, kde Rihanna strieľa zo zbrane, či v moteli, kde užívajú drogy. V závere klipu leží speváčka nahá, celá od krvi v debne plnej bankoviek. O réžiu sa postarali Rihanna a Megaforce. Vo videu si zahrali aj Eric Roberts a Mads Mikkelsen. Na skladbe Bitch Better Have My Money spolupracoval okrem iných aj Kanye West. Pieseň by sa mala nachádzať na pripravovanom albume, ktorého názov ani termín vydania zatiaľ nie sú známe. Speváčka v ostatnom čase ponúkla aj single American Oxygen a FourFiveSeconds (feat. Kanye West a Paul McCartney). Rihanna, celým menom Robyn Rihanna Fenty, sa ako 16-ročná presťahovala z rodného Barbadosu do USA. Debutovala v roku 2005 albumom Music Of The Sun, s ktorým sa rovnako ako s ďalšími šiestimi štúdiovkami prebojovala do prvej desiatky albumového rebríčka Billboard 200. Ten však po prvý raz dobyla až so zatiaľ posledným albumom Unapologetic (2012). K jej najväčším hitom patria skladby ako SOS, Umbrella (feat. Jay Z), Don't Stop The Music, Take A Bow, Disturbia, Rude Boy, Only Girl (In The World), What's My Name? (feat. Drake), S&M, We Found Love (feat. Calvin Harris), Where Have You Been, Diamonds a Stay (feat. Mikky Ekko). Je držiteľkou ôsmich cien Grammy, ôsmich American Music Awards, dvoch BRIT Awards a desiatok ďalších ocenení. Ako herečka sa predstavila napríklad v snímkach Bojová loď (2012), To je koniec! (2013) a Annie (2014). Informácie pochádzajú z webstránky www.digitalspy.co.uk a archívu agentúry SITA.

logo Rihanna zverejnila očakávaný videoklip, je plný drog a krvi

Zomrel režisér Sergio Sollima, tvorca seriálov o Sandokanovi

Tvorca spaghetti westernov zomrel v Ríme vo veku 94 rokov. BRATISLAVA 2. júla (WEBNOVINY) - Vo veku 94 rokov zomrel taliansky režisér Sergio Sollima. Tvorca televízneho seriálu Sandokan (1976) a Sandokan útočí (1977) skonal v pondelok v Ríme. Sergio Sollima sa narodil 1. apríla 1921. Kariéru začal ako filmový kritik a dramatik. Neskôr pôsobil ako asistent režiséra Domenico Paolella a ako scenárista. Bol jedným z priekopníkov spaghetti westernov. V tomto žánri ponúkol snímky Posledný súboj (1966), Faccia a faccia (Tvárou v tvár, 1967) a Corri, uomo, corri (Bež, človeče, bež, 1968), pričom pri všetkých troch spolupracoval s Enniom Morriconeom. Sollima s hudbou slávneho skladateľa nakrútil aj kriminálne filmy Citta violenta (Mesto násilia, 1970), Il diavolo nel cervello (1972) a Revolver (1973). V bývalom Československu sa preslávil predovšetkým vďaka spomínaným seriálom o malajzijskom pirátovi bojujúcom proti britskej nadvláde. V roku 1998 filmár uviedol pokračovanie sérií s názvom Il figlio di Sandokan (Sandokanov syn), titul však nezaznamenal veľký úspech. Solima taktiež nakrútil snímku Čierny Korzár (1976). Informácie pochádzajú z webovej stránky www.iltempo.it.

logo Zomrel režisér Sergio Sollima, tvorca seriálov o Sandokanovi

Rock Pod Kameňom zverejnil kompletný line-up

Organizátori festivalu Rock pod Kameňom, ktorý sa každoročne koná v Snine zverejnili kompletný line-up všetkých účinkujúcich. BRATISLAVA 2. júla (WBN/PR) - Brány sninských rybníkov sa otvoria vo štvrtok 6.8.2015. Headlinermi uvádzacieho dňa sú slovenské hviezdy Horkýže slíže a Iné Kafe. Postupne sa v priebehu štvrtkového večera predstavia aj Stepaside. S.P.L.N, BIJJOUTERRIER, či českí DYMYTRY. Na piatok organizátor pripravil vystúpenia protagonistov zvučných mien. Návštevníci si vypočujú poriadnu dávku roku v podaní ARAKAIN & LUCIE BÍLÁ, či CITRON & TANJA. Okolo polnoci sa predvedú RUSSKAJA, ktorí pricestujú zo susedného Rakúska. Tešiť sa môžete aj na legendárnu TUBLATANKU, Borra, My Way, The Now, Caliber X, Within Silence a The Paranoid. Ani sobotňajší program nebude zaostávať za predchádzajúcimi dňami. Predstavia sa Mahagon, Sabot-Age, Rust2Dust, Ravenciaw, Tristana, ale aj živelný WALDA GANG, či Karpina. Hviezdami večera budú jednoznačne zahraniční interpreti GOTTHARD zo Švajčiarska a GAMMA RAY z Nemecka. Práve skupín GOTTHARD a GAMMA RAY sa týka prekvapenie pre fanúšikov rocku. Organizátor sa rozhodol vyhlásiť súťaž o osobné stretnutia so zahraničnými hviezdami. Zapojiť do súťaže sa môžu všetci návštevníci festivalu, a okrem hudobnej smršti si desať šťastlivcov odnesie aj zážitky zo zákulisia festivalu. Podmienky a informácie o súťaži organizátor zverejní na oficiálnej facebookovej stránke festivalu Rock pod Kameňom. " Členovia skupín GOTTHARD a GAMMA RAY boli nápadu "Meet & Greet" otvorení a nás veľmi teší, že aj zopár návštevníkov bude mať tú česť osobne spoznať tieto rockové osobnosti" prezradil organizátor Marián Križánek. Vstupenky na podujatie sú dostupné v sieti Ticketportal. Informácie poskytlo: ROCK FREE PRODUCTION, s. r. o.

logo Rock Pod Kameňom zverejnil kompletný line-up

Enrique Iglesias má problém, spevák pôjde pred súd

Interpreta zatkli v Miami na Floride spolu s jeho tour manažérom Abelom Tabuyom po tom, ako im policajná hliadka prikázala zastaviť, pretože išli v uzavretom jazdnom pruhu. BRATISLAVA 2. júla (WEBNOVINY) - Španielsky spevák Enrique Iglesias čelí obvineniu z marenia spravodlivosti a šoférovania bez platného vodičského preukazu. Štyridsaťročného interpreta zatkli ešte 6. mája v Miami na Floride spolu s jeho tour manažérom Abelom Tabuyom po tom, ako im policajná hliadka prikázala zastaviť, pretože išli v uzavretom jazdnom pruhu. Podľa polície spevák následne "skočil z miesta vodiča na zadné sedadlo, zatiaľ čo jeho spolujazdec si sadol za volant". Obaja muži sa cítia nevinní. Spevák by sa mal postaviť pred súd 10. júla. Enrique Miguel Iglesias Preysler pochádza z Madridu a jeho otcom je známy spevák Julio Iglesias. Svoj eponymný debut vydal v roku 1995 a postupne naň nadviazal štúdiovkami Vivir (1997), Cosas Del Amor (1998), Enrique (1999), Escape (2001), Quizás (2002), 7 (2003), Insomniac (2007), Euphoria (2010) a Sex And Love (2014). Počas kariéry si pripísal na konto takmer dvesto rôznych ocenení. Informácie pochádzajú z webstránok www.tmz.com, www.usmagazine.com a archívu agentúry SITA.

logo Enrique Iglesias má problém, spevák pôjde pred súd

Oscarová Julia Roberts si zahrá vo filme Mother’s Day

Po boku držiteľky Oscara Julie Roberts by sa mali objaviť vo filme Mother’s Day aj Jennifer Aniston a Kate Hudson.BRATISLAVA 1. júla (WEBNOVINY) - Americká herečka Julia Roberts si zahrá v pripravovanej snímke Mother’s Day. Okrem 47-ročnej držiteľky Oscara sa majú vo filme predstaviť aj Jennifer Aniston a Kate Hudson, ktoré v súčasnosti rokujú o spolupráci na projekte v réžii Garryho Marshalla. Snímka prinesie poprepletané príbehy viacerých mamičiek počas blížiaceho sa Dňa matiek. Po filmoch Valentín (2010) a Šťastný Nový rok (2011) pôjde o ďalší titul Marshalla venovaný určitému sviatku. Herecké obsadenie by mal doplniť aj Jason Sudeikis. Nakrúcanie podľa scenára Anye Kochoff-Romano a Lily Hollander sa začne v auguste. Roberts s Marshallom v minulosti spolupracovala na romantických komédiách Pretty Woman (1990) a Nevesta na úteku (1999) a tiež spomínanom filme Valentín. Julia Roberts má na svojom konte Oscara za stvárnenie Erin Brockovich v rovnomennom filme Stevena Soderbergha z roku 2000. Na celom svete sa však preslávila už desať rokov predtým ako Vivian Ward v spomínanej snímke Pretty Woman (1990), pričom táto úloha jej vyniesla okrem oscarovej nominácie aj Zlatý glóbus. Okrem spomínaných filmov sa predstavila napríklad aj v tituloch ako Zomrieť mladý (1991), Noci s nepriateľom (1991), Prípad Pelikán (1993), Svadba môjho najlepšieho priateľa (1997), Notting Hill (1999), Dannyho jedenástka (2001), Mexičan (2001), Zlatíčka pre každého (2001),Dannyho dvanástka (2004), Súkromná vojna pána Wilsona (2007), Jedz, modli sa, miluj (2010), Snehulienka (2012), Blízko od seba (2013) či Rovnaké srdcia (2014). Herečka, režisérka a producentka Jennifer Aniston sa preslávila najmä úlohou Rachel Greenovej v seriáli Priatelia (1994 - 2004), za ktorú získala cenu Emmy a Zlatý Glóbus. Okrem toho si zahrala vo filmoch ako Ona, jedine ona (1996), Bruce, Všemohúci (2003), Zbožňujem prachy! (2006), Marley a ja (2008), Nie je z teba až tak paf (2009), Lov na exmanželku (2010), Skús ma rozosmiať (2011), Šéfovia na zabitie (2011), Wanderlust (2012), My sme Millerovci (2013), Šéfovia na zabitie 2 (2014) či Cake (2014). Kate Hudson na seba upozornila účinkovaním v snímke Na pokraji slávy (2000), za ktorú získala Zlatý glóbus a tiež nomináciu na Oscara. Okrem toho sa objavila vo filmoch Ako prísť o muža za desať dní (2003), Alex a Emma (2003), Vojna neviest (2009), Malý kúsok neba (2011), Tvoj snúbenec, môj milenec (2011) či Wish I Was Here (2014). Informácie pochádzajú z webovej stránky www.deadline.com a archívu agentúry SITA.

logo Oscarová Julia Roberts si zahrá vo filme Mother’s Day

Disclosure vydali videoklip k skladbe Holding On

Skladba Holding On, v ktorej hosťuje aj spevák Gregory Porter, sa bude nachádzať na albume Caracal. Ten by sa mal dostať na trh 25. septembra. Dvojica už prezradila, že na štúdiovke sa podieľajú aj Sam Smith, Kwabs či Lion Babe.BRATISLAVA 1. júla (WEBNOVINY) - Britské elektronické duo Disclosure zverejnilo videoklip k piesni Holding On. Dej novinky sa sústreďuje na istú ženu, členku akéhosi spolku, ktorú v závere prenasledujú maskovaní ozbrojenci. Ako uviedli členovia skupiny na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter, ide o prvé zo štyroch videí režiséra Ryana Hopea, ktoré budú spolu tvoriť krátky film. Video: Disclosure - Holding on Skladba Holding On, v ktorej hosťuje aj spevák Gregory Porter, sa bude nachádzať na albume Caracal. Ten by sa mal dostať na trh 25. septembra. Dvojica už prezradila, že na štúdiovke sa podieľajú aj Sam Smith, Kwabs či Lion Babe. Disclosure tvoria bratia Howard a Guy Lawrenceovci. Na hudobnej scéne sa pohybujú od roku 2010, keď vydali aj debutový singel Offline Dexterity. V júni 2013 ponúkli album Settle, s ktorým sa dostali na vrchol UK Chartu. Štúdiovka, ktorú nominovali na Grammy či BRIT Award, obsahuje napríklad aj hity Latch (feat. Sam Smith) a White Noise (feat. AlunaGeorge). Na konte majú tiež niekoľko EP nahrávok. Informácie pochádzajú z webstránky www.nme.com a archívu agentúry SITA.

logo Disclosure vydali videoklip k skladbe Holding On

Teaser trailer k biografickej dráme Snowden je známy

Vo filme Snowden, ktorý plánujú uviesť do amerických kín 25. decembra, uvidia diváci a diváčky Josepha Gordona-Levitta, Shailene Woodley či Nicolasa Cagea.BRATISLAVA 1. júla (WEBNOVINY) - Spoločnosť Open Road zverejnila teaser trailer snímky Snowden, ktorú plánujú uviesť do amerických kín 25. decembra. Vo videu vidieť americkú vlajku otočenú naopak a text, ktorý popisuje kariérny postup hlavného hrdinu Edwarda Snowdena. Ako 20-ročný vstúpil do armády. O dva roky neskôr sa stal zamestnancom CIA, a keď mal 26 začal pracovať pre americkú bezpečnostnú agentúru NSA. Svojich zamestnávateľov si znepriatelil po tom, ako v roku 2013 zverejnil informácie o tom, že tajne sledovali telefonickú a elektronickú komunikáciu občanov. "Jeden národ pod neustálym dohľadom. Za slobodu a spravodlivosť pre všetkých," znie nápis v závere ukážky. Video: Snowden Official Teaser Trailer (2015) V role Snowdena uvidia diváci a diváčky Josepha Gordona-Levitta. V biografickej dráme sa predstavia aj Shailene Woodley, Melissa Leo, Scott Eastwood, Zachary Quinto, Nicolas Cage, Tom Wilkinson, Rhys Ifans, Joely Richardson, Jaymes Butler a Timothy Olyphant. Réžiu má na starosti Oliver Stone, ktorý získal Oscary za filmy Polnočný expres (1978), Čata (1986) a Narodený 4. júla (1989). Šesťdesiatosemročný rodák z New Yorku pomáhal aj pri písaní scenára. Ten vznikol na základe kníh The Snowden Files: The Inside Story of the World's Most Wanted Man (2014) od Lukea Hardinga a Time of the Octopus, ktorú píše Snowdenov právnik Anatolij Kučerena. Ďalším scenáristom je Kieran Fitzgerald. Edward Snowden zverejnil informácie o sledovaní komunikácie miliónov Američanov zo strany americkej NSA v britskom denníku The Guardian. V súčasnosti žije na neznámej adrese v Rusku. V USA ho hľadajú pre krádež vládneho majetku, neautorizovanú komunikáciu o informáciách týkajúcich sa národnej bezpečnosti a úmyselnú komunikáciu utajovaných správ informačnej služby nepovoleným osobám. Informácie pochádzajú z webstránky www.aceshowbiz.com a archívu agentúry SITA.

logo Teaser trailer k biografickej dráme Snowden je známy

Pharrell Williams zverejnil novú skladbu Freedom

Americký spevák a rapper zverejnil novú skladbu Freedom aj s videoklipom.BRATISLAVA 1. júla (WEBNOVINY) - Americký producent, spevák a rapper Pharrell Williams zverejnil prostredníctvom služby Apple Music novú skladbu s názvom Freedom. Nahrávku 42-ročný interpret predstavil aj vo vysielaní BBC Radio 1 či na nedávnom vystúpení na festivale Glastonbury. K novinke zároveň na Apple Music ponúkol aj videoklip. Video: Pharrell Williams - Freedom Pharrell Williams je členom produkčného dua The Neptunes a tiež skupiny N.E.R.D, s ktorou vydal zatiaľ štyri albumy. Ako sólový interpret má na konte štúdiovky In My Mind (2006) a G I R L (2014). Jeho piesne sa objavili v snímkach Rozhodne sa v nedeľu (1999), Bozk draka (2001), Zoolander (2001), Neserte nám pestúnku (2003), Charlieho anjeli: Na plný plyn (2003), 50x a stále po prvý raz (2004), Hitch: Liek pre moderného muža (2005), 40 rokov panic (2005), Nabúchaná (2007), Ja, zloduch (2010) alebo Ja, zloduch 2 (2013). Z poslednej menovanej pochádza aj úspešný hit Happy, za ktorý získal vlani nomináciu na Oscara v kategórii Najlepšia pôvodná filmová pieseň. Od decembra 2014 má hviezdu na hollywoodskom Chodníku slávy. Informácie pochádzajú z webovej stránky www.nme.com a archívu agentúry SITA.

logo Pharrell Williams zverejnil novú skladbu Freedom

V Nostalgii novinka Woodyho Allena i letné piatky pre deti

BRATISLAVA 30. júna (WBN/PR) - Pestrú ponuku takmer dvadsiatich filmov pripravila v júli pre svojich divákov Nostalgia, prvé digitalizované klasické kino v Bratislave, ktoré premieta v kinosále Spoločenského domu Nivy na Súťažnej 18. Nebude v nej chýbať nová mysteriózna komédia legendárneho Woodyho Allena IRACIONÁLNY MUŽ , tradičné severské večery ani pravidelný cyklus SciFi Zóna. Letnou novinkou budú prázdninové detské predstavenia, ktoré sa v Nostalgii počas júla a augusta budú hrať každý piatok o šiestej. Päticu júlových filmov pre deti tvoria animovaná komédia o zábavných žltých mužíčkoch MIMONI, ktorú si rodičia s deťmi môžu v Nostalgii užiť v 3D verzii, klasický rozprávkový príbeh na motívy Pavla Dobšinského SEDEM ZHAVRANELÝCH BRATOV, výtvarne oslnivá POPOLUŠKA v spracovaní Kennetha Branagha inšpirovanom klasickou Disneyho rozprávkou, kúzelný animovaný príbeh o poslednej z tuleních víl PIESEŇ MORA i zábavná animovaná dobrodružná komédia OVEČKA SHAUN. TRAILER: Ant Man Pod hlavičkou SciFi Zóna začala Nostalgia v spolupráci so Space Unicorn a SciFiGuide s pravidelným uvádzaním najočakávanejších sci-fi filmov roka. V júli sa diváci môžu tešiť na Michaela Douglasa v novom spracovaní komiksovej legendy spoločnosti Marvel ANT MAN, ktoré Nostalgia uvedie v 3D formáte, i Arnolda Schwarzeneggera v pokračovaní kultovej sci-fi série TERMINÁTOR GENISYS. Naposledy si diváci na plátne Nostalgie budú môcť vychutnať pôsobivý postapokalyptický príbeh o cestovaní vesmírom INTERSTELLAR. TRAILER: Mimoni V rámci tradičných severských večerov ponúkne Nostalgia v júli dráždivú nórsku sondu do vnútorného sveta slepej ženy SLEPÁ, ktorá prekvapuje bohatou vizualitou, otvoreným prístupom k sexu i absurdným humorom, fínsku komediálnu drámu LEVIE SRDCE, ktorá kladie otázku, či dokáže láska zvrátiť rasistické predsudky radikálneho neonacistu, i obľúbenú dobrodružnú komédiu STOROČNÝ STARČEK, KTORÝ VYLIEZOL Z OKNA A ZMIZOL, ktorá rozpráva šialený životný príbeh švédskeho Forresta Gumpa. Z ďalšej ponuky Nostalgie na júl možno spomenúť skutočný životný príbeh jedného z najpopulárnejších svetových spisovateľov PÚTNIK – NAJLEPŠÍ PRÍBEH PAULA COELHA, drámu BOJOVNÍK o boxerskom šampiónovi, ktorý padne na dno, komédiu s Al Pacinom DANNY COLLINS o starnúcom rockerovi, ktorý nájde 40 rokov starý list od Johna Lennona, drámu z viktoriánskeho Anglicka ĎALEKO OD HLUČNÉHO DAVU, ktorá v réžii Thomasa Vinterberga zobrazuje vidiecky svet v spleti vášní, lások a konfliktov, či bláznivú komédiu Pedra Almodóvara ROZKOŠ V OBLAKOCH, ktorú Nostalgia uvedie naposledy. TRAILER: Rozkoš v oblakoch Aktuálny program Nostalgie – kinosála Spoločenského domu Nivy: 01.07. ST 19:15 INTERSTELLAR Christopher Nolan, USA/Brit., 2014 (NAPOSLEDY!) 02.07. ŠT 19:30 PÚTNIK – NAJLEPŠÍ PRÍBEH PAULA COELHA Daniel Augusto, Braz./Špan., 2014 03.07. PI 19:45 DANNY COLLINS Dan Fogelman, USA, 2015 08.07. ST 19:30 SLEPÁ Eskil Vogt, Nór., 2014 10.07. PI 19:45 STOROČNÝ STARČEK, KTORÝ VYLIEZOL Z OKNA A ZMIZOL Felix Herngren, Švéd., 2013 15.07. ST 19:30 TERMINÁTOR GENISYS Alan Taylor, USA, 2015 16.07. ŠT 19:30 ĎALEKO OD HLUČNÉHO DAVU Thomas Vinterberg, Brit./USA, 2015 17.07. PI 20:00 LEVIE SRDCE Dome Karukoski, Fín./Švéd., 2013 22.07. ST 19:30 ANT MAN 3D Peyton Reed, USA, 2015 24.07. PI 19:45 ROZKOŠ V OBLAKOCH Pedro Almodóvar, Špan., 2013 (NAPOSLEDY!) 29.07. ST 19:30 BOJOVNÍK Antoine Fuqua, USA, 2015 30.07. ŠT 19:30 IRACIONÁLNY MUŽ Woody Allen, USA, 2015 31.07. PI 19:45 IRACIONÁLNY MUŽ Woody Allen, USA, 2015 Letný filmový program pre deti v Kine Nostalgia: 03.07. PI 18:00 MIMONI 3D, USA, 2015 10.07. PI 18:00 SEDEM ZHAVRANELÝCH BRATOV, ČR/SR, 2015 17.07. PI 18:00 POPOLUŠKA, USA, 2015 24.07. PI 18:00 PIESEŇ MORA, Ír./Dán./Belg. 2014 31.07. PI 18:00 OVEČKA SHAUN, Brit./Fr., 2015 07.08. PI 18:00 MALÝ DRÁČIK, Nem., 2014 14.08. PI 18:00 VČIELKA MAJA 3D, Austrália/Nem., 2014 21.08. PI 18:00 V HLAVE, USA, 2015 28.08. PI 18:00 PADDINGTON, Brit./Fr., 2014 Viac info o programe, ktorý je priebežne aktualizovaný, na www.nostalgia.sk

logo V Nostalgii novinka Woodyho Allena i letné piatky pre deti

Posledná rozlúčka s Ladislavom Chudíkom sa bude konať v SND

Divadelný a filmový herec a tiež ponovembrový politik Ladislav Chudík zomrel v pondelok popoludní v Bratislave vo veku 91 rokov. Posledná rozlúčka s hereckou legendou sa bude konať v piatok v SND.BRATISLAVA 30. júna (WEBNOVINY) - Posledná rozlúčka s Ladislavom Chudíkom bude v piatok 3. júla o 12:00 v historickej budove Slovenského národného divadla (SND) na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave. Agentúru SITA o tom informovala tlačová tajomníčka SND Izabela Pažítková. Známy filmový a divadelný herec a prvý ponovembrový minister kultúry Ladislav Chudík skonal v pondelok 29. júna popoludní v Bratislave vo veku 91 rokov . Obrazom: Herecká legenda Ladislav Chudík (†91) Odporúčame: Obrazom: Takto si budeme pamätať maestra Ladislava Chudíka Zomrela herecká legenda Ladislav Chudík Strata Ladislava Chudíka je podľa Maďariča nenahraditeľná

logo Posledná rozlúčka s Ladislavom Chudíkom sa bude konať v SND

Bažant Kinematograf navštívi 32 miest, premietne tieto filmy

Bažant Kinematograf v stredu odštartuje svoju cestu po Slovensku, zavíta aj na festivaly Pohoda a Vrbovské vetry.BRATISLAVA 30. júna (WEBNOVINY) - V stredu 1. júla sa začne 13. ročník putovného podujatia Bažant Kinematograf. Dva autobusy sa do 9. septembra zastavia celkovo v 32 slovenských mestách, pričom v Trenčíne až dva razy. Medzi zastávkami sú tiež festivaly Pohoda v Trenčíne a Vrbovské vetry vo Vrbovom. Diváci a diváčky sa môžu tešiť napríklad na snímku 38 (2014) o zosnulom hokejistovi Pavlovi Demitrovi. Do programu sa dostali aj filmy Zakázané uvoľnenie (2014) režiséra Jana Hřebejka, Traja bratia (2014) Jana Svěráka, Díra u Hanušovic (2014) Miroslava Krobota či Trabantom až na koniec sveta (2014), ktorý nakrútil Dan Přibáň. Video: Kinematograf uvedie aj snímku 38 - filmová pocta hokejovej legende Svoje miesto bude mať aj päť krátkych animovaných diel Ondreja Rudavského. Sú medzi nimi videoklip k piesni Na čiernom koni Jany Kirschner, video ku skladbe Kiko and the Lavender Moon kapely Los Lobos, klip k piesni The Carnival Is Over skupiny Dead Can Dance a tiež krátke filmy Solution (2006) a Pravidlá hry z projektu Slovensko 2.0 (2014). Organizátori pripravili aj Letné kino Bažant Kinematograf na Magio pláži v Bratislave, ktoré bude prístupné od 14. júla do 20. augusta. Otvorí ho snímka Amy (2015) o zosnulej anglickej speváčke Amy Winehouse. Stála scéna na Magio pláži tento rok tiež nahradí zastávku autobusu Bažant Kinematograf na bratislavskom Hlavnom námestí. Sezónu uzavrie špeciálna premiéra českého filmu Kobry a užovky režiséra Jana Prušinovského. Kompletný program je dostupný na webstránke kinematograf.sk. Trailer Zakázané uvolnění Trailer Traja bratia Trailer Díra u Hanušovic Trailer Trabantom až na koniec sveta Trailer Amy (2015) Trailer Kobry a užovky

logo Bažant Kinematograf navštívi 32 miest, premietne tieto filmy

Mimoni majú na Slovensku za sebou úspešný víkend

Filmu, ktorý uviedli do slovenských kín 25. júna, sa v návštevnosti podarilo prekonať Päťdesiat odtieňov sivej (2015).BRATISLAVA 29. júna (WEBNOVINY) - Americký animovaný film Mimoni si počas prvého víkendu na Slovensku pozrelo 109 475 divákov. Tržby snímky pritom dosiahli 615 602 eur. Filmu, ktorý uviedli do slovenských kín 25. júna, sa tak v návštevnosti podarilo prekonať Päťdesiat odtieňov sivej (2015). Romantickú drámu si za otvárací víkend prišlo pozrieť 108 094 ľudí. Snímku Mimoni režírovali Kyle Balda a Pierre Coffin. O scenár sa postaral Brian Lynch. V pôvodnom znení prepožičali postavičkám hlasy napríklad Sandra Bullock, Jon Hamm, Michael Keaton, Allison Janney či Steve Coogan. Informácie agentúre SITA poskytla Naďa Móricová z distribučnej spoločnosti Barracuda Movie. Video: Mimoni - oficiálny trajler č.2

logo Mimoni majú na Slovensku za sebou úspešný víkend

Poznáme najlepšie platený pár, Beyoncé a Jay boli prekonaní

Taylor Swift a dídžej Calvin Harris prekonali manželov Beyoncé a Jay, ktorí si vlani pripísali na konto 110,5 miliónov dolárov, a v súčastnosti sú tak až na druhom mieste. BRATISLAVA 27. júna (WEBNOVINY) - Najlepšie plateným celebritným párom sú podľa magazínu Forbes speváčka Taylor Swift a dídžej Calvin Harris. Minuloročné príjmy dvojice, ktorá sa dala dohromady iba nedávno, dosiahli 146 miliónov amerických dolárov (v prepočte zhruba 130,33 miliónov eur). Obrazom: Americká speváčka Taylor Swift Z prvého miesta sa im tak podarilo zosadiť manželov Beyoncé a Jay Z. Tým sa vlani podarilo pripísať si na konto 110,5 miliónov dolárov (asi 98,64 miliónov eur), vďaka ktorým tento rok obsadili druhú priečku. Tohtoročný rebríček najlepšie platených párov uzatvárajú so sumou 57 miliónov dolárov (približne 50,88 milióna eur) Miranda Lambert a Blake Shelton. Dvadsaťpäťročná Swift vlani vydala album 1989, vďaka ktorému sa ocitla na prvom mieste v rebríčku celosvetovo najpredávanejších interpretov za minulý rok. Peniaze však nezískava iba predajom štúdioviek. Zarába napríklad aj vďaka kontraktom so spoločnosťami Coca-Cola, Keds alebo Sony. O šesť rokov staršiemu dídžejovi zase platia za propagáciu značiek Giorgio Armani či Sol Republic. Swift tiež nedávno otvorene skritizovala firmu Apple za to, že umelcom platí príliš málo. Jay Z a Beyoncé utŕžili značnú časť príjmov zo spoločného koncertného turné s názvom On the Run. Rapper okrem toho profituje aj z labelu Roc Nation i vďaka zmluvám s Armand de Brignac Champagne a D’Ussé Cognac. Tridsaťtriročná Beyoncé, ktorá má vlastný parfum, bola tiež tvárou značiek ako Pepsi či H&M. Blake Shelton si zarábal vystupovaním aj ako porotca v speváckej súťaži The Voice. Lambert zase propagovala firmy Red55 Wine, Pink Pistol a Dixie Darlin. Video: Taylor Swift - Bad Blood ft. Kendrick Lamar Video: Calvin Harris - Outside ft. Ellie Goulding

logo Poznáme najlepšie platený pár, Beyoncé a Jay boli prekonaní

Art Film Fest pozná víťazov, uzavrelo ho prekvapenie navyše

Art Film Fest rozdal Modrých anjelov, uzavrelo ho nečakané prekvapenie, ktoré šokovalo viceprezidenta festivalu Petra Hledíka. TRENČIANSKE TEPLICE 26. júna (WEBNOVINY) - Dvadsiaty tretí ročník filmového festivalu Art Film Fest, ktorý sa konal v Trenčianskych Tepliciach a v Trenčíne, v piatok ukončil záverečný ceremoniál. Významný večer patril najmä tvorcom víťazných snímok, okrem nich krištáľovú kópiu ocenenia Hercova misia prijal významný slovenský herec Juraj Kukura. Na návštevníkov však čakalo prekvapenie navyše. Zlatú kameru prijal aj viceprezident festivalu, režisér a scenárista Peter Hledík. O tom, že bude v rukách držať prestížne ocenenie, rovnako ako verejnosť vôbec netušil, organizátori držali toto rozhodnutie v tajnosti do poslednej minúty. "Len aby som nedostal infarkt tu, priamo pod filmovým plátnom. Je to pre mňa šok, počul som to teraz prvýkrát, vôbec neviem, čo mám povedať. Som šokovaný, že tu na Slovensku, kde sa všetko vie, sa nenašiel nikto, kto by mi to predtým povedal," zažartoval prekvapený riaditeľ Hercovej misie a Zlatej kamery, ktorý na pódiu zvykne stáť v úlohe tých, ktorí ceny rozdávajú. Zakladateľ Art Film Festu si Zlatú kameru prevzal z rúk svojho osemročného syna Filipa. Absolvent pražskej FAMU, ktorý pôvodne študoval jadrovú fyziku, priznal, že sa mu splnil jeden zo snov. "Raz som chcel mať cenu na tomto festivale, len som to nikomu nepovedal," uviedol Peter Hledík. Pokračoval symbolickou fyzikálnou terminológiou: "Keď chceme niečo dosiahnuť, musíme do toho investovať ´nadkritické množstvo´, aby z toho bol úžitok. Nadkritické množstvo peňazí, entuziazmu, znalostí, prípravy. Snažím sa, aby sa do vzniku niečoho veľmi dobrého investovalo dvakrát toľko, ako je výsledok." Čerstvý laureát ocenenia neskrýval radosť nad vysokou návštevnosťou festivalu. "Veľmi sa teším, že mnohí diváci, ktorí prichádzajú, sa narodili neskôr, ako tento festival," dodal Hledík. Zvyšok záverečnej noci patril udeľovaniu Modrých anjelov, ktorí sa opäť rozleteli do rôznych kútov sveta. Hlavnú cenu Art Film Festu, Modrého anjela za najlepší film, spomedzi jedenástich medzinárodných súťažných snímok získal guatemalský film Sopka Ixcanul. Rozpráva príbeh 17-ročného dievčaťa, ktoré pochádza z kmeňa kaqchikelských Mayov a s rodičmi žije pri kávovej plantáži na úpätí aktívnej sopky. Mala by nasledovať tradície, no ona túži objaviť neznámy svet na druhej strane pohoria a ujsť do Ameriky.   Obrazom: Art Film Fest 2015 "Režisér Jayro Bustamante a jeho tím nám ukazujú veľmi intímny rodinný príbeh medzi domorodými kmeňmi v Guatemale, vyhýbajúc sa etnologickým klišé, exotike a sentimentálnosti. Krehký vzťah medzi matkou a dcérou je skúšaný veľmi krutou sociálnou realitou. Porota oceňuje jednoduchý, ale esteticky bohatý prístup k domorodej komunite a k prírode, ktorou sú pohltení," zdôvodnila päťčlenná medzinárodná porota hraných filmov na čele s predsedníčkou, talianskou filmovou kurátorkou Laurou Aimone. Sopku Ixcanul ocenili aj v Berlíne Sopka Ixcanul si z Art Film Festu odnáša aj Modrého anjela za najlepší ženský herecký výkon pre Máriu Telón za úlohu matky. "Mária Telón drží napätie od začiatku až do konca. Stvárňuje nekonvenčný materský cit s nežnosťou a vtipom," uviedla porota. Víťazný film prišla počas Art Film Festu osobne uviesť producentka Pilar Peredo. Sopka Ixcanul zavítala na festival už s významným ocenením z Berlinale – Cenou Alfreda Bauera za originálny prínos filmovému umeniu. Video: Artfilmfest 2015 Modrého anjela za najlepšiu réžiu získal James Napier Robertson za novozélandský film Čierny kôň. Snímka prináša pravdivý a dojemný príbeh výnimočného muža, ktorý sa usiloval zlepšiť budúcnosť sociálne slabších detí a učil ich hrať šach. "James Napier Robertson úspešne vedie tím profesionálnych, ale aj neprofesionálnych hercov a zručne dáva každej z excentrických postáv osobný a zároveň mnohostranný rozmer," vysvetlila porota. Film získal desať národných cien na Novom Zélande, okrem iného aj za najlepší film a réžiu. Modrým anjelom za najlepší mužský herecký výkon bol ocenený Krystian Ferrer za úlohu Arnulfa v mexickom filme 600 míľ režiséra Gabriela Ripsteina. Predstavuje tínedžera, ktorý pašuje zbrane pre drogový kartel netušiac, že mu je v pätách nebezpečný agent zo zvláštnej americkej policajnej jednotky. "Krystian Ferrer hrá citlivého mladíka, ktorý musí predstierať, že je drsný, prekonávajúc tak konvenčnú žánrovú schému. Jeho realistické stvárnenie dodáva príbehu celistvosť," znel verdikt poroty. Film je ovenčený aj cenou za najlepší debut z prestížneho Berlinale. Trailer Sopka Ixcanul Cenu Primátora mesta Trenčianske Teplice si pripísal jeden z najdiskutovanejších tureckých filmov roka, Sivas režiséra Kaana Müjdeciho, ktorý si cenu osobne prebral. Dramatický príbeh 11-ročného chlapca, ktorý sa nedobrovoľne ocitne na prahu dospelosti, a jeho veľkého bieleho pastierskeho psa ocenila porota "za sugestívnu atmosféru autentickej a drsnej krajiny ako aj za skvelé režijné vedenie predovšetkým detských predstaviteľov v neľahkom príbehu predčasného dospievania." Film mal už na konte Zvláštnu cenu poroty aj herecké ocenenie z festivalu v Benátkach. Porota sa rozhodla udeliť aj Zvláštne ocenenie Primátor mesta Trenčín udelil svoju cenu litovskému filmu Sangailino leto režisérky Alante Kavaité "za veľmi bezprostredný a emocionálne intenzívny portrét dospievania, citového hľadania a sebapoznania vo sfére búrlivých zážitkov dvoch adolescentných dievčat." Odporúčame: Rukojemník bol na Art Film Feste na roztrhanie, krstili DVD Herecká diva Claudia Cardinale: Rada žijem iné životy Na Art Film Feste snímku osobne uviedla hlavná herecká predstaviteľka Julija Steponaityté, ktorá za výkon získala litovskú národnú cenu pre najlepšiu herečku. Film už je držiteľom ceny za najlepšiu réžiu z festivalu Sundance a národných cien za najlepší film a réžiu. Porota sa rozhodla udeliť aj Zvláštne ocenenie. Za zvukový dizajn v českom filme Malá z rybárne ju získali Marek Poledna, Michal Holubec a Ivo Špalj. "Inteligentný a vycibrený zvukový dizajn zohráva v tomto pútavom animovanom filme významnú úlohu a vdychuje postavám v svojbytnom mikrokozme život," uviedla porota. Snímka je parafrázou klasickej rozprávky Hansa Christiana Andersena Malá morská víla a bola historicky prvým animovaným filmom, ktorý Art Film Fest histórii uviedol v Medzinárodnej súťaži hraných filmov. Trailer Sivas Modrého anjela za najlepší krátky film si spomedzi 36 filmov vybojoval rumunský film Umenie režiséra Adriana Sitaru. Medzinárodná porota súťaže krátkych filmov pod vedením nórskeho filmára a kurátora Pera Fikseho ocenila film "pre ostré minimalistické a presné satirické stvárnenie protikladov súčasného filmového priemyslu, ktorý zvádza vnútorný boj, aby našiel rovnováhu medzi cynizmom, krutosťou a súcitom." Rozdali sa aj tri zvláštne uznania Okrem hlavnej ceny udelila trojica porotcov aj tri Zvláštne uznania. Prvé sa ušlo krátkemu poľskému filmu Objekt v réžii Pauliny Skibińskej za to, že "režisér a kameraman tohto experimentálneho dokumentu dokázal stvárniť prírodu a ľudskú bytosť v kontraste jemnej krásy a ľadového chladu." Druhé zvláštne uznanie získal krátky francúzsky film Muž so psom režiséra Kamala Lazraqa. "Príbeh dnešného Orfea, ktorý sa ocitne v kráľovstve odpadlíkov počas zúfalého hľadania svojho strateného miláčika. Jednoducho povedané – dobrá filmárčina," odôvodnila porota. Tretie sa ušlo estónskej snímke Dom nevedomia režiséra Priita Tendera za "preniknutie do našich snov a premietnutie ich na veľké plátno použitím najvhodnejšieho vyjadrenia – animácie." Malá z rybárne Art Film Fest počas svojho 23. ročníka premietol v priebehu ôsmich dní 126 filmov z 50 krajín. Cenu Hercova misia za mimoriadny prínos hereckému umeniu vo filme dostala okrem Juraja Kukuru aj česká diva, držiteľka piatich Českých levov Anna Geislerová. Ocenenie Zlatá kamera za výrazný prínos do oblasti kinematografie si na otváracom ceremoniáli tohtoročného Art Film Festu prebral významný slovenský kameraman Ján Ďuriš.

logo Art Film Fest pozná víťazov, uzavrelo ho prekvapenie navyše

Recept dňa

Marhuľový koláč s polevou

Cesto:
400 g polohrubej múky
1 vrecúško sušeného droždia
75 g cukru
75 g zmäknutého masla
250 ml vlažného mlieka
štipka soli

Na obloženie:
600 g marhúľ
1 vrecko smotanového pudingového prášku
100 g cukru
½ l mlieka
½ kg kyslej smotany
2 vajcia
2 balíčky vanilkového cukru

V miske rozmiešajte múku s droždím, so soľou, s cukrom a maslom. Prilejte mlieko a vypracujte hladké cesto. Nechajte prikryté hodinu kysnúť.
Marhule umyte a rozpoľte. Podľa návodu na obale uvarte puding s mliekom a cukrom. Zmiešajte kyslú smotanu, polovicu cukru, žĺtky a vanilkový cukor. Bielky vyšľahajte na tuhý sneh a zľahka zapracujte do smotanovej masy.
Vykysnuté cesto ešte raz premieste a na vymastenom a pomúčenom plechu ho rozvaľkajte. Z cesta vytvarujte dookola vysoký okraj. Na dno cesta natrite puding a poukladajte polovice marhúľ. Na vrch rozotrite smotanový krém. Koláč dajte piecť do vyhriatej rúry. ( v elektrickej rúre pri 180 °C, v teplovzdušnej rúre: 160 °C, v plynovej rúre pri stupni 3)

Dobrá rada

Úprava mäsa pred varením

Mäso, ktoré chceme upravovať nakrájané, by sa malo najprv dobre umyť a obrúskom zľahka osušiť. Pred tým ako ho budeme piecť alebo variť, mali by sme ho očistiť. Pri teľacej sviečkovici (filé) postupujeme nasledovne: 1. Z filé odstránime tenkú blanu a tuk. Ostrým nožom oddelíme bočný pás mäsa. 2. Tenkú šľachu na hornej časti podoberieme nožom a plochým rezom ju z mäsa stiahneme v smere od palca k špičke. 3. Zo spodnej časti filé odstránime prípadné zvyšky kostí a tukov. 4. Teraz môžeme z filé rezať medailóniky. Ak chceme filé piecť vcelku, prípadne predpiecť a obaliť ho v cestíčku, musíme najprv z neho odrezať tenší koniec (špičku), lebo sa veľmi rýchlo upečie. Kožku mäsa pred pečením narežeme do kríža - získa tak obzvlášť chrumkavú kôrku.

Stavebník

Francúzsky odtok

Začína to úplne nevinne. Kúpite si vysnívaný domček s väčším pozemkom. Majiteľ vám bude tvrdiť, že počas dažďov sa voda zhromažďuje v prednej časti brány. To, že vás oklamal zistíte pri prvej prietrži mračien, kedy vám zaleje pozemok a zastaví sa až v umelom odtoku pred garážovými vrátami.

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Veľký Krtíš-Dolné Plachtince, Horné Plachtince, Nenince, Pôtor, Sklabiná, Stredné Plachtince, Veľké Zlievce, Želovce,
Kontakt | O nás | Reklama | Podmienky použitia |
lang