velkykrtis.Virtualne.sk
Informačný portál o živote v meste a okolí

Aktuálne spravodajstvo - Mesto Veľký Krtíš

Aktuálne spravodajstvo

Veslár Babač vybojoval na MS bronz v skife ľahkých váh

Úradujúci majstrer Európy Lukáš Babač zaostal za víťazom Paulom O´Donovanom z Írska o 6 sekúnd.ROTTERDAM 27. augusta (WebNoviny.sk) - Slovenský reprezentant Lukáš Babač získal bronzovú medailu v skife ľahkých váh na majstrovstvách sveta vo veslovaní v neolympijských disciplínach seniorov v holandskom Rotterdame (zároveň sa koná aj šampionát do 23 rokov a juniorov). Úradujúci majstrer Európy v tejto disciplíny dosiahol čas 7:38,890 min, za víťazom Paulom O´Donovanom z Írska zaostal o 6 sekúnd. Striebro si vybojoval maďarský pretekár Péter Galambos. Výsledky - sobota: MS v neolympijských disciplínach v Rotterdame (Hol.) Muži - skif ľahkých váh - A-finále (o 1. - 6. miesto): 1. Paul O´Donovan (Ír.) 7:32,840 min, 2. Péter Galambos (Maď.) 7:36,950, 3. Lukáš Babač (SR) 7:38,890, 4. Rajko Hrvat (Slovin.) 7:41, 070, 5. Konstantin Steinhübel (Nem.) 7:48,660, 6. Miloš Stanojevič (Srb.) 7:49,030 Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Veslár Babač vybojoval na MS bronz v skife ľahkých váh

Maňka: Rozpočet EÚ nemá byť závislý od situácie v štátoch

Existujú tendencie, že niektoré krajiny majú problém plniť si svoje záväzky do rozpočtu EÚ, tvrdí europoslanec za Smer-SD Vladimír Maňka.BRATISLAVA 27. augusta (WebNoviny.sk) – Rozpočet Európskej únie nemá byť podľa europoslanca Vladimíra Maňku (Smer-SD) závislý od politickej, či ekonomickej situácie v členských štátoch. Ako povedal v rozhovore pre agentúru SITA, existujú totiž tendencie, že niektoré krajiny majú problém plniť si svoje záväzky do rozpočtu EÚ. "Aj preto už na budúci týždeň na základe takmer dvojročných analýz štartujeme rokovania o novom systéme vlastných zdrojov, tak, aby rozpočet Európskej únie nebol závislý od situácie v členských štátoch. Tento systém by mal pomôcť aj tomu, aby pracovné miesta v našich podnikoch nevytláčali lacné výrobky z tretích krajín a aby naše podniky nemuseli sťahovať výrobu mimo EÚ," povedal Maňka. Odporúčame: Začínam mať pred Bratislavským summitom rešpekt, tvrdí Fico Slovenské predsedníctvo v EÚ pritiahlo takmer 1600 delegátov Dnes tento problém podľa neho cítime napríklad v oceliarskom priemysle na východe Slovenska. "Hrozí, že Európa príde o stovky tisíc pracovných miest a tomu musíme zabrániť. Žiadna krajina v EÚ samostatne tieto problémy nedokáže vyriešiť. Riešenie týchto problémov môžeme zvládnuť len spoločne," zdôraznil. Počas slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie začnú diskusie aj o budúcej podobe eurofondov po roku 2020, tak, aby z tohto rozvojového nástroja mali prínos všetky krajiny EÚ. "Po roku 2020 neskončí pomoc Európskej únie krajinám a regiónom, ktoré budú zaostávať, kde bude vysoká nezamestnanosť, ktoré budú mať štrukturálne problémy. Už na jeseň budeme rokovať o novom systéme pomoci krajinám, ktoré sa dostanú do problémov a nebudú sa vedieť z týchto problémov bez vonkajšej pomoci dostať," upozornil europoslanec s tým, že Európska únia vyčlení vo svojom rozpočte financie, potrebné na pomoc týmto krajinám. Pôjde napríklad o pomoc riadiť verejné financie, zostavovať rozpočty, riadiť dlh a spravovať príjmy. "EÚ bude ďalej pomáhať pri reformách, efektívnom fungovaní verejnej správy orientovanej na služby, reforme súdnictva a v mnohých ďalších oblastiach," konštatoval. Slovensku výrazne naše členstvo v Európskej únii doteraz pomohlo. "Eurofondy sme začali čerpať vo forme predvstupových fondov ešte pred naším vstupom do EÚ. Do dnešného dňa nám toto financovanie pomohlo na Slovensku vytvoriť približne 90-tisíc nových pracovných miest. Ďalšie výhody nášho členstva priniesli ďalších viac ako 90-tisíc pracovných miest," povedal s tým, že pre roky 2014 - 2020 Slovensko aj vlastnou zásluhou získa ešte viac zdrojov, ako to bolo v období 2007-2013. "To nás posunie výrazne dopredu a premietne sa to aj do vyššej životnej úrovne našich obyvateľov," dodal Maňka. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Maňka: Rozpočet EÚ nemá byť závislý od situácie v štátoch

Turci zaútočili na sýrsku dedinu, ktorú obsadili Kurdi

Terčom tureckého útoku sa stala dedina Tel al-Amarna, ktorú pred niekoľkými dňami obsadili Kurdmi vedené Demokratické sily Sýrie (DFS).BEJRÚT 27. augusta (WebNoviny.sk) - Turecké letectvo a delostrelectvo zaútočilo v sobotu na sýrsku dedinu, ktorá je pod kontrolou kurdských bojovníkov. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na kurdské zdroje a Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR). Terčom tureckého útoku sa podľa týchto zdrojov stala dedina Tel al-Amarna, ktorú pred niekoľkými dňami obsadili Kurdmi vedené Demokratické sily Sýrie (DFS). Útok na dedinu potvrdil aj hovorca sýrskej kurdskej Strany demokratickej jednoty (PYD). Odporúčame: Turecké tanky vnikli do Sýrie, pomohli dobyť Džarábulus Bezprostredne nebolo známe, či si útok vyžiadal obete. Oblasť leží približne osem kilometrov južne od Džarábulusu - mesta pri hranici s Tureckom. Sýrski povstalci podporovaní tureckým letectvom a tankami vo štvrtok dobyli Džarábulus od extrémistickej skupiny Islamský štát (IS). Ankara vyhlásila, že terčom ofenzívy na Džarábulus, prvej pozemnej operácie na sýrskej pôde, bol IS a PYD, ktorú považuje za sýrsku odnož kurdských povstalcov pôsobiacich v Turecku. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Turci zaútočili na sýrsku dedinu, ktorú obsadili Kurdi

Sklad v Moskve pohltil oheň, zahynuli sedemnásti ľudía

Hasiči našli na mieste 16 mŕtvych. Štyroch zranených ľudí poslali do nemocnice, pričom jeden z nich svojim zraneniam podľahol.MOSKVA 27. augusta (WebNoviny.sk) - Sedemnásť ľudí, ktorí zahynuli pri sobotňajšom požiari v sklade v Moskve, pochádzalo z Kirgizska a v Rusku pracovalo legálne - na základe pracovných zmlúv. Informoval o tom náčelník moskovského oddelenia ministerstva pre mimoriadne situácie Ilia Denisov. Požiar vypukol v severovýchodnej časti ruskej metropoly, v trojpodlažnom sklade s typografickými výrobkami, informovala agentúra TASS. Hasiči našli na mieste 16 mŕtvych. Štyroch zranených ľudí poslali do nemocnice, pričom jeden z nich svojim zraneniam podľahol. Podľa ministerstva požiar spôsobila porucha v lampe. Oheň sa podarilo uhasiť. Agentúra TASS sa odvolala na zdroj z prostredia bezpečnostných zložiek, podľa ktorého Kirgizi v sklade pracovali aj žili. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Sklad v Moskve pohltil oheň, zahynuli sedemnásti ľudía

Otčenáš s náskokom získal zlato na MS v letnom biatlone

Okrem víťazného Otčenáša sa v mužskom šprinte predstavilo aj ďalšie kvarteto Slovákov.OTEPÄÄ 27. augusta (WebNoviny.sk) - Slovenský reprezentant Martin Otčenáš získal zlatú medailu v sobotňajších rýchlostných pretekoch mužov na 10 km v rámci majstrovstiev sveta v letnom biatlone v estónskom Otepää (26. - 28. augusta). Dvadsaťdeväťročný rodák z Popradu prišiel do cieľa s luxusným náskokom 34,3 s pred druhým Čechom Lukášom Kristejnom. Bronz si vybojoval Rus Sergej Kľachin (+38,1 s). Okrem víťazného Otčenáša sa v mužskom šprinte predstavilo aj ďalšie kvarteto Slovákov. Matej Kazár skončil desiaty, Tomáš Hasilla prišiel do cieľa na 14. pozícii, Michala Šimu klasifikovali na 41. a Michala Kubaliaka na 43. priečke. Otčenáš nadviazal na vlaňajší šprintérsky bronz v rumunskom Cheile Gradistei, vtedy navyše pridal aj zlato v stíhačke. V rýchlostných pretekoch junioriek na 7,5 km triumfovala Ukrajinka Anastasia Merkušinová (22:59,1 min), Slovenka Anna Netíková skončila na 26. mieste s mankom 3:55,4 min. V sobotu sú ešte na programe rýchlostne preteky žien na 7,5 km (13.15) a juniorov na 10 km (15.30). V nedeľu prídu na rad stíhacie preteky junioriek na 10 km (8.30), mužov na 12,5 km (10.15), žien na 10 km (12.45) a juniorov na 12,5 km (14.45). Majstrovstvá sveta v letnom biatlone - Otepää (Est.) - sobota - výsledky: Rýchlostné preteky mužov na 10 km: 1. Martin Otčenáš (SR) 26:14,9 min (1+0), 2. Lukáš Kristejn (ČR) +34,3 s (1+1), 3. Sergej Kľachin (Rus.) +38,1 s (0+1), 4. Anton Sinapov (Bul.) +40,8 (1+2), 5. Gheorghe Pop (Rum.) +1:09,2 min (1+1), 6. Kalev Ermits (Est.) +1:11,6 min (1+2), ... 10. Matej Kazár +1:45,2 min (2+1), ... 14. Tomáš Hasilla +1:59,6 min (1+1), ... 41. Michal Šima +3:49,6 (1+2), ... 43. Michal Kubaliak (všetci SR) +3:52,8 (0+4) Rýchlostné preteky junioriek na 7,5 km: 1. Anastasia Merkušinová (Ukr.) 22:59,1 min (0+0), 2. Kinga Mitorajová (Poľ.) +2,5 s (0+1), 3. Natalia Gerbulovová (Rus.) +26,2 s (1+1), 4. Kristina Rezcovová (Rus.) +30,4 s (0+0), 5. Kristina Mazurinová (Biel.) +59,4 s (0+0), 6. Markéta Davidová (ČR) +1:30,5 min (0+3), ... 26. Anna Netíková (SR) +3:55,4 min (1+0) Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Otčenáš s náskokom získal zlato na MS v letnom biatlone

Trnavčan Tambe zaujal, dostal pozvánku do kamerunského tímu

Kouč Kamerunu Hugo Broos zaradil hráča Spartaka Trnava do nominácie na stretnutie kvalifikácie o postup na Africký pohár národov 2017 proti Gambii.TRNAVA 27. augusta (WebNoviny.sk) - Kamerunský futbalový útočník v službách slovenského klubu FC Spartak Trnava Robert Ndip Tambe by si mohol v krátkom čase premiérovo obliecť reprezentačný dres svojej krajiny. Kouč Kamerunu Hugo Broos sa netají tým, že ho zaujali ostatné výkony 22-ročného zakončovateľa a zaradil hráča do nominácie na blížiace sa stretnutie kvalifikácie o postup na Africký pohár národov 2017 proti Gambii (3. septembra v Limbe, pozn.). Kamerunčania už majú vo vrecku istotu postupu na kontinantálny šampionát v Gabone a belgický kouč by si v súťažnom stretnutí rád vyskúšal ďalšie herné alternatívy. "Hoci sme už v pohodlnej situácii, chceme vyhrať. Proti Gambii máme možnosť dať príležitosť hráčom, ktorí doteraz hrávali menej a vyskúšať si ďalších adeptov na reprezentačný dres," vyhlásil pre BBC Sport 64-ročný Broos. "Sledovali sme Tambeho, ako si počína vo svojom slovenskom klube. Zaznamenal štyri góly v piatich zápasoch, čo je zaujímavá vizitka. Chcem ho mať v tíme a vidieť ho v akcii," doplnil Hugo Broos. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Trnavčan Tambe zaujal, dostal pozvánku do kamerunského tímu

Kotleba ratuje slovenské drevo, chrániť by ho mala ústava

Parlamentná strana Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko chce vyťažené slovenské drevo chrániť Ústavou SR.BRATISLAVA 27. augusta (WebNoviny.sk) – Ochrana slovenských lesov a vyťaženého dreva by mala byť zakotvená v Ústave SR. Myslia si to navrhovatelia novely Ústavy Slovenskej republiky, poslanci NR SR za stranu Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko Marian Kotleba, Ján Mora, Milan Uhrík, Rastislav Schlosár a Martin Beluský. Návrh prerokujú poslanci NR SR v parlamente už na septembrovej schôdzi. Slovenské drevo považujú za "strategickú surovinu národného významu, ktorá si zasluhuje ústavnú ochranu". Odporúčame: Homofóbom roka sa stal Marian Kotleba, predbehol Kollára "Podľa štatistík zo Zväzu spracovateľov dreva sa zo Slovenska vyváža až 50 percent vyťaženého dreva. Do týchto štatistík však nie je zarátané nelegálne vyťažené a vyvezené drevo, ktoré pochádza väčšinou od súkromných vlastníkov lesov a z urbáru," argumentujú poslanci s tým, že takto vyťažené drevo sa vyváža väčšinou v noci na preťažených kamiónoch. Tie navyše ohrozujú bezpečnosť cestnej premávky a poškodzujú cesty. Kotlebovci chcú predloženým návrhom ústavného zákona pripraviť legislatívnu pôdu a ústavnú oporu pre dôkladnejšiu ochranu slovenských lesov. Nazdávajú sa, že vďaka takémuto zákonu sa obmedzí vývoz slovenského dreva do zahraničia. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Kotleba ratuje slovenské drevo, chrániť by ho mala ústava

Ozzy Osbourne nahrá nový album, tvrdí klávesák Adam Wakeman

Muzikant sprievodnej kapely slávneho speváka tvrdí, že líder legendárnych Black Sabbath plánuje vyraziť aj na turné.BRATISLAVA 27. augusta (WebNoviny.sk) - Anglický spevák Ozzy Osbourne plánuje nahrať nový sólový album. V rozhovore pre britský portál Eonmusic to prezradil dlhoročný klávesák a gitarista jeho sprievodnej kapely Adam Wakeman. "Black Sabbath ukončia 4. februára svoje posledné turné a uvidíme, čo sa stane s Ozzym. Chce vyraziť na ďalšie turné, chce nahrať album, no potrebuje si aj oddýchnuť," povedal 42-ročný muzikant, ktorý spolupracuje so 67-ročným spevákom od roku 2004. John Michael "Ozzy" Osbourne sa preslávil ako spevák spomínanej heavymetalovej kapely Black Sabbath, ktorá vznikla v roku 1968 v Birminghame. Po vydaní ôsmeho albumu Never Say Die! (1978) ho však pre alkoholovú a drogovú závislosť zo skupiny vyhodili. Ďalšiu štúdiovku s Black Sabbath vydal až v roku 2013. Nahrávka, ktorá debutovala na prvej priečke UK Chartu, má názov 13. Ako sólový umelec vydal jedenásť albumov, pričom zatiaľ posledný Scream uviedol na trh v júni 2010. Na konte má tiež niekoľko koncertných záznamov, kompilácií alebo EP nahrávok. Hudobník, ktorý spolu so svojou rodinou účinkoval v reality šou Osbournovci (2002 - 2005), získal množstvo ocenení. V roku 2006 ho ako člena Black Sabbath uviedli do Rock\'n\'rollovej siene slávy. Informácie pochádzajú z webstránky www.nme.com a archívu agentúry SITA. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Ozzy Osbourne nahrá nový album, tvrdí klávesák Adam Wakeman

Fľaše a klobásy: Študenti v Nitre podplácali asistentov

Študenti na vyžiadanie odborných asistentov poskytli úplatky napríklad vo forme alkoholu značky Baileys. Na oplátku mali urobiť skúšky.BRATISLAVA 27. augusta (WebNoviny.sk) - Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry sa zaoberá prípadom korupcie na Technickej fakulte Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre. Ako informovala hovorkyňa úradu Jana Tökölyová, prokurátor predložil na súd na schválenie dohody o vine a treste so študentmi, ktorí sa priznali k podplácaniu odborných asistentov. V prvom prípade v máji v budove Technickej fakulty Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre po neúspešnom absolvovaní skúšky z fyziky sľúbil študent Boris B. na požiadavku M. V. pre odborného asistenta Ľ. H. dve fľaše alkoholu zn. Baileys. Následne o dva dni Boris B. a Patrik B. tento úplatok aj s pohárom k fľaši alkoholu Bailyes odovzdali asistentovi za úspešné vykonanie postupovej skúšky. Odporúčame: Skorumpovaný sudca si úplatky skrýval v zaváraninovej fľaši V júni v budove Technickej fakulty Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre na základe vyžiadania odborným asistentom M. V. poskytol Dávid S. skúšajúcemu odbornému asistentovi Ľ. H. úplatok, rovnako dve fľaše Bailyes. V deň skúšky z fyzika poskytol opakovane úplatok odbornému asistentovi Ľ. H. vo forme fľaše vína, fľaše domácej liehoviny a štyroch kilogramov klobás. "Vo veci odborných asistentov M. V. a Ľ. H. sa koná, prebieha vyšetrovanie, preto v súčasnosti nebudeme poskytovať podrobnejšie informácie," dodala hovorkyňa. Tökölyová pripomenula, že k dohode o vine a treste môže dôjsť iba vtedy, ak obvinený spáchanie skutku prizná, uzná svoju vinu a dôkazy nasvedčujú pravdivosti jeho tvrdenia, príjme dohodnutý trest a ochranné opatrenie. Ak súd dohodu schváli, vydá na verejnom zasadnutí rozsudok, proti ktorému nebude možné podať odvolanie, alebo dohodu súd odmietne (neschváli) a vytýči termín konania hlavného pojednávania. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Fľaše a klobásy: Študenti v Nitre podplácali asistentov

Počet obetí zemetrasenia stúpa, Amatrice navštívil prezident

V Taliansku je v sobotu štátny smútok a uskutoční sa aj štátny pohreb pre niektoré z obetí zemetrasenia.ASCOLI PICENO 27. augusta (WebNoviny.sk) - Počet obetí stredajšieho zemetrasenia v Taliansku stúpol na 290, informovala v sobotu agentúra DPA s odvolaním sa na úrad civilnej ochrany. Úrad ešte ráno informoval o 284 mŕtvych. Najnovšie obete zaregistrovali v mestečku Amatrice, kde sa tak počet mŕtvych vyšplhal na 230. V obci Arquata del Tronto registrujú 49 obetí, v obci Accumoli 11. Obrazom: Taliansko zasiahlo silné zemetrasenie, otrasy cítili aj v Ríme Taliansky prezident Sergio Mattarella navštívil v sobotu mestečko Amatrice. Informovala o tom agentúra AP. Prezidenta sprevádzal starosta Amatrice Sergio Pirozzi, ktorý mu ukázal rozsah škôd. Mattarella sa stretol aj so záchranármi a poďakoval sa im za úsilie, ktoré vynakladajú pri hľadaní ľudí uväznených pod troskami domov. V Taliansku je v sobotu štátny smútok a uskutoční sa aj štátny pohreb pre niektoré z obetí zemetrasenia. Omša za obete z mestečka Arquata del Tronto sa uskutoční v telocvični v meste Ascoli Piceno a bude ju celebrovať biskup Giovanni D\'Ercole. Zúčastní sa na nej aj prezident Mattarella. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Počet obetí zemetrasenia stúpa, Amatrice navštívil prezident

Fedorovi chýba diskusia, čo potiahne ekonomiku o štyri roky

Politici by nemali podľa poslanca NR SR Martina Fedora myslieť len v horizonte volebných období.BRATISLAVA 27. augusta (WebNoviny.sk) – Poslanca NR SR Martina Fedora (Most-Híd) prekvapuje, že na Slovensku sa vôbec nevedie verejná diskusia o tom, čo bude ťahúňom slovenskej ekonomiky už o štyri roky. Ako povedal v rozhovore pre agentúru SITA, vyše 80 percent verejných investícií v Slovenskej republike je spolufinancovaných z EÚ. "Je to obrovský podiel, ktorého výpadok môže znamenať veľké problémy pre našu krajinu. A vieme, že súčasné programovacie obdobie sa končí v roku 2020," upozornil. Odporúčame: SNS bude rokovať so Smerom a Mostom-Híd o novej trojkoalícii Alkohol pridá cyklistike atraktivitu, tvrdia poslanci Mostu Politici už ani nepredstierajú potrebu programu, tvrdí Fedor Politici by nemali podľa Fedora myslieť len v horizonte volebných období. "Aký bude hospodársky rast Slovenska, na čom bude postavený? Budeme sa ďalej snažiť len o montážne zahraničné investície alebo skúsime urobiť kroky vedúce k ekonomike postavenej na inováciách? Pretože sa ukazuje, že práve toto je budúcnosť. Ak nechceme, aby Slovensko budúcnosť obišla, musíme radikálne zasiahnuť aj do vzdelávacieho systému, pretože bez jeho dobrého fungovania sa nikam neposunieme," povedal s tým, že na Slovensku vzdelávací systém nefunguje dobre a toho sme si vedomí už všetci. Podľa poslanca sú však predpokladom k dobrému vývoju ekonomiky a celej spoločnosti aj geopolitické ciele. "Pevné politické ukotvenie na západe a v Európskej únii, s ktorou máme obchodnú výmenu na úrovni 85 percent, je pre Slovensko nevyhnutné. Jednoznačné postavenie sa za Európsku úniu by malo byť prioritou všetkých normálnych politikov. Politická sila, ktorá bude mať takúto víziu a jasné zahraničnopolitické zameranie, musí mať našu podporu. A v tomto ohľade sa ukazuje, že súčasná vláda nemala žiadnu inú alternatívu," dodal Fedor. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Fedorovi chýba diskusia, čo potiahne ekonomiku o štyri roky

Útočník Adam Zreľák údajne odchádza zo Slovana Bratislava

Nové pôsobisko súčasného kapitána slovenskej \'dvadsaťjednotky\' zatiaľ nie je známe.BRATISLAVA 27. augusta (WebNoviny.sk) - Po Richardovi Lásikovi, ktorý v piatok oficiálne prestúpil zo slovenského futbalového klubu ŠK Slovan Bratislava do talianskeho druholigového Unione Sportiva Avellino 1912, je na odchode z Pasienkov ďalší hráč. Podľa piatkového večerného spravodajstva RTVS je ním útočník Adam Zreľák. Nové pôsobisko súčasného kapitána slovenskej "dvadsaťjednotky" zatiaľ nie je známe. Dvadsaťdvaročný rodák zo Starej Ľubovne pôsobil v Slovane od roku 2015, predtým hajil farby MFK Ružomberok. O Zreľáka sa ešte počas pôsobenia na Liptove intenzívne zaujímal ruský CSKA Moskva, začiatkom augusta sa špekulovalo o interese tureckého Trabzonsporu. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Útočník Adam Zreľák údajne odchádza zo Slovana Bratislava

Dôchodcu na smrť dobili tyčou, vo väzení strávia dlhé roky

Mário D. a Tomáš P. zamaskovaní a ozbrojení pištoľou vnikli ešte v januári 2010 do domu svojej obete, kde chceli pôvodne kradnúť.TRNAVA 27. augusta (WebNoviny.sk) - Za brutálnu vraždu 75-ročného Alfréda Šimeka z Kútov v okrese Senica a súvisiace trestné činy odsúdil tento týždeň Okresný súd v Trnave štyroch obžalovaných na dlhoročné väzenie. Mário D. a Tomáš P., ktorí podľa obžaloby dôchodcu zviazali a na smrť dobili železnou tyčou, majú stráviť za mrežami 21 rokov a osem mesiacov v ústave s maximálnym stupňom stráženia. Miroslavovi P. súd vymeral 11 rokov a Miroslavovi Š. osem rokov a osem mesiacov väzenia. Ide o rovnaké tresty, aké si vypočuli v rozsudku už pred piatimi rokmi. Odporúčame: Vrah Molnár prekvapil, žiadosť o prepustenie stiahol Najvyšší súd však neskôr rozsudok zrušil, pretože o väzbe dvoch zo štyroch obžalovaných rozhodol senát v inom zložení, ako senát, ktorý potom viedol hlavné pojednávanie a vyhlásil rozsudok. Mário D. a Tomáš P. zamaskovaní a ozbrojení pištoľou vnikli ešte v januári 2010 do domu svojej obete, kde chceli pôvodne kradnúť. Jeden domáceho pána napadol približne polmetrovou kovovou tyčou, keď dôchodca spadol na zem, zviazali mu ruky aj nohy a nechali ho bez pomoci. Z domu si odniesli približne 1 500 eur a viac ako tisíc českých korún. Dôchodca skončil po útoku dvojice s ťažkým poranením mozgu, na následky zranení a podchladenia vo dvore zomrel. Ďalší dvaja odsúdení podľa obžaloby páchateľov na čin nahovorili. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Dôchodcu na smrť dobili tyčou, vo väzení strávia dlhé roky

Nemci podozrievajú zubára z terorizmu, vyšetrovanie nekončí

Zubného lekára podozrievajú, že podnietil istého islamistu z Freiburgu v máji 2015 k samovražednému útoku na severe Iraku.NEUBRANDENBURG 27. augusta (WebNoviny.sk) - Päť mesiacov pôsobil vlani na klinike v nemeckom meste Neubrandenburg zubný lekár (34), ktorý je podozrivý z teroristických aktivít. Pre periodikum Nordkurier to potvrdila hovorkyňa kliniky. Lekár bol zamestnancom kliniky podľa informácií internetového vydania denníka Bild do júna 2015. Muž sa pokúšal o propagáciu islamu prostredníctvom rôznych materiálov a bezplatných zväzkov Koránu. Odporúčame: Migranti pomohli Nemcom upraviť klesajúcu populačnú krivku Krajinský kriminálny úrad v Bádensku Württembersku podozrieva lekára, že podnietil istého islamistu z Freiburgu v máji 2015 k samovražednému útoku na severe Iraku, pri ktorom okrem útočníka prišlo o život aj 12 irackých vojakov. Nemecké bezpečnostné zložky preto podozrivého v marci zadržali v Berlíne a justícia na neho následne uvalila vyšetrovaciu väzbu. Po troch mesiacoch sa však muž ocitol na slobode, aj keď podľa hovorcu prokuratúry v Karlsruhe pokračuje vyšetrovanie tejto osoby pre dôvodné podozrenie z ťažkého zločinu ohrozujúceho štát. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Nemci podozrievajú zubára z terorizmu, vyšetrovanie nekončí

Kučovú čaká na US Open Petkovicová, Kovalík si zahrá tiež

Jozef Kovalík sa v hlavnej súťaži US Open napokon predstaví ako tzv. lucky loser.NEW YORK 27. augusta (WebNoviny.sk) - Súperkou slovenskej tenistky Kristíny Kučovej, ktorá uspela v trojkolovej kvalifikácii dvojhry žien na záverečnom štvrtom grandslamovom turnaji sezóny US Open v New Yorku (29. augusta - 11. septembra, dotácia 46 303 400 USD, tvrdý povrch Deco Turf II), bude v 1. kole hlavnej súťaže Nemka Andrea Petkovicová. Odporúčame: Djokovič aj Serena začnú s grandslamovými semifinalistami US Open je za dverami, Slováci spoznali súperov v prvom kole O šťastí môže hovoriť Jozef Kovalík. Ten síce ako pätnásty nasadený prehral v zápase piatkového finálového 3. kola kvalifikácie za 132 minút 6:7 (5), 5:7 so švajčiarskou dvadsaťsedmičkou "pavúka" Marcom Chiudinellim, v hlavnej súťaži sa však napokon predstaví ako tzv. lucky loser. Súperom 23-ročného Bratislavčana bude Kanaďan s českým pôvodom Vasek Pospisil. Okrem Kučovej a Kovalíka sa v hlavnej súťaži na US Open predstavia aj ďalší Slováci: Dominika Cibulková, Karolína Schmiedlová, Martin Kližan a Lukáš Lacko. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Kučovú čaká na US Open Petkovicová, Kovalík si zahrá tiež

Polícia zabila údajného strojcu útoku na reštauráciu v Dháke

Medzi 20 usmrtenými civilistami počas júlového útoku boli prevažne zahraniční občania - deväť Talianov, sedem Japoncov, Ind, dvaja Bangladéšania a jeden Američan.DHÁKA 27. augusta (WebNoviny.sk) - Traja islamskí militanti zahynuli v sobotu v prestrelke s políciou v bangladéšskom meste Narajangandž. Medzi zabitými je údajne jeden zo strojcov júlového útoku na reštauráciu v metropole Dháka. Informovala o tom agentúra AP. Polícia uviedla, že pri razii na skrýšu militantov zlikvidovala aj kanadského občana bangladéšskeho pôvodu Tamima Ahmeda Chowdhuryho, údajného strojcu útoku v Dháke, kde islamisti 1. júla zabili 20 rukojemníkov, prevažne cudzincov. Bangladéšska polícia 2. augusta zverejnila totožnosť dvoch organizátorov útoku na reštauráciu. Strojcami útoku sú podľa slov generálneho policajného inšpektora A.K.M. Šahídula Hóka bývalý armádny major Zia a Chowdhury. Terčom útoku militantov sa stala reštaurácia Holey Artisan Bakery v Gulšáne, diplomatickej štvrti Dháky. Pokusy o vyjednávanie zlyhali a rukojemnícka dráma sa skončila, keď do reštaurácie vtrhli príslušníci špeciálnej jednotky. Zabili šiestich útočníkov a zachránili 13 zadržiavaných vrátane cudzincov. Medzi 20 usmrtenými civilistami boli prevažne zahraniční občania - deväť Talianov, sedem Japoncov, Ind, dvaja Bangladéšania a jeden Američan. Pri akcii zahynuli tiež dvaja policajti. K tomu útoku sa prihlásila teroristická skupina Islamský štát (IS). Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Polícia zabila údajného strojcu útoku na reštauráciu v Dháke

BR OSN odsúdila Severnú Kóreu za odpálenie štyroch rakiet

Bezpečnostná rada OSN vyzvala členské štáty, aby zdvojnásobili úsilie pri zavádzaní sankcií voči Pchjongjangu.NEW YORK 27. augusta (WebNoviny.sk) - Bezpečnostná rada (BR) OSN v noci na sobotu ostro odsúdila odpálenie štyroch balistických rakiet Severnou Kóreou v júli a auguste. Podľa agentúry AP to nazvala "hrubým porušením" zákazu akýchkoľvek raketových aktivít. Všetkých 15 členov BR OSN v spoločnom vyhlásení vyjadrilo poľutovanie nad skutočnosťou, že raketové aktivity KĽDR prispievajú k rozvoju jej nosičov jadrových zbraní a zvyšujú napätie. Odporúčame: V sýrskom Aleppe hrozí humanitárna katastrofa, varuje OSN Bezpečnostná rada OSN vyjadrila "vážne znepokojenie", že Severná Kórea uskutočnila ich odpálenie po šiestich balistických strelách odpálených medzi aprílom a júnom v zjavnom rozpore so svojimi opakovanými vyhláseniami o zastavení takýchto odpalov, ako aj nukleárnych testov, ktoré sú v rozpore s rezolúciami BR OSN. Vyzvala členské štáty, aby zdvojnásobili úsilie pri zavádzaní sankcií voči Pchjongjangu vrátane najnovších a najtvrdších opatrení, uložených BR OSN v marci. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo BR OSN odsúdila Severnú Kóreu za odpálenie štyroch rakiet

Pätina domácností čaká zlepšenie svojej finančnej situácie

Viac ako tretina domácností sa domnieva, že si dokážu usporiť.BRATISLAVA 27. augusta (WebNoviny.sk) - Pätina slovenských domácností v júli očakávala v nasledujúcich dvanástich mesiacoch zlepšenie svojej finančnej situácie. Ako vyplynulo z publikácie Štatistického úradu SR Spotrebiteľský barometer III, 37 % domácností sa domnieva, že si dokážu usporiť. "To je pozitívom pre našu ekonomiku, pretože práve úspory používame na kúpu finančne náročnejších tovarov," skonštatovala analytička Poštovej banky Dominika Ondrová. Odporúčame: Slováci sú k bankám a poisťovniam lojálni, rozhoduje cena Rekonštruovať svoje bývanie a uskutočniť väčšie nákupy plánuje zhruba každá šiesta domácnosť. Kúpu auta počas najbližšieho roka zamýšľa len 6 % domácností a na novú nehnuteľnosť si trúfajú len 3 % domácností. Podiel domácností, ktoré žijú na dlh alebo vyberajú úspory, ostal v júli v porovnaní s januárom nezmenený, a teda na úrovni 17 %. Kým v úvode tohto roka si dokázalo sporiť 45 % domácností, v júli to bolo 48 %, teda podľa Ondrovej najviac za ostatný rok. Podiel tých, ktorí žijú od výplaty k výplate je však podľa analytičky stále vysoký. "Malou útechou je aspoň fakt, že klesol z januárových 37 % na júlových 33 %," doplnila Ondrová. V júli sa Slováci v porovnaní so začiatkom tohto roka stali o niečo väčšími pesimistami. Kým v januári očakávalo zlepšenie ekonomickej situácie 23 % domácností, v júli to bola rovná pätina. Podiel tých, ktorí očakávajú zhoršenie, sa zmenil výraznejšie, keď narástol z 25 % na 33 %. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Pätina domácností čaká zlepšenie svojej finančnej situácie

Hviezda NBA Wade prežíva smútok, zastrelili jeho sesternicu

Tridsaťdvaročná matka štyroch detí Nykea Aldridgeová sa stala náhodným terčom dvoch neznámych mužov, ktorí strieľali na tretieho chlapa.CHICAGO 27. augusta (WebNoviny.sk) - Rodinu hviezdy zámorskej basketbalovej NBA Dwyana Wada postihla veľká tragédia. V Chicagu v piatok zastrelili hráčovu sesternicu počas prechádzky s malým dieťaťom neďaleko školy, kde mala v úmysle prihlásiť svoje ratolesti. Odporúčame: Basketbalisti USA hľadajú konkurenciu, mali by hrať štyria Tridsaťdvaročná matka štyroch detí Nykea Aldridgeová sa stala náhodným terčom dvoch neznámych mužov, ktorí strieľali na tretieho chlapa. Malému dieťaťu v kočíku sa nič nestalo. "V Chicagu dnes zabili moju sesternicu. Pri ďalšom akte nezmyselného násilia prišli štyri deti bezdôvodne o svoju mamičku," napísal na twitteri 34-ročný Dwyane Wade, ktorý sa začiatkom júla rozhodol odísť z tímu Miami Heat a podpísal dvojročný kontrakt s Chicagom Bulls. My cousin was killed today in Chicago. Another act of senseless gun violence. 4 kids lost their mom for NO REASON. Unreal. #EnoughIsEnough DWade (@DwyaneWade) 27. augusta 2016 Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Hviezda NBA Wade prežíva smútok, zastrelili jeho sesternicu

USA lákajú šikovných podnikateľov, chystajú startupové vízum

Podnikateľ startupu bude môcť zostať v USA na základe tohto víza až dva roky, ktoré bude možné za istých podmienok predĺžiť o ďalšie tri roky.WASHINGTON 27. augusta (WebNoviny.sk) - Spojené štáty chcú prilákať do krajiny začínajúcich podnikateľov, ktorí majú podporu amerických investorov a chceli by budovať svoje spoločnosti v USA. Biely dom v piatok informoval o návrhu ministerstva pre vnútornú bezpečnosť (DHS) na osobitné vízum pre podnikateľov zo startupov, ktorí preukážu podstatný potenciál na rýchly rast a vytvorenie pracovných príležitostí. Odporúčame: Viceprezident USA varoval Európu pred závislosťou od Ruska "Dnes zaznamenávame významný krok na ceste k prilákaniu najlepších a najšikovnejších podnikateľov, aby založili budúce veľké spoločnosti a vytvorili nové pracovné miesta tu, v USA," citovala z vyhlásenia Bieleho domu tlačová agentúra DPA. Prezident Barack Obama sa už pokúšal presadiť "startupové vízum" v rámci svojej imigračnej reformy, tá však v roku 2013 neprešla. Vláda sa teraz rozhodla urobiť také kroky, ktoré zo zákona môže, aby toto vízum presadila. Ministerstvo bude vyberať nádejných podnikateľov individuálne, prípad od prípadu, musia však mať zaručené investície od amerických investorov vo výške najmenej 345.000 dolárov alebo vládne granty v hodnote najmenej 100.000 dolárov. Pri rozhodnutí, či dostanú vízum, budú prihliadať aj na to, akú úlohu hrá podnikateľ vo firme a na jej rastový potenciál. Podnikateľ startupu bude môcť zostať v USA na základe tohto víza až dva roky, ktoré bude možné za istých podmienok predĺžiť o ďalšie tri roky. Návrh je možné pripomienkovať do 45 dní, po ktorých nadobudne platnosť, dodala DPA. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo USA lákajú šikovných podnikateľov, chystajú startupové vízum

Slováci najviac počúvajú Expres a Rádio Slovensko

Verejnoprávny Slovenský rozhlas (RTVS) so svojimi šiestimi okruhmi dosiahol v parametri "počúval minulý týždeň" 41,3-percentnú počúvanosť. BRATISLAVA 27. augusta (WebNoviny.sk) - Najviac poslucháčov má Rádio Expres, počúva ho 33,3 percenta respondentov národného prieskumu Market & Media & Lifestyle - Target Group Index (MML - TGI) za piatu až siedmu etapu roka 2016. Výsledky prieskumu agentúre SITA poskytla Linda Kleinertová z MML - TGI. Na druhom mieste je prvý okruh verejnoprávneho Slovenského rozhlasu (SRo) - RTVS, Rádio Slovensko s počúvanosťou 29,1 percenta. Tretie je Fun rádio s 22,3 percenta. Počúvanosť 16,4 percenta dosiahlo Rádio Jemné a Rádio Europa 2 má počúvanosť 15,3 percenta. Druhý okruh SRo, RTVS - Rádio Regina počúva 13,7 percenta populácie a Rádio Vlna má počúvanosť 10,9 percenta. Verejnoprávny Slovenský rozhlas (RTVS) so svojimi šiestimi okruhmi dosiahol v parametri "počúval minulý týždeň" 41,3-percentnú počúvanosť. Rozhlasová sieť Radio Services (Rádio Jemné, Rádio Vlna, Rádio Europa 2 a ďalšie) dosiahla počúvanosť 38,2 percenta a sieť Radio Group (Fun rádio, 10 regionálnych rádií siete RegioMedia a ďalšie) dosiahla počúvanosť 29,5 percenta. Celková počúvanosť rádií v parametri "počúval minulý týždeň" predstavuje 89,1 percenta. V meranom období dosiahli rozhlasové stanice v parametri podiel na trhu (share) nasledovné výsledky: Rádio Expres s 23% podielom na trhu, Rádio Slovensko má 21,9% a s 12,4% podielom nasleduje Fun rádio. Ďalej Rádio Regina s 8,2% a Rádio Jemné s 8,0% podielom na trhu, 7,8% podiel má Rádio Europa 2. Nasleduje Rádio Vlna s 5,6%. Ostatné rozhlasové stanice majú podiel 13,0% z trhu. Spoločnosť Median SK prieskum uskutočnila od 2. mája 2016 do 24. júla 2016 na vzorke 3 431 respondentov, občanov Slovenskej republiky vo veku 14 až 79 rokov. Na Slovensku sa tento prieskum kontinuálne robí od roku 1997. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Slováci najviac počúvajú Expres a Rádio Slovensko

V Prešove vybudujú prvý útulok pre matky s deťmi

Zriadenie útulku aj denných stacionárov od začiatku budúceho roka schválili poslanci Mestského zastupiteľstva v Prešove. Útulok pre matky s deťmi bude prvé mestské zariadenie takéhoto typu.PREŠOV 27. augusta (WebNoviny.sk) – Vznik útulku pre matky s deťmi a dva denné stacionáre odsúhlasili na svojom stredajšom zasadnutí poslanci Mestského zastupiteľstva v Prešove. Zriadené majú byť od začiatku budúceho roka. Ako pre agentúru SITA uviedla vedúca odboru sociálnych služieb Mária Humeníková, novovzniknutý útulok má pomôcť matkám s deťmi, ale aj tehotným ženám v nepriaznivej sociálnej situácii. Ide o prvé mestské zariadenie takéhoto typu. Prispeje aj mesto Pomoc tejto skupine ohrozených žien na území mesta v súčasnosti poskytujú vo svojich zariadeniach iba Centrum Dorka a občianske združenie Mymamy. "Môže slúžiť aj pre matky s deťmi, ktoré sa nachádzajú v poradovníku na sociálny byt a až do doby, kým nie sú vyžrebované, môžu bývať v útulku. Podľa zákona môžu byť v zariadení rok," povedala Humeníková. Útulok má byť umiestnený v priestoroch bývalej škôlky na Bernolákovej ulici, ktoré sú dlhodobo nevyužívané. Objekt zrekonštruujú zhruba za 20-tisíc eur. "Ide o základnú rekonštrukciu a vybavenie kuchyne, linky, postele, práčky a ďalšie bežné veci v rámci domácnosti," uviedla Humeníková. Nové zariadenie má byť pre 12 ľudí. Útulku bude poskytnutý finančný príspevok na poskytovanie sociálnej služby z účelovej dotácie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR 120 eur na jednu osobu mesačne. Zvyšok nákladov budú hradiť klienti a prispeje aj mesto. Konkrétne sumy upraví všeobecne záväzné nariadenie, ktoré odbor sociálnych služieb predloží v septembri na Mestskú radu a následne na októbrové zasadnutie Mestského zastupiteľstva v Prešove. O stacionáre je v Prešove veľký záujem Nové denné stacionáre majú rozšíriť možnosti pre seniorov. V meste doteraz funguje desať denných stacionárov. "Je po nich veľký dopyt a ľudia o ne majú záujem," vysvetlila vznik dvoch nových stacionárov vedúca oddelenia sociálnych vecí. Stacionáre majú vzniknúť v dennom centre na Sabinovskej ulici s kapacitou 15 a v OC Opál na Zemplínskej ulici s kapacitou 30 ľudí. Bude v nich poskytovaná sociálna služba fyzickej osobe, ktorá je odkázaná na pomoc inej fyzickej osoby a na sociálnu službu na určitý čas počas dňa. V stacionároch sa bude vykonávať pracovná terapia a záujmová činnosť. "Podľa nového zákona by sa tam mali dostať len seniori s tretím stupňom odkázanosti," spresnila Humeníková. Denným stacionárom je poskytovaný z ministerstva mesačný príspevok 184 eur na osobu. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo V Prešove vybudujú prvý útulok pre matky s deťmi

Vedci objavili najbližšiu známu exoplanétu

Planéta má pevný povrch, podobnú veľkosť ako Zem a obieha hviezdu Proxima Centauri vzdialenú približne 4,2 svetelného roka (40 biliónov kilometrov) od Slnka.BRATISLAVA 27. augusta (WebNoviny.sk) - Medzinárodný tím astronómov na čele s Guillemom Anglada-Escudém z Queen Mary University of London objavil doteraz najbližšiu známu exoplanétu, ktorá sa nachádza približne 4,2 svetelného roka (40 biliónov kilometrov) od Slnka. Planéta má pevný povrch, podobnú veľkosť ako Zem a obieha hviezdu Proxima Centauri, ktorá je najbližšou hviezdou od Slnečnej sústavy. Anglada-Escudé s kolegami objavil planétu, ktorá dostala názov Proxima Centauri b, pomocou spektrografu HARPS (High Accuracy Radial velocity Planet Searcher). Ten je súčasťou teleskopu Európskeho južného observatória (ESO) v čilskom La Silla. Vedcom sa ju zatiaľ nepodarilo pozorovať priamo, jej existenciu potvrdili iba na základe jemného kmitania hviezdy, ktoré spôsobuje gravitácia obiehajúcej planéty. Odporúčame: Vírus Zika dokáže napádať mozgové bunky aj u dospelých myší Na základe údajov z HARPS sa odborníci domnievajú, že Proxima Centauri b má hmotnosť minimálne 1,3-násobku Zeme a od svojej materskej hviezdy sa nachádza približne 7,5 milióna kilometrov, pričom ju obehne raz za 11,2 dňa. Vzdialenosť medzi planétou a hviezdou je omnoho menšia než vzdialenosť medzi Zemou a Slnkom, avšak Proxima Centauri je červený trpaslík, čiže žiari 1000-násobne slabšie než Slnko. Na Proximu Centauri b preto dopadá iba 70 percent energie, ktorú získava Zem zo Slnka, čiže sa nachádza v takzvanej obývateľnej zóne. To, aká teplota je na povrchu planéty, závisí od prítomnosti atmosféry. Tá by mohla zabezpečiť vhodnú teplotu a tlak na prítomnosť vody v tekutom skupenstve, ktorá je základnou podmienkou pre vznik života. Problém pre potenciálne organizmy na tejto planéte však môže predstavovať skutočnosť, že hviezdy typu červený trpaslík často vyžarujú intenzívne röntgenové a ultrafialové žiarenie. Vedci sa momentálne snažia zistiť, či sa dá zo Zeme pozorovať prechod planéty Proxima Centauri b pred jej hviezdou. Takéto pozorovanie by mohlo potvrdiť prítomnosť atmosféry a taktiež poskytnúť informácie o jej chemickom zložení. Anglada-Escudé s kolegami o svojom objave informovali v časopise Nature. Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com a archívu agentúry SITA. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Vedci objavili najbližšiu známu exoplanétu

Slováci sú k bankám a poisťovniam lojálni, rozhoduje cena

Zmenu banky alebo poisťovne podľa prieskumu Slováci zvažujú len výnimočne. Ak sa tak rozhodnú, tak zvyčajne kvôli cenám.BRATISLAVA 27. augusta (WebNoviny.sk) - Slováci sú k svojim poskytovateľom finančných služieb veľmi lojálni. Banku alebo poisťovňu menia podľa prieskumu pre Home Credit, ktorý vykonala spoločnosť Stem/Mark, iba sporadicky a musia mať na to vážny dôvod. Odporúčame: Pätina domácností čakala zlepšenie svojej finančnej situácie Z výsledkov prieskumu vyplynulo, že sedem z desiatich ľudí v posledných dvoch rokoch ani nerozmýšľalo nad zmenou poisťovne. Podobne je až šesť z desiatich Slovákov verných svojej banke. Prieskum sa uskutočnil v júni tohto roku na vzorke 509 respondentov. Pri rozhodovaní o zmene finančného domu u Slovákov pritom jednoznačne dominuje cena. Napríklad všetci respondenti, ktorí zvažovali zmenu bankovej pôžičky uviedli, že práve vysoká cena bola v ich prípade dôvodom, prečo sa začali obzerať po konkurenčných ponukách. Otázka ceny je podstatná aj v prípade poistenia vozidiel a životného poistenia, kde približne 70 % opýtaných zvažovalo zmenu pre vysokú cenu. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Slováci sú k bankám a poisťovniam lojálni, rozhoduje cena

Recept dňa

Skorocelový med

30 g napoly usušených skorocelových listov
25 ml čistého liehu
225 ml vriacej vody
300 g kryštálového cukru

Skorocelové listy natrhajte a zalejte liehom. Keď lieh vsiakne do listov, pridajte vriacu vodu a nechajte za občasného premiešania 24 hodín stáť. Potom kvapalinu pretlačte zľahka cez plátno, pridajte cukor, zvarte a naplňte do fľaštičiek. Zazátkujte a uložte na tmavé a chladné miesto. Užívajte po lyžičkách pri zápaloch horných dýchacích ciest.

Dobrá rada

Ako sa vyhnúť žehleniu bez použitia sušičky

prádlo avivážujeme. Najlepšie nechať chvíľu v pračke - odložiť odstreďovanie. Najlepšie vybrať prádlo hneď po dopraní. Podstata je v sušení. Sušiť na RAMIENKU. Mikiny a tričká vyvesiť na ramienko a rukou do šírky aj dĺžky ponaťahovať trošku. Vysuší sa krajšie ako ožehlené. Ale bez aviváže to nejde.

Stavebník

Nanášanie vonkajšej štruktúrovanej omietky

Na stavebnom trhu sa pohybuje množstvo firiem zaoberajúcich sa fasádnymi prácami. Ako to už však v takýchto prípadoch býva, líšia sa ich kvalita. Štrukturálna omietka vyzerá po nanesení skúsenou rukou veľmi pekne a dá objektu slušivý kabát. Naopak na omietke nanesenej neistými rukami sú ihneď viditeľné všetky kazy a spokojnosť s odvedenou prácou nebude pozitívna. Dovoľujeme si preto pripojiť niekoľko rád a tipov, ako tieto omietky nanášať.

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Veľký Krtíš-Dolné Plachtince, Horné Plachtince, Nenince, Pôtor, Sklabiná, Stredné Plachtince, Veľké Zlievce, Želovce,
Kontakt O nás Reklama Podmienky použitia
lang